JAK VZNIKÁ VIDEOKLIP? PAYYA MATYS: LÁSKY-NADSÁZKY

0

Občas v médiích čteme reportáže, jak reportér vyzkouší nějakou činnosti na vlastní kůži. Například seskok padákem, nebo jednu pracovní směnu popeláře, a pak zaznamená své zážitky. Proč ne? Já jsem si zkusila, jaké to je, natáčet klip k písni. Zažila jsem od začátku do konce celou tuhle anabázi a mohu tedy svědomitě říct, že vím, co to obnáší, když si zpěvák nebo kapela na malém městě usmyslí natočit ke svojí tvorbě videoklip.

Vše začíná týdny, možná měsíce před natáčením. Řeší se ty správné lokace, interiéry, exteriéry, herci… a také samozřejmě scénář. Když tohle dostane hrubé obrysy, začne se vymýšlet termín natáčení. Čím více herců, tím složitější je logistika celé akce. Když se datum doladí, předchází samotnému natáčení ještě pár schůzek, aby se doladily i ty nejmenší detaily ohledně kostýmů a celkového vzhledu. Teprve pak konečně nastane Den D.

V sobotu 24. listopadu natáčela klip Payya Matys. Šlo o song Lásky-Nadsázky, který nazpívala společně se svojí maminkou Kateřinou Matysovou a sestrou Martinou Plodkovou. Kromě těchto dam se na klipu herecky podílel ještě celý ansábl přátel a rodinných příslušníků. Všichni jsme dostali pokyn být ráno na místě bývalého šantánu. Naprosto unikátní prostor, o kterém dnes už málokdo ví, se nachází kousek pod vlakovou zastávkou Turnov-město. A právě zde se celý den točilo. Kamery se ujal Petr Cerman (pozornému čtenáři jistě povědomé jméno, aby také ne, točil totiž mj. klip k písni Sarajevo kapely TAMDOLETMA – pozn. aut.). „Na hudebních klipech se vždycky vyřádím. Točím i svatby a další věci, ale klipy jsou fajn, protože můžu povolit uzdu fantazii a tvořit. Je super, že bylo tolik lidí ochotných udělat si čas a přišli, abychom mohli natočit tuhle dobovou věc,“ říká kameraman klipu, který se společně s Payyou podílel i na režii.

Začalo to líčením…

…pokračovalo nácvikem jednotlivých záběrů

Společný snímek účastníků natáčení

Každé natáčení je bohužel také o čekání. Protože se točilo v dobové atmosféře, kdy měly herečky vzbuzovat dojem, že vypadly z filmu ze starých časů, pomohly vizážistka Lucie Popelková a kadeřnice Eva Malíková. Celé dopoledne se tedy ladil nejen interiér prvorepublikového šantánu, který prosvítila firma MD Sound, ale také fazóna přítomných dam. I pánové ale museli vypadat k světu, takže se hodili „do gala“ a trpělivě čekali, až budou všechny ženy připravené.

Úderem jedné odpolední začalo vlastní natáčení. Kameraman neúnavně rozdával pokyny hlavním aktérkám i komparsu v kójích. Některé záběry se jely vícekrát, jiné byly v pořádku „na první dobrou“. Skvělá nálada nikoho neopouštěla, ačkoliv teplota v místě natáčení nebyla vůbec letní a mimo záběry se všichni choulili v bundách. Věděli ale, že výsledek bude stát za to, a tak zatli zuby a dle instrukcí tančili, usmívali se, nebo se naopak tvářili vážně či nedostupně.

Autorka textu sleduje pokyny režiséra…

Náročné filmování, které bylo ale zároveň velkou zábavou, končilo až se soumrakem. Jak se dílo podařilo, se můžete přesvědčit sami. Já musím konstatovat, že když se sejde parta dobrých lidí, kteří jsou na stejné vlně, je možné vytvořit cokoliv. Příjemná atmosféra, báječná nