FOTBALOVÍ TRENÉŘI, KTEŘÍ MAJÍ SVÝM SVĚŘENCŮM CO DÁT

0

V soutěžích řízených komisí pro Čechy má Turnovsko po delší odmlce opět dva své zástupce. V B skupině České fotbalové ligy to je FK Přepeře a do divizní skupiny C se vrátil FK Turnov. Pro nový mistrovský ročník mají oba kluby nové trenéry, kteří se nejen znají, ale mají toho také mnoho společného. Oba jsou bývalí skvělí fotbalisté. Zbyněk Houška byl výraznou osobností svého mužstva v ofenzívě, kdežto Tomáš Nosek pro změnu v defenzívě. Fotbal je celý jejich život, a přestože oba vkročili do podzimu, řekněme neúspěšně, v konečný úspěch svých týmů věří.

Zbyněk Houška (65) / Titul ligového mistra získal rychlonohý útočník v roce 1986 v dresu Vítkovic, kde v 82 zápasech vsítil 20 branek. Nejproduktivnější však byl v Jablonci n. N., kde nyní žije, a v 72 duelech se tu prosadil celkem 25x! Mj. zakusil také atmosféru v klubech obou pražských „S“, s větší porcí ve Spartě. Černobílé barvy hájil jak v jihočeském Dynamu, tak později i ve Spartaku Hradec Králové.

 

 

 

Tomáš Nosek (51) / Akademický mistr světa z USA hrál v letech 1990–1997 v Turnově III. ligu, aby jej pak jako Hlouškův asistent a následně spolu s kolegou Ulihrachem také vedl. Potom dlouhou dobu trénoval přeshraniční německou Žitavu. Díky svým zkušenostem šéfoval mládežnickým akademiím Liberce a Jablonce n. N., aby se v neposlední řadě dostal až k ligovým dorostencům Příbrami.

Před víkendem, v němž Přepeřští zajíždí v rámci ČFL na půdu dalšího „ex-druholigisty“ do Ústí nad Labem a Turnovští pocestují do Čáslavi, jsme oběma koučům položili několik naprosto shodných otázek. Jejich postoje, názory a myšlenkové pochody přinášíme v našem bleskovém dvoj-rozhovoru. Pro snazší orientaci čtenářů jsou označeni v dnešním fotbale běžně užívanými zkratkami ZBH a TON.

* Trenérské řemeslo je samozřejmě v první řadě o fotbale, ale z velké části také o kočování. Proč právě mančaft, který vedete?
ZBH: Protože v Přepeřích skončil na vlastní žádost Josef Petřík mladší, byl jsem coby momentálně volný trenér tímto klubem osloven. Vedení mně sdělilo podmínky, seznámilo s kádrem i změnami, které prodělal nebo se do něj promítnou. Pečlivě jsem vše zvážil, a to včetně těžkého vylosování, a na nabídku kývl.
TON: Tak v první řadě je to o 150 kilometrů blíž než do mé poslední štace. V Příbrami to ne vždy bylo jednoduché s penězi, a musíte-li živit rodinu, bylo to někdy docela stresující i jinak než jenom časově. I když v Turnově to není profi trenéřina, dělám tu to, co mně baví a mám rád, takže když jsem byl osloven, neváhal jsem.

* Máte už něco za sebou, takže můžete srovnávat. Má nové působiště podmínky odpovídající současnému fotbalu?
ZBH: Myslím, že prostředí i podmínky tady jsou opravdu na výši a jsem mile překvapen jaký kus práce tady lidi okolo fotbalu udělali. Hodně důležité je také to, jaký hráčský potencionál se tu dal v těch pár letech dohromady. Náležitě oceňuji také snahu o další viditelná vylepšení, ať už jde o travnatou plochu nad hlavním hřištěm a řadu dalších věcí v celém areálu.
TON: Jak už zaznělo, kdysi jsem v Turnově dost dlouho působil, takže za mě samozřejmě jednoznačný posun k lepšímu. Málokterý oddíl má dnes dvě kvalitní travnatá hřiště a k tomu umělou trávu, kde se dá trénovat či hrát v případě nepříznivého počasí. Tribuna a zázemí samotné už sice něco pamatují, ale v mezích možností je vše OK. To, že něco málo chybí, jako třeba relaxační a rehabilitační bazének, masérna nebo dnes tak důležité fitko, je sice z mého pohledu mínus, ale dokážeme improvizovat a žít se bez toho zatím dá…

* Je jasné, že po prvním kole se nedají dělat žádné závěry, ale co vám osobně ukázal nepříliš vydařený vstup mužstva do mistrovské soutěže?
ZBH: Žižkovská Viktorka se netají postupovými ambicemi, a je jasné proč. Byť náš první výsledek vypadá tragicky, rozhodly o něm především chyby hráčů, které Pražané bezezbytku trestali. A jen připomenu, že v 85. minutě to bylo 0:3… Nebojím se ani říct, že si hosté vypracovali minimum šancí, kdežto my měli snad tři – čtyři, které však skončily na zkušeném Švengrovi. Ironií osudu je, že toho jsem pro velký fotbal objevil já. Taky se mně po utkání přišel omluvit (smích). Samozřejmě nás to mrzí, ale jedeme dál. Hlavně mě však potěšil jak přístup kluků, tak i jejich výkon a nasazení. Proto věřím, že jsme se poučili, přes tohle se dostaneme a výsledky spolu s body přijdou.
TON: Prohra s Trutnovem byla pro mě skutečně tvrdá srážka s realitou. Nebudu hodnotit úroveň jednotlivých hráčů, nechci se vymlouvat na ne zrovna optimální a výjimečně krátkou letní přípravu a ani se ohánět relativně dobrým soupeřem. Ta prohra je určitě nepříjemná, ale musíme na ní hledat i pozitiva. Radost jsem měl hlavně z výkonu brankáře Kopala, který nás několikrát v těžkých chvílích opravdu podržel. Vyzdvihnout bych chtěl také herní zapojení se mladičkého Davida Phama. Musím s kluky ještě probrat některé taktické věci, tak uvidíme, co přinese další zápas.

* Na co nebo na koho budete spoléhat v dalším průběhu letošního ročníku?
ZBH: Nebudu nikoho jmenovat, to není mým zvykem. Máme mladý kolektiv, který ví, že chce hrát fotbal a je dobře poskládán také charakterově. To je velmi zásadní, a proto spoléhám na všechny! Je tu pět mladých hráčů, které potřebuji během pár kol zabudovat do našeho herního projevu, a které musí tým nasát. Až se oklepeme z úvodního výsledku, bude líp. Já prostě klukům věřím.
TON: Rád bych se spolehl především na ty, co hráli prim v krajském přeboru. Tady mám na mysli třeba Petry, ať už tvořivého Svobodu nebo aktivního a střelecky disponovaného Havla. Dobře si vedli také Vencbauer s Landsfeldem, ale i mnozí další. Možná to bude souboj s časem, ale musíme co nejrychleji najít novou hybnou osu, která je základem úspěchu. Důležitá bude také vyrovnaná dvojice gólmanů, a tu jak se ukázalo, snad v tandemu Franc – Kopal máme.

* Jak vnímáte „rivalitu“ Přepeř a Turnova s ohledem na rozdílně dlouhou historii obou klubů a výši aktuálně hrané soutěže, pokud ovšem vůbec nějaká existuje?
ZBH: Jsem z Jablonce a tady jsem sotva pět neděl. Jistá rivalita může být, ale já zatím vidím oboustranně prospěšnou spolupráci. A za tu jsem moc rád. Část turnovských funkcionářů jsem trénoval kdysi v Semilech, takže je znám už z dřívějška a je pro mě milé zjištění, že naše vztahy můžeme nadále rozvíjet také na jiné úrovni a moc se na to těším.
TON: Když jsem hrál v Turnově, fotbalové Přepeře jako takové ještě neexistovaly. Nevraživost určitě nic neřeší a ze spolupráce těchto dvou klubů na této úrovni soutěží mohou těžit jak kluby samotné, tak na nich participovat i ostatní oddíly Turnovska. Já teď dělám pro Turnov, a tak to příliš neřeším. Navíc ze své pozice nemám čas se tím nějak zabývat, nebo snad dokonce trápit.

* Chápu, že je to hodně předčasné, ale abychom vás s tím mohli později konfrontovat, až se to nakonec všechno sečte, můžete si tipnout kde, resp. na jakém místě budou vaši svěřenci figurovat?
ZBH: Tipovat teď je fakt hloupost. Mužstvo, když se chytí, tak jede. Čím dřív uděláme nějaké body, tím dřív nás to nakopne k lepším výsledkům. Svou velkou roli v tom hraje také psychika a toho jsem si vědom už dnes. Po pěti nedělích, co hráče znám, je už mám zrentgenované natolik, že si dokážu nejenom představit jejich vzájemnost zastupitelnost a kolektivní možnosti. Přesné umístění po mně nechtěj, ale bude-li to do osmého místa v pořadí, budu spokojen.
TON: Nechci nic předjímat, ale bral bych působení v klidném středu tabulky. Samozřejmě budeme usilovně pracovat na tom, abychom konsolidovali hráčskou základnu a v konečném žebříčku skončili na co nejvyšší příčce. Nejdůležitější však bude, že snaha nás všech musí vést k tomu, aby se divizní soutěž v Turnově udržela a byla tak příslibem do budoucna.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.