BLESKOVÁ POVODEŇ ZASÁHLA SEVERNÍ ČÁST LIBERECKÉHO KRAJE, ALE I JIZERA O SOBĚ ZASE DALA VĚDĚT (ZPRAVODAJSTVÍ ON-LINE)

0

Uplynulo deset let od poslední opravdu velké povodně v Turnově. V průběhu prvního desetiletí nového tisíciletí jsme tu měli několik povodňových náznaků, v posledních letech byl ale v našem regionu na rozdíl od jižních Čech a severní Moravy klid. Jednou to ale přijít muselo. Blesková povodeň v sobotu 7. srpna paralyzovala především severní část Libereckého kraje. Dvě tisícovky evakuovaných obyvatel Frýdlantska, lidé museli vylézt na stromy a střechy svých obydlí, odkud byli zachraňováni vrtulníky. Hrádek nad Nisou, Chrastava, Frýdlant, to jsou nová místa na mapě republiky, kterými v posledních letech prošla ničivá povodeň. Turnovsko zatím zůstalo uchráněno, byť i zde v sobotu 7. srpna Jizera o sobě opět dala vědět…

* Neděle 8. srpna, 19.00 hodin: V podvečer na vyzvání krizového štábu Libereckého kraje odjeli na pomoc do Raspenavy čtyři členové turnovské městské hasičské jednotky s upravenou Avií, kalovými čerpadly, pilami a člunem. Zítra budou vystřídáni další skupinou hasičů z Turnova. Podle starostky města Hany Maierové patrně i zítřejší materiální pomoc bude z Turnova směrována právě do Raspenavy. V postižených oblastech operují i další jednotky dobrovolých hasičů z našeho regionu, podle informací TvA jsou to minimálně hasiči z Příšovic a Karlovic.

* Neděle 8. srpna, 15.00 hodin: Podle starostky Turnova Hany Maierové město Turnov počítá s materiální pomocí postiženým místům na Chrastavsku a Frýdlantsku. „V pondělí ráno do těchto obcí odjede auto naložené čisticími prostředky a pitnou vodou. Počítáme s tím, že bychom to v průběhu týdne zopakovali. Připraveni jsme samozřejmě i s další pomocí zaplaveným obcím podle jejich požadavků a podle požadavků řídícího krizového štábu kraje,“ uvedla starostka Maierová. Výzva občanům Turnova: Podle starostky Turnova Hany Maierové město Turnov počítá s materiální pomocí postiženým místům na Chrastavsku a Frýdlantsku. „V pondělí ráno do těchto obcí odjede auto naložené čisticími prostředky a pitnou vodou. Počítáme s tím, že bychom to v průběhu týdne zopakovali. Připraveni jsme samozřejmě i s další pomocí zaplaveným obcím podle jejich požadavků a podle požadavků řídícího krizového štábu kraje,“ uvedla starostka Maierová.
Výzva občanům Turnova: Chcete pomoci postiženým povodněmi v severní části Libereckého kraje? Sběrné místo pro konkrétní materiální pomoc je v budově bývalého internátu ve Skálově ulici čp. 466. Věci sem můžete přinést od pondělí do čvrtka v době od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 17.00 hodin, v pátek v době od 10.00 do 12.00 hodin. Postižené obce potřebují zejména: balenou pitnou vodu, holinky všech velikostí, režné smetáky, igelitové pytle, lopaty, hrábě, gumové rukavice, stavební kolečka, čistící prostředky – zejména SAVO, stěrky gumové na okna a hadry na úklid.

* Neděle 8. srpna, 14.00 hodin: Až do 14. srpna 2010 platí na území celého Libereckého kraje STAV NEBEZPEČÍ, který vyhlásil hejtman Stanislav Eichler. Důvodem jsou rozsáhlé povodně a jejich následky především v severní části kraje. Právnické a podnikající fyzické osoby se sídlem nebo provozovnou, resp. trvalým pobytem v katastru některé z 215 obcí kraje jsou povinny poskytnout věcné prostředky a pracovní výpomoc k řešení krizové situace a při tom jsou povinny se řídit pokyny oprávněných orgánů krizového řízení…

