ZMĚNY NA VALDŠTEJNĚ: OBČERSTVENÍ MÁ NOVÉHO NÁJEMCE

0

Známé a oblíbené občerstvení před vstupem do hradu Valdštejn. Pětadvacet let jste tu mohli vídat tvář Jirky Schneidera, od začátku prosince si zvykejte na nového nájemce občerstvení, Michala Charváta. Po celý prosinec bude občerstvení v bývalé hájence otevřeno každý den od 11.00 do 18.00 hodin, o víkendech už od 10.00 hodin. Na zavřené dveře byste měli narazit pouze při vyloženě špatném počasí.

„Mám zhruba desetiletou praxi v oboru, tak doufám, že příchozí budou spokojeni. Kromě tradičního čaje, grogu, limonád je tu nově k dispozici točené pivo z Rohozce, v nabídce máme také teplá jídla typu smažený sýr s hranolkami a podobně,“ uvádí Michal Charvát. Nový je interiér, z původního zařízení nic nezůstalo, k dispozici jsou i stále otevřené toalety.

Hájenka před hradem, resp. původní obydlí pro oborníka aehrenthalských lesů, je stavba z počátku 19. století, bydleli tu ale i dřevaři či lesní dělníci. V roce 1945 byl majetek hruboskalského panství šlechtickému rodu Aehrenthalů vyvlastněn na základě tzv. Benešových dekretů, hrad i objekt připadl Klubu českých turistů, potom přešel na stát a od roku 1959 do správy města Turnova. Objekt sloužil jako jednoduchá turistická ubytovna, v roce 1985 zde otevřel národní podnik Restaurace a jídelny drobné občerstvení. Od 90. let minulého století hrad i objekt s občerstvením patří městu.

 

„Vloni na podzim byl domek č.p. 24 – občerstvení před Valdštejnem – svěřen příspěvkové organizaci Hrad Valdštejn do majetku. Na základě toho bylo vypsáno výběrové řízení na provozovatele občerstvení, do kterého se přihlásilo třináct zájemců, o vítězi rozhodovala nejvyšší nabídka,“ uvádí kastelánka Andrea Jurášová. Podle ní bylo hlavní podmínkou pro nového provozovatele ze strany správy hradu rozšíření prodávaného sortimentu a stálé otevření toalet.

 

Vítězem výběrového řízení se stal již zmíněný Michal Charvát, který nabídl částku o zhruba dvacet tisíc vyšší než dosavadní nájemce (částka pronájmu celkově těsně přesáhla hranici 200 tisíc ročně). „Jako každý, kdo vyrůstal v Turnově a v okolí, mám tohle místo rád, proto jsem bral jako velkou výzvu zúčastnit se výběrového řízení. Částka za pronájem není nijak nízká, budeme se tady muset hodně otáčet, doufám v přízeň návštěvníků,“ řekl Charvát.

 

Dvacet pět let na jednom místě, to je kus života. Proto jsme se zeptali i dnes již bývalého nájemce občerstvení na Valdštejně Jiřího Schneidera, jak změnu vnímá. „Práce na Valdštejně pro mě nebyla jen o poskytování občerstvení. Čtvrtstoletí mé činnosti zde také znamenalo výbornou znalost okolí, a to nejenom Hruboskalska, ale téměř celého Českého ráje. Byl jsem něco jako průvodce a informační centrum v jednom. Když někdo přecenil své síly, častokrát jsem ho dovezl dolů na parkoviště, na vlak, nebo i do místa ubytování. Snažil jsem se také Valdštejn propagovat, vydával pohlednice, plakáty… Po celou tu dobu jsem zákazníkům vycházel vstříc provozní dobou i v  nabízeném sortimentu, své povinnosti nájemce jsem vždy plnil včas a v plném rozsahu. Proto jsem vždy věřil, že dojde-li k nějakým změnám, že se mnou bude jednáno nejdříve. Zaskočilo mě, že změna správce objektu byla řešena výpovědí, což podle mě nebylo nutné, protože se nemění vlastník. Rovněž mě překvapil nerovný přístup k výběru, nebyla vypsána kritéria výběru a noví nájemci byli zvýhodněni, protože jim správa hradu nabídla vybavení provozovny řádově v desítkách tisíc, které se však mě, jako stávajícího nájemce, netýkalo. Občerstvení na Valdštejně vzhledem ke krátké letní sezoně není zas takový zlatý důl. Nabídl jsem, co ještě bylo možné nabídnout při utažení všech výdajů bez výrazného navýšení cen. Údajně rozhodovala jen výše nabídky, s tím bohužel nemohu nic dělat a změnu po 25 letech jsme museli s rodinou přijmout jako fakt,“ přiblížil s mírnou nostalgií Jiří Schneider. „Zároveň bych velmi rád využil této příležitosti a poděkoval a také popřál všem svým bývalým zákazníkům, kteří dlouhá léta chodili na Valdštejn, hodně zdraví a štěstí nejen v roce 2011, ale i v těch dalších,“ uzavřel bývalý nájemce občerstvení.

 

A my pouze dodejme, že za nás, návštěvníky Valdštejna, doufáme, že nový nájemce vyhledávaného občerstvení bude stejně obětavý k návštěvníkům, jako ten předchozí, a že vlastník objektu třeba jednou přistoupí také k nějakému vylepšení současného stavu vlastního objektu občerstvení. Místem v sezoně podle odhadů projde až dvě stě tisíc lidí, a to už si pozornost zaslouží.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.