NÁVŠTĚVNICKÝ REKORD MODRÉHO KOCOURA

0

V neděli 25. února v Turnově skončil pětidenní maraton druhého největšího festivalu amatérského divadla v České republice. I tento rok se může Modrý kocour pochlubit rekordní návštěvností, počet prodaných permanentek se takřka ztrojnásobil. 23. ročník divadelního festivalu potvrdil pověst výjimečné divadelní přehlídky. Slíbil maso a bylo maso. Diváci semleli Modrého kocoura a poprvé v historii pokořili návštěvnickou hranici 2 000 diváků!

Mezinárodní dílna Michala Samira

Michal Samir

Turnov se opět proměnil v srdce českého amatérského divadla, když od středy od neděle hostil v městském divadle a na Střelnici více než 23 představení. Dle očekávání přitáhlo nejvíce pozornosti představení Ty, který lyžuješ, ve kterém vystoupila skupina zcela nahých ostravských pánů, kteří mlčky lyžovali po jevišti za doprovodu ctihodného kvarteta. Neotřelý humor představení sklidil u turnovského publika velké ovace. Divačka, která si nepřála být jmenována, se svěřila: „Musím se přiznat, že jsem šla na představení trochu nervózní. Koukat se pořád na skupinu zcela nahých mužů, ale během představení jsem si uvědomila, že tu jejich nahotu vůbec nevnímám. Byla to pro mě nová zkušenost a skvělá zábava. Musím říci, že jsem byla na Kocourovi poprvé a od příštího roku už budu chodit pravidelně. Nečekala jsem, že by mě takové experimenty takhle bavily.“

Velké pozdvižení vzbudilo i páteční slavnostní zahájení, kde takřka před vyprodaným hledištěm ředitel Mario Kubaš vysvětloval, proč je umění maso, jak souvisí volba Jiřího Drahoše s hovězím masem, co je kýč, proč je Iveta Bartošová guiltypleasure, aby nakonec vystavil diváky několika sugestivním hudebním obrazům, ve kterých měřil – skrze řeznické náčiní – míru jejich kulturního kapitálu. Svůj takřka hodinový výstup zakončil za zvuků Mahlerovy Páté symfonie poděkováním festivalovému organizačnímu týmu, kterému na jevišti podával tatarák vyrobený přímo během zahájení. Dle publicisty Marka Douši: „…tahle zahájení budou (jsou) stejně legendární, jako ta, která dělají bratři Cabani v Karlových Varech…“, dle teatrologa a vedoucího poroty Petra Christova: „…takhle nějak vypadá zahajovací ceremoniál významných a netradičních divadelních přehlídek na Západě, hlavně tedy v Americe.“ Večer poté korunovala skvělým představením Anna Duchaňová, kterým poodhalovala zákulisí ženského hereckého světa.

…ze slavnostního zahájení

Komedie Pan P není kretén

Modrý kocour nabídl i tento rok pestrou směsici divadelních kousků, nechyběla klasická činohra, pohádky ani taneční divadlo. „Každý rok se snažíme vytvořit pestrou divadelní paletu, ve které by si každý našel to své. Nechceme jít na ruku jen některým divákům. I my rádi experimentujeme a zveme soubory, které úplně dobře neznáme. Někdy to vyjde, někdy ne. A to k tomu patří, hledání je podstata takovýchto festivalů,“ říká ředitel festivalu Mario Kubaš.

Multižánrový festival, který je i postupovou přehlídkou, tento rok vyzdvihl turnovské představení souboru Kámoš drámoš. Odborná porota pod vedením turnovského rodáka Petra Christova mu udělila titul shootingstar, tedy vycházející hvězdy. Dle šéfa poroty se tímto zařazuje turnovský soubor mezi kandidáty na divadla s velkou budoucností! O postup na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně si potom řeklo BroukovcovoKamdivadlo z České Kamenice s komediální fraškou Meier Müllerová Schulz, na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí míří objev Modrého kocoura posledních let, pražské divadlo OLDstars, které přivezlo provokativní text Bez vody.

Strašidlo Cantervilské turnovského souboru Kámoš drámoš

Modrý kocour tento rok potvrdil, že patří k vrcholným festivalům v České republice, což dokazuje neustále se navyšující návštěvnický zájem. Modrý kocour tento rok přilákal více než 2 300 diváků z celých Čech, nejenom z Libereckého kraje. Neusíná však na vavřínech a už nyní začíná pracovat na novinkách pro 24. ročník. A nebojte, příští rok to už maso nebude. Co to bude? To se nechte překvapit…

(Zdroj: TZ Modrého kocoura, Anna-Maria Zwyrtek, PR a marketingová manažerka festivalu
e-mail: pr@festival-modry-kocour.cz)

Představení Hamleteen divadla Za oponou

Turnovský Kámoš drámoš

 

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.