* Neděle 8. srpna, 11.00 hodin: Na některých místech Libereckého kraje během posledních čtyřiadvaceti hodin spadlo místy až 182 milimetrů srážek. Extrémní množství vody tak vysvětluje zkázu, kterou především Frýdlantsko zažívá. Hejnice, podle měření meteorologů obec, kde napršelo nejvíc vody, zalilo 6,9 miliard litrů vody, pokud počítáme, že průměrný údaj (182 litrů na metr čtvereční) platí pro celé městečko o velikosti 38 kilometrů čtverečních. V Novém Městě pod Smrkem napršelo 139 mm, Bedřichově 119 mm, Smědově 136 mm, Na Kneipě 120 mm, v Mimoni 107 mm. Dosud platný rekord, pokud jde o intenzitu deště, padl 9. července 1897. Tehdy za 24 hodin na Nové louce spadlo 345 mm srážek. (Zdroj: Aktuálně.cz)

* Neděle 8. srpna, 9.55 hodin: Situace na Jizeře se uklidnila, podle Zdeňka Fišera, tajemníka turnovské povodňové komise, je aktuální průtok Jizery Turnovem na úrovni I. povodňového stupně, na všech profilech po toku je zaznamenán pokles. Povodňovým orgánům na Jizeře nebyly oznámeny žádné mimořádné události. „Ještě včera večer byla preventivně odstraněna dřevěná lávka u jezu v Dolánkách a evakuován byl psí útulek. Prověřena byla funkce nového sklopného vakového jezu. Ten automaticky a spolehlivě reguloval horní hladinu v nadjezí, k jeho úplnému sklopení nedošlo, nebylo třeba. Maximální průtok městem byl kolem 20. hodiny těsně pod III. povodňovým stupněm,“ shrnul Fišer. Povodňové komise města podle něho nemusely přijmout žádná mimořádná opatření. Celou noc měla pohotovost městská jednotka hasičů.

Řeka stále klesá, pod I. povodňovým stupněm by měla být kolem poledne. Vše tedy, alespoň na Turnovsku, dobře dopadlo…

* Neděle 8. srpna, 9.30 hodin: Již téměř 36 hodin se střídají podle mluvčí Ivy Michalíčkové jednotky požární ochrany při záchraně životů lidí, které postihly sobotní záplavy v Libereckém kraji. Do Frýdlantského výběžku a Chrastavy v těchto chvílích míří těžká technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína a z HZS Moravskoslezského kraje, která se bude snažit odstraňovat naplaveniny a uvolňovat místní komunikace. Ve Višňové zasahují německé jednotky požární ochrany z okresu Görlitz. Na místě zasahuje také vrtulník Policie ČR s podvěsem a jeden tank Armády ČR. Do Libereckého kraje letí také další vrtulník s termovizí, který bude pomáhat především při vyhledávání osob.

Na Českolipsku probíhala v noci evakuace obyvatel Libchavy. V Holanech došlo k protržení hráze jednoho z rybníků. Voda zda zaplavila především zahrady. Zaplavené jsou také Zákupy a přívalovou vlnu očekávají hasiči ještě v České Lípě. Podle informací potvrzených Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje mají povodně v našem kraji již pátou oběť.

Ve večerních hodinách soboty 7. srpna zasedal v sídle Libereckého kraje krizový štáb pod vedením hejtmana Eichlera, ministra vnitra Radka Johna, ministra obrany Alexandra Vondry a náčelníka generálního štábu armády ČR, generála Picka. Přítomní zhodnotili dosavadní záchranné práce a slíbili pomoc i v dalším období.

* Sobota 7. srpna, 22.20 hodin: Před 22. hodinou byl v Jablonci nad Jizerou překročen III. stupeň povodňové aktivity. Podle turnovské povodňové komise lze ale očekávat během noci ve všech profilech včetně Turnova pomalý pokles hladiny řeky. Záleží samozřejmě na tom, jestli opravdu přestane pršet. To se zatím neplní, v tuto chvíli v Turnově stále, již asi dvě hodiny, vydatně leje…

Na území okresu Liberec je podle mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové momentálně situace nejvážnější v Hrádku nad Nisou a ve Višňové ve Frýdlantském výběžku. Operační středisko hasičů do těchto míst soustřeďuje hasiče se čluny, vrtulníky s podvěsy a další dostupnou techniku. Voda v Chrastavě a v Bílém Kostele začíná opadávat, stav ve Frýdlantě a v Raspenavě se zatím stabilizoval. Do Frýdlantského výběžku zamířily také další posily hasičů z Královéhradeckého a Středočeského kraje, z Prahy a na státních hranicích u Habartic čeká také pomoc hasičů z příhraničních oblastí Německa. Na území okresu Česká Lípa hasiči již téměř čtyři hodiny evakuují obyvatele Kunratic u Cvikova, kde hrozí protržení hráze místního rybníka.


