MODRÝ KOCOUR ZŮSTÁVÁ ŽLUTOMODRÝ A MYSLÍ NA OSTATNÍ ZVÍŘATA! PROGRAM FESTIVALU A ROZHOVOR S MARIO KUBAŠEM

0

Jeden z největších divadelních svátků v naší zemi začne v Turnově ve čtvrtek 16. února a tradičně potrvá do neděle. Jak se festival zavázal minulý rok, dokud neskončí válka na Ukrajině, zůstane u ukrajinské barevné transformace, tedy opět, bohužel, Žlutomodrý kocour. Divadelní představení probíhají v městském divadle a na Střelnici.

Ředitele festivalu Maria Kubaše jsme se zeptali:

* Mario, každoročně je slavnostní zahájení a celá kampaň věnována nějakému tématu. Na plakátech tento rok vévodí hospodářská zvířata a slogan „My chceme také žít“.
Měl jsem téma využívání, zneužívání hospodářských zvířat už dlouho v plánu. Teď na to přišel, myslím, ten správný čas. Konečně se začíná medializovat téma obrovského utrpení kuřat či slepic. Myslím, že si nikdo nemohl nevšimnout, s jakým hrozivým jazykem bylo informováno o vybití, vlastně zplynování více než půl milionu slepic kvůli ptačí chřipce. Redukce na ekonomickou jednotku byla děsivá. Je třeba o tom zkrátka mluvit.

* Je to pro tebe nějaké osobní téma?
Ano. Byl jsem vychován na mase, jedl ho od rána do večera. Sám jsem zvíře, ovci jsem podřízl nožem, asistoval jsem na zabíjačkách a potom se to ve mně nějak zlomilo. To, když jsem viděl prasnici, mámu, jak se dívá na vlastní rozřezané děti, které jsou před ní konzumovány. Začal jsem se o to více zajímat. Byla to hodně zajímavá cesta. Jak jsem přestal jíst zvířecí těla, mimochodem říci maso je jazykový způsob vymanění, nikdy mně nebylo fyzicky lépe a nikdy jsem nejedl pestřejší stravu. A to dělám bojové sporty. Ta zodpovědnost a láska a úcta k životu je krásná. Jen je třeba překonat mnoho stereotypů. Nesmyslná nadkonzumace masa je kulturální záležitost euroatlantické civilizace.

* Projeví se to nějak v programu festivalu?
Vlastně ne, tak daleko nikdy na festivalu nejdeme. Bude to jen téma zahájení a nějaká zvířata potom budou hrát svou roli ve skvělém a potrhlém komediálním představení Zlý jelen pražského divadla Depresivní děti touží po penězích, které bude následovat v pátek po zahájení. Samotný program se klasicky skládá ze soutěžních představení a několika hostů. Moc se těšíme. Mám pocit nových začátků, jen budeme těsně před výročím zahájení nesmyslné války na Ukrajině. Téma války se v jednom představení objeví. Prostě mysleme na život a mějme ho v úctě, jak život zvířat, tak životy lidí.

Program festivalu:

Čtvrtek 16. února
* 13.00 DIVADELNÍ DÍLNA. Workshop pro herce i neherce, po všechny dny vede Frank Weisse. Zrcadlový sál Střelnice.
* 17.00 KABARET NAHATÝ SHAKESPEARE / Vydýchaný suterén. Pět Shakespearů v jedné komedii; 45 min. / městské divadlo.
* 19.00 BULŠIT ANEB PODEZŘELÝ ANALFABET / Rádobydivadlo Klapý. Groteskní komedie o fenoménu dnešní doby; 75 min. / Střelnice.
* 21.00 JAROSLAV TO SPÍSKAL / Turnovské divadelní studio. Fraška se zpěvy a tanci; 75 min. / městské divadlo.
* 22.30 rozbor inscenací – diskuze s porotou a účastníky. Zrcadlový sál Střelnice.

Pátek 17. února
* 10.15 MACBETH / OLDstars. Drama o touze a moci v minišatech, neprůstřelných vestách a se skleničkou sektu v ruce; 75 min. / městské divadlo / představení pro školy.
* 13.00 DIVADELNÍ DÍLNA. Zrcadlový sál Střelnice.
* 13.30 DOKONALÝ PARTNER / Vanabí Litoměřice. Sci-fi komedie o problémech současné ženy; 60 min. / Střelnice.
* 15.00 ČAJ U PÁNA SENÁTORA / Divadlo Ľahostajňa (Bratislava). Satirická komedie o vrcholné politice; 70 min. / městské divadlo.
* 17.00 ZOMBIE ANEB VÁLKA JE ZA PLOTEM / Div. soubor ROZKOŠ. Experimentální drama o válce na Ukrajině. Představení je součástí benefiční akce na podporu ukrajinského divadla; 45 min. / Střelnice.
* 19.30 Slavnostní zahájení aneb Já chci také žít! Oficiální zahájení 27. ročníku festivalu Žlutomodrý kocour. Městské divadlo / vstupné 350 Kč zahrnuje i následující představení.
* 20.30 ZLÝ JELEN / Depresivní děti touží po penězích. Ekoteroristická hororová komedie s detektivní zápletkou. Václav Kliment Klicpera feat. David Lynch; 90 min. / městské divadlo.
* 23.30 Přátelské posezení, Střelnice
* 00.00 DJ Hajo (Pleasures Collective). Taneční party. Střelnice.

Sobota 18. února
* 11.00 DEMIAN / HUDL – Hudebně-dramatická laboratoř (Olomouc). Dramatizace klasického německého románu Hermanna Hesseho; 90 min. / Střelnice.
* 13.00 DIVADELNÍ DÍLNA. Zrcadlový sál Střelnice.
* 15.00 KRAJINA ZAJEČÍ / Zaječí. Punkový retro surrealismus, sen a rituál; 75 min. / Kino Sféra.
* 17.00 TOTOVÁNÍ / D.R.E.D. Máme něco dodávat? 50 min. / městské divadlo.
* 19.00 ZRZEK / D3 a další (Karlovy Vary). Dramedie na motivy života a díla Daniila Charmse; 60 min. / Střelnice.
* 21.00 MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA / Div. spolek Scéna (Kralupy n. Vltavou). Hit Jiráskova Hronova, zpověď čtyř generací žen jedné rodiny; 70 min. / městské divadlo.
* 22.30 Velmi přátelské posezení. Střelnice.

Neděle 19. února
10.00 UTLAČOVANÍ A ZMÁČKNUTÍ. Představení v režii účastníků herecké dílny; 45 min. / městské divadlo.
* 11.00 SKOŘÁPKA / Divadlo STOCHOV. Komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě; 115 min. / Střelnice.
* 14.00 HOUSKA S MÁSLEM / Divadlo Micky Myšákové (Jablonec n. Nisou). Komedie. Studentské představení; 40 min. / městské divadlo.
* 16.00 Vyhlášení výsledků hodnocení poroty a zakončení festivalu. Střelnice.

Festival přináší 16 představení, permanentka v předprodeji stojí pouze 450 Kč. Vstupné na jednotlivé představení činí 100 Kč (studenti 80 Kč).
Více na www.festival-modry-kocour.cz.

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.