V ČESKÉM RÁJI SE USKUTEČNILO MISTROVSTVÍ REPUBLIKY V PASENÍ OVCÍ

0

Unikátní akce se konala poslední prázdninovou sobotu v Rakousích na Turnovsku. „V poslední době zde pořádáme soutěž o Pohár obce Rakousy v pasení stáda ovcí speciálně k tomu vycvičeným psem. Protože se náš areál lidem, kteří se této aktivitě věnují, velmi líbí, byli jsme letos požádáni, abychom uspořádali otevřené Mistrovství České republiky v pasení. Je to pro nás velmi prestižní akce a také velmi zavazující,“ uvádí Alice Láníková, která se svým manželem vlastní 60 hektarové pastviny kolem obce. Láníkovi chovají v současné době 350 ovcí, se kterými jim pomáhají tři pastevečtí psi, border kolie.

Otevřeného mistrovství republiky se zúčastnili majitelé pasteveckých psů z naší země, ze Slovenska a Polska. Soutěž má velmi přísná pravidla. Pes na vzdálené povely svého pána musí v časovém limitu ovce prohnat mezi brankami, zahnat a vyhnat z výběhu, rozdělit je ad. I divácky jde o atraktivní podívanou. Nad úrovní mistrovství republiky bděl přímo na místě uznávaný mezinárodní rozhodčí Karl Magnus Magnuson, Švéd žijící v Irsku, kde jsou podle něho nejlepší podmínky k výcviku pasteveckých psů.

n201009051633_oso_094_010_rakousy„S výcvikem psů se začíná zhruba od roku jejich věku, border kolie je k tomuto účelu ideální a dobře ovladatelná. Některé povely má v genech a vykonává je intuitivně. Jinak je to ale velmi různé, některý pes s ovcemi umí bezchybně pracovat po dvou letech, jiný se to nenaučí ani za pět let,“ uzavřela Alice Láníková. V Českém ráji se na velmi vysoké úrovni této aktivitě také věnují Miroslav Koško z Podkosti a Ivan Linhart ze Sekerkových Louček. Pastevectví za pomoci psů je u nás rozšířeno zejména na Moravě a v jižních Čechách.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.