* Sobota 7. srpna, 21.30 hodin: Turnovští skauti oznamují, že všechny děti z dopoledne evakuovaného tábora na Farské louce v Jizerských horách jsou již v pořádku doma u rodičů. „Ve skautském táboře na Zábrdce, resp. Tomově louce nedaleko Osečné, kde táboří 2. oddíl skautů z Turnova, jsou všichni v pořádku, povodeň je nezastihla. Plánovaný zítřejší návštěvní den se uskuteční,“ uvedla Jana Pekařová z turnovského skautského střediska.

* Sobota 7. srpna, 19.45 hodin: V tuto chvíli Jizera v Železném Brodě kulminuje na hranici III. povodňového stupně. Povodňová vlna se přesouvá k Turnovu, mírný rozliv jsme zaznamenali nad jezem v Přepeřích, ve městě se zatím řeka drží v korytě, možná jedinou škodou zatím je zaplavený jeřáb stavební firmy pod novým mostem v Turnově, který tu nechali dělníci, kteří staví rybí přechod. V Dolánkách je řeka na úrovni břehů. Obyvatelé Turnova a sousedních obcí „svoji“ řeku bedlivě sledují, nejvíc lidí je na mostě přes Jizeru v Palackého ulici.
Podle Zdeňka Fišera bude Jizera v Turnově kulminovat kolem 20.00 hodin. Podle něho se ale trochu pozměnila předpověď počasí, která není příliš optimistická, oblačnost se stáčí a déšť hrozí v noci spadnout tentokrát na „naší“ straně hor…

* Sobota 7. srpna, 16.40 hodin: Před hodinou proběhlo zasedání povodňové komise města Turnov. Probírána byla aktuální informace o kulminaci hladiny Jizery v Jablonci nad Jizerou s tím, že povodňová vlna postupuje dál po toku řeky. Mraky nad horami se rozpadají, situace by se měla zlepšit. Podle Zdeňka Fišera, tajemníka povodňové komise, by Jizera v Turnově měla kulminovat zhruba na II. povodňovém stupni. Škody na majetku se neočekávají, to samozřejmě v případě, že se vyplní předpovědi meteorologů a pršet skutečně přestane. Dramatická situace v Libereckém kraji dál zůstává hlavně na Frýdlantsku, kde byly evakuovány stovky lidí a hlášeny jsou i ztráty na lidských životech.

 

* Sobota 7. srpna, 15.15 hodin: Hasiči se momentálně soustřeďují na záchranu lidských životů, proto jsou občané, které voda bezprostředně neohrožuje na zdraví a životech, žádáni o trpělivost s řešením záchrany majetku. Potvrzeny jsou zatím dvě oběti na životech, situace na Frýdlantsku je velmi dramatická. Připravuje se evakuace Nové Vsi u Liberce, hrozí protržení přehrady Mlýnice. Záplavy přerušily dopravu na frekventované železniční trati z Liberce na Hrádek nad Nisou a dál do německé Žitavy a Varnsdorfu. Vlaky nejezdí také z Frýdlantu do Černous na Liberecku. Jizera dál stoupá, v Železném brodě byl dosažen II. povodňový stupeň, povodňová vlna přichází k Turnovu. Prognóza je: Velmi rychlý vzestup.

 

* Sobota 7. srpna, 14.15 hodin: Jizera velmi rychle stoupá, v Jablonci nad Jizerou byl vyhlášen již III. stupeň povodňové aktivity, v Dolní Sytové je II. stupeň a nově je vyhlášen I. stupeň v Železném Brodě. Podle Zdeňka Fišera z MěÚ v Turnově, který má na starosti krizové řízení, je vzestup hladiny řeky opravdu velmi rychlý. Podle něho lze přímo v Turnově čekávat II. stupeň povodňové aktivity během jedné hodiny a během další hodiny by zde mohl být vyhlášen již III. stupeň povodňové aktivity! Občané, zejména ti, kteří bydlí v okolí řeky, jsou vyzýváni k bdělosti.

