MODRÝ KOCOUR VYHLÍŽÍ JUBILEJNÍ ROČNÍK

0

24. ročník festivalu Modrý kocour odtikal a potvrdil, že turnovská divadelní scéna tepe napříč generacemi. Kampaň zaměřená na seniory byla úspěšná, každý 14. divák byl důchodce.

V neděli 24. února v Turnově skončil jeden z největších divadelních maratonů v České republice, který i tento rok přilákal více než dvě tisícovky diváků. Úspěch slavili i turnovští divadelníci. Společnost bloumající veřejnosti, která zaplnila nedělní turnovské divadlo, byla odbornou porotou doporučena na celostátní divadelní přehlídku Šrámkův Písek. Kámoš Drámoš z turnovské ZUŠ bude reprezentovat mladé turnovské herce zase v Ústí nad Orlicí.

Modrý kocour, Mario Kubaš z bazénku filozofuje na téma stárnutí a plynutí času…

…velmi dobře mu při tom sekundoval starosta města Tomáš Hocke, který neváhal, sundal boty a ponožky, vyhrnul nohavice a vstoupil do bazénku

24. ročník festivalu, který tradičně otevírá sezonu amatérského divadla v České republice, se letos soustředil na téma plynutí času, stárnutí a historie. Právě téma lidského života, plynutí času, smrti, ale třeba i historie v nejširším slova smyslu, byly hlavním tématem letošního ročníku. „Jsem moc rád, že jsme se s tématem času letos trefili. Aniž bychom věděli u všech divadel, co přesně chystají, takřka všude nějak rezonovalo téma času. Nemyslím si ale, že by to byla nějaká temná podívaná. Dost se diváci nasmáli,“ přibližuje ředitel festivalu Mario Kubaš.

I letošní slavnostní zahájení bylo originální one man show, na níž pozval principál na jeviště ke svému ledovému bazénu hlavní tváře úspěšné propagační kampaně, na které festival spolupracoval s turnovským Klubem aktivních seniorů. Celkem zavítaly na Modrého kocoura bezmála dvě stovky seniorů, vstup pro ně zdarma zůstane zachován i další rok. „Potvrdil se nám zájem o mladé a experimentální divadlo. Představa, že senioři se bojí mladého divadla, je mylná. Strašně nás jejich přítomnost těšila a budeme se na ně těšit i další roky,“ doplňuje Mario Kubaš.

Seniorky se staly tváří letošního ročníku festivalu

Velký ohlas zaznamenalo Divadlo Fórum německého lektora Franka Weisseho, který způsobil rozruch tzv. neviditelným divadlem. Bez vědomí přítomných totiž v turnovských restauracích rozehrávali scénky, které následně v sobotu představili v městském divadle.

Ocasem tygra (Anička a letadýlko)

Největším letošním úspěchem ale byla rekordní účast turnovských divadel, kterých hrálo na festivalu hned pět. Dvě z nich – Kámoš Drámoš a Společnost bloumající veřejnosti – byly nominovány na celostátní přehlídky. Podle všeho se město Turnov pomalu a jistě vrací na pomyslný Olymp českého amatérského divadla – působí zde řada souborů a probíhá hned několik divadelních festivalů.

Modrý kocour hlásí i tento rok navyšující se zájem o permanentky, který se pomalu blíží ke stovce, nepočítaje stovky permanentek pro samotné divadelní soubory. Největší výzva pro festivalový tým v čele s Mario Kubašem ale čeká českou divadelní šelmu až příští rok, kdy bude festival slavit výročí čtvrt století od svého založení. Už nyní začíná tým zvát významné divadelní hosty, chybět nebudou vzpomínkové vernisáže a hudební akce.

Výsledky Modrého kocoura 2019
* Cena „SHOOTING STAR MODRÉHO KOCOURA 2019” – soubor Frikulíni / RAKOVINU NEVYLÉČÍŠ
Herecké ceny:
* Cena za autorský herecký výkon v hlavní a jediné roli – Broukovcovo Kamdivadlo / DO KALHOT! (Jaroslav Střelka)
* Cena za herecký výkon v roli smrti – Divadlo Vydýcháno, ZUŠ Liberec / HORA DELLA MORTE (Anna Červeňová)
* Cena za inscenaci: D.R.E.D / FIGURA CUM FIGURIS

Doporučení na národní přehlídky:
– Divadelní Piknik Volyně: Společnost bloumající veřejnosti / POKREVNÍ BRATŘI
– Šrámkův Písek: D.R.E.D / FIGURA CUM FIGURIS, OJEBAD theatre / ODBORNÁ POROTA
– Mladá scéna: OLDstars / TO I ONO, Kámoš Drámoš / DEKANÉMOR

www.festival-modry-kocour.cz

Herecká dílna na Střelnici pod vedením německého lektora Franka Weisseho

Ostře sledované vlaky (Ty-já-tr / Hrobeso)

Ostře sledované vlaky…

Ocasem tygra (Anička a letadýlko)

 

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.