DRUHÝ ŘÍJNOVÝ TÝDEN: DUCHOVNO A FOLK

0

Nabídka druhého říjnového týdne je klasicky podzimní a „mimosezonní“, mnoho akcí se nekoná, přesto tu pár zajímavých pořadů je. Například úterní setkání s biotronikem Tomášem Pfeifferem v turnovském divadle, příznivci folku mají v tomto týdnu připraveny díky KCT hned dvě akce, a sice čtvrteční koncert Miloše Dvořáčka s Vladimírem Václavkem a v pátek je tu potom koncert Slávka Janouška, resp. posluchačů jeho textařské dílny.

Městské kino v Turnově v prvním říjnovém týdnu v budově v Žižkově ulici promítá:
Ve středu 10. října od 20 hodin francouzský film VŠICHNI MOŽNÍ SBĚRAČI A JÁ.
► Ve čtvrtek 11., pátek 12., sobotu 13. října v 17.30 a ve 20 hodin a v neděli 14. října od 17.30 hodin v premiéře nový český film Jana Hřebejka MEDVÍDEK.

► Nabídka trvalá: Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).

► V pondělí 8. října je od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří ve Střední umělecko průmyslové a Vyšší odborné škole v Turnově, Skálově ulici. Zváni jsou zejména žáci posledních ročníků základních škol a jejich rodiče.

► V úterý 9. října se koná druhá informační přednáška „ŠKOLY 7 KLÍČŮ KE ZDRAVÍ A PROSPERITĚ“, která v Turnově ve školním roce 2007/2008 otvírá přípravný ročník. Koná se v prostorách turnovské Žluté ponorky – střediska pro volný čas v Husově ulici od 18 hodin.
Zájemci budou mít skvělou příležitost začít měnit svůj život podle svých představ, potkáte lidí, kteří budou schopni vám naslouchat a kde i vy budete mít možnost rozvinout v sobě kvality, které vám budou pomáhat v řešení každodenních životních situací.
ŠKOLA má za cíl pomoci svým žákům:
• změnit život pozitivním způsobem, vyvinout vlastní intuici, vzít zodpovědnost za svoje zdraví a život do svých rukou, stát se nezávislými silnými osobnostmi
• přiblížit svým žákům různé aspekty praktických vědomostí tradiční východní a lidové medicíny, naučit používat tyto vědomosti v běžném praktickém životě, přinést klid, harmonii v těle i mysli, ukázat že škola hrou je možná…
Přípravný ročník je vhodný pro začátečníky, mírně pokročilé v oblasti esoterických nauk, média, léčitele, lidi z oborů, kde je nutné a žádoucí rozvíjení intuice, vizualizace, pozitivní programování mozku (manažeři, obchodníci, začínající maséři, vědmy, čarodějové, kartářky apod.). Ale také pro ty, kteří milují změny, rádi se učí novým věcem, novým přístupům a chtějí si vytvořit na základě obdržených informací svůj nezávislý názor.
Školu vedou zkušení terapeuti Luděk Drábek a Lara Rozsokha, více informací na tel. 608 833 374, 603 866 977, e-mail: luminus.3d@centrum.cz, www.blue-angel.cz

► V úterý 9. října se v Městském divadle v Turnově od 18.30 hodin koná mimořádné setkání s biotronikem Tomášem Pfeifferem – ten v rámci setkání rozezní Vodnářský zvon. To je nástroj starý řadu století. Posluchači se mohou zaposlouchat do alikvotních tónů, které dle prastaré tradice nejen rezonují s naší duchovní podstatou, ale léčí i naše tělo. Zajímavostí je i to, že součástí hudebního nástroje je vodní hladina, která během hry vytváří rezonanční obrazce a ve fortissimu dochází až k její levitaci do výše řady centimetrů. Hudební zážitek je tak doplněn i silným zážitkem vizuálním.
Sám Tomáš Pfeiffer k tomu uvádí: „Jen málokdo měl pravděpodobně příležitost vnímat zvuk Vodnářského zvonu. Je to nástroj, jehož stopa vede přes dynastii Ming dále do hlubin věků. Nalezl jsem jej ve vysokých horách ve výšce 2300 m. Dle starých lámů proniká jeho zvuk do celého těla, působí silně léčebně a duchovně. Patřím do generace, ve které lidé objevovali nové náboženské impulsy. Nejeden by tehdy dal cokoli za možnost navštívit Tibet či Indii.
Když jsem poprvé potkal pana Josefa Zezulku, ve snu by mě nenapadlo, že potkávám osud. A přece pak, až do jeho smrti v roce 1992, jsem jeho žákem. Pomalu mně – leteckému konstruktéru – otevírá netušený svět. Vede mě ve filosofii i léčbě. Stejně pomalu tak začínám chápat milost osudu, vždyť bydlím v nejmystičtějším a nejtajemnějším městě světa – Praze. Navíc největším tajemstvím v tomto tajemství je právě on – J.Z.
A tak ne v Tibetu, ale ve „svém“ městě Praze dostávám odpovědi na každou svou duchovní otázku, a ne „jen“ odpovědi. To, co uslyšíte, je jeho filosofie Bytí převedená do tónů.
Díky jemu hledám meditační samotu v horách, a tedy i díky jemu vám mohu přinést tento zážitek.
Stojím u nástroje, který mnou prostupuje a já jím. Splýváme s vesmírem. ÓN…“

► V úterý 9. října se v turnovském chrámu narození Panny Marie od 19 hodin koná v pořadí 535. koncert Turnovských hudebních večerů. Pořad nese název ZPĚV SRDCE. Jde o slavnostní koncert z díla Jana Jakuba Ryby – výbor z autorova vlastního životopisu zpracoval a přednese Vladimír Matějček. Varhanní skladby J. J. Ryby hraje Vladimír Roubal, smíšený Pěvecký sbor Antonín Dvořák řídí Bohuslav Lédl.

► Ve čtvrtek 11. října se v turnovském divadle od 19.30 hodin uskuteční koncert VLADIMÍRA VÁCLAVKA a MILOŠE DVOŘÁČKA. Zváni jsou hlavně příznivci folku.

► Od 11. do 13. října se v autokempu Sedmihorky koná konference a workshop k environmentální výchově. Pořádá Liberecký kraj, DIVIZNA – Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec a Technická univerzita Liberec. Záštitu nad akcí převzal Mgr. Petr Doležal, náměstek hejtmana Libereckého kraje.
Program: projekty z oblasti ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty, výukové programy středisek ekologické výchovy, praktické pomůcky, metodické materiály a publikace, metody ekologické výchovy, ekologické poradenství, vzájemná výměna zkušeností ad.
T
řídenní program bude připraven nejen pro pedagogy a studenty pedagogiky, ale i pro členy neziskových organizací, pracovníky veřejné správy a v neposlední řadě i pro zájemce z řad široké veřejnosti. Velmi důležité bude sdílení zkušeností mezi jednotlivými skupinami. Důležitou součástí programu budou např. témata z oblasti ekologického poradenství či metodiky ekologické výchovy. Další informace: Tomáš Komrzý, e-mail: tomas.komrzy@kraj-lbc.cz, tel. 485 226 353, 739 541 552.

► V pátek 12. října se v turnovském divadle od 19 hodin uskuteční BESÍDKA TEXTAŘSKÉ DÍLNY SLÁVKA JANOUŠKA. Vystoupí: Láďa Zítka, Jarda Síbrt, Michal Kosmonaut Šimíček, Lucka Minaříková s kapelou, Michal Vaněk + Zhasni, Lucie Redlová, Ivo Cicvárek, Arnošt Frauenberg, držitelé Anděla 2006 Žamboši a Slávek Janoušek. Jako host je pozván Turnovák Ondřej Halama.

Od 20 hodin hrají turnovské kapely Corcovado a Zabeat v restauraci na Šetřilovsku.

► V sobotu 13. října se od 18 hodin v zámecké galerii na Sychrově koná netradiční módní přehlídka s názvem „Oděv od baroka po současnost“. Uvádí televizní moderátorka Jolana Voldánová.

V sobotu je na Podháji taneční zábava, hraje kapela Prorock, začátek ve 20 hodin.

► V neděli 14. října od 14.30 hodin se ve Žluté ponorce v Žižkově ulici uskuteční divadelní představení pro děti – loutkoherci ze souboru Na Židli sehrají pohádku TŘI PRASÁTKA A VLK.

V neděli můžete také vyrazit na fotbal. Divizní FK Pěnčín-Turnov sehraje na svém hřišti v turnovské Koškově ulici mistrovské utkání, ve kterém hostí Holice. Výkop je v 16 hodin.

► Sportovní pozvánka – Florbal TJ Turnov, utkání se hrají v hale TJ v turnovské Skálově ulici:
13. 10. 2007 – sobota – 1. liga dorostenců – divize I
10:00 – 11:30      DDM Rozmarýn Litoměřice – FBC Liberec
11:40 – 13:10      TJ Turnov – 1. FBK CampuS Jablonec nad Nisou
13:20 – 14:50      FBC Liberec – TJ Turnov
15:00 – 16:30      1. FBK CampuS Jablonec n/N – DDM Rozmarýn Litoměřice
14. 10. 2007 – neděle – 3. liga mužů – divize II
09:00 – 10:30      Pulsklima SK – TJ Lokomotiva Chomutov
10:40 – 12:10      FBC Česká Lípa B – TJ Turnov
12:20 – 13:50      TJ Lokomotiva Chomutov – SK Bivoj Litvínov – Ti Lepší B
14:00 – 15:30      TJ Turnov – Pulsklima SK
15:40 – 17:10      SK Bivoj Litvínov – Ti Lepší B – FBC Česká Lípa B

AVÍZA
► Trosky. Ve dnech 19. až 21. října se v hotelu Trosky pod hradem koná IV. mezinárodní konference „Památková péče v občanské společnosti – TROSKY 2007“. Další informace zájemci obdrží na e-mailu: hana.hlubuckova@seznam.cz.
► Turnov, v sobotu 20. října se v Biu Ráj koná od 19 hodin jazzový festival JAZZ? YES!
► Turnov, od čtvrtka 25. října do soboty 27. října promítá turnovské kino v premiéře nový český film GYMPL.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. V galerii muzea je výstava Geopark – šance pro region, ve výstavním kabinetu výstava „Kriminalita na Turnovsku v meziválečném období“. Ve výstavním sále ve III. patře probíhá výstava s názvem INDIVIDUALITY, své práce představují učitelé šperkařské školy. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí 9 – 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin.
► V Galerii Safír v muzeu je do 3. října výstava fotografií Stanislava Loudáta a Vlastislava Kopřivy, členů fotoklubu v Mladé Boleslavi.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí je výstava polského autora Janusze Pytla věnovaná městu Jelenia Góra.
► V Galerii Granát na turnovském náměstí je výstava fotografií Jitky Maděrové a obrazů a grafiky Ivany Pelouchové.
► V prostorách Základní umělecké školy v Turnově na náměstí Českého ráje je do 25. října výstava „Ilustrace není legrace“, své práce tu představuje známý ilustrátor Jiří Fixl, dále tu budou vystavovat děti z výtvarného kroužku pod vedením Evy Mastníkové.

ZA HUMNY:
► Železný Brod. Od čtvrtka 11. do soboty 13. října se zde koná již 18. ročník kouzelnické mezinárodní přehlídky SKLENĚNÝ MAGIC. Asi nejzajímavější nabídka je připravena na pátek na 14. hodinu na náměstí, v sobotu v 16 a v 19.30 hodin se v místním divadle koná kouzelnické galapředstavení.
► Liberec, Experimentální studio v Lidových sadech, pátek 12. října od 18 hodin. Kontakt, sdružení fotografů Euroregionu Nisa zde pořádá setkání s fotografem MLADÉ FRONTY DNES pro Liberecký kraj ROMANEM ČEJKOU na téma – NOVINÁŘSKÁ FOTOGRAFIE a vše co s ní souvisí.
► Bozkov u Semil. DE BILL HEADS NATOČÍ ŽIVÉ DVD – turnovská rocková skupina DE BILL HEADS má za sebou již desátý rok existence a toto kulaté jubileum se rozhodla oslavit natočením svého vůbec prvního koncertního DVD. Stane se tak v sobotu 13. října večer na koncertě v Bozkově u Semil, kde je podle členů kapely pokaždé výborná atmosféra i zázemí. Ke každé vstupence je připraven malý dárek a o zajímavě prožitý večer se postarají nejen DE BILL HEADS, ale také rockotéka, která je plánována do ranních hodin.
► Lomnice nad Popelkou – AION MUSIC CLUB. V pátek 12. října je od 20 hodin koncert turnovské kapely Zdvořilý Woody a kapely Zaduy. V muzeu na lomnickém náměstí probíhá až do 4. listopadu výstava „POMOCNÍCI Z DOMÁCNOSTÍ NAŠICH BABIČEK“ – prezentace technických vymožeností, které využívaly hospodyňky na přelomu 19. a 20. století.
Zrekonstruovaná rozhledna na Táboře je pro veřejnost otevřena po celý rok. Provoz PO – NE 10 – 18 hodin (změna otevírací doby vyhrazena).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.