 

* Sobota 7. srpna, 14.00 hodin: Organizátoři víkendových akcí pod širým nebem programy většinou ruší – dětský, divadelní a hudební festival 3. POHOŘ OPEN AIR 2010 měl začít v sobotu 7. srpna na návsi v Pohoři v 15.00 hodin. Organizátoři zvažovali, jestli akci kvůli počasí mají zrušit, či ne, nakonec se festival uskuteční v omezené míře v kulturním domě v Kacanovech.

 

* Sobota 7. srpna, 13.35 hodin: Skautský tábor 1. chlapeckého oddílu z Turnova na Farské louce v Jizerských horách byl dne 7. srpna v dopoledních hodinách evakuován. Prosíme všechny rodiče, aby do postižených oblastí nevyjízděli, o děti je postaráno. Vedoucí vás budou o dalším postupu včas informovat. Děkujeme.
Jana Pekařová, skautské středisko Štika Turnov

 

* Sobota 7. srpna, 13.00 hodin: Momentálně zasahuje na území Libereckého kraje okolo 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a 85 zásahových vozidel. V terénu lidem pomáhá více než 200 hasičů. Na nejvíce postižených místech už pomáhá vrtulník Armády ČR, do našeho kraje míří další vrtulník Policie ČR a také dva odřady profesionálních hasičů z Kladna a Prahy. Armáda ČR také posílá těžkou techniku. Nejhorší je situace na Českolipsku a Frýdlantsku, kde místy voda jindy klidných říček stoupla až o pět (!) metrů. Zaplavený je Mníšek u Liberce, Chrastava, v Hrádku nad Nisou je zaplavená celá dolní část města. V Dětřichově a v okolí Raspenavy lidé vylézají na stromy a střechy domů, aby se zachránili před rychle stoupající vodou. Hasiči při pokusech o záchranu lidských životů již utopili několik vozidel. Na některá místa se nemohou díky vodě dostat vůbec. Podle zatím neověřených informací strhl po 11. hodině proud vody osobu ve Frýdlantě. Na 14. hodinu svolal hejtman Libereckého kraje krizový štáb, který bude rozhodovat o dalším řešení situace v Libereckém kraji. Na Turnovsku je situace zatím klidná, sice hustě prší, Jizera stoupá zatím jen mírně. Nicméně v Jablonci nad Jizerou byl vyhlášen již III. stupeň povodňové aktivity, v Železném Brodě je Jizera zatím pod I. povodňovým stupněm, dá se ale očekávat vzestup způsobený povodňovou vlnou z vyšších poloh. Situaci na TvA průběžně sledujeme.

 

* Sobota 7. srpna 9.30 hodin: Od páteční 23. hodiny přijímá operační středisko hasičů žádosti občanů z území především okresu Liberec o pomoc při čerpání vody ze zatopených zahrad, sklepů a garáží. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli podle mluvčí Ivy Michalíčkové už k více než 30 ohlášeným událostem. Díky prudkým nočním dešťům se rozvodnily také některé vodní toky. Už III. stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na řece Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou, na řece Smědá v části Předlánce obce Višňová. Stoupá také Jizera. V současné době  je její stav v Železném Brodě těsně pod hranicí I. stupně povodňové aktivity. Kolem poledne má podle prognóz do našeho regionu dorazit další vydatná srážková vlna. Situaci na TvA budeme průběžně sledovat.

 

* Sobota 7. srpna 9.00 hodin: Dnešní program ve Šťastné zemi – zahájení Slavností slámy 2010 – SE NEKONÁ. Důvodem podle programového manažera areálu Erika Černého je celonoční déšť a silně podmáčený terén. Navíc meteorologové předpovídají na sobotu další srážkovou vlnu. „Dnešní program jsme odvolali bez náhrady. Od pondělí ale bude areál normálně přístupný, po dešti opravíme slaměné sochy i antický slaměný hrad a zájemci se budou moci přijít podívat. V sobotu 14. srpna se Rajčatová bitva doufám uskuteční již podle programu,“ uvedl Erik Černý. V letošním létě jde již o druhou větší akci na Turnovsku, která byla odvolána. Před dvěma týdny se ze stejných důvodů neuskutečnila Folková noc.

Související články (celkem 21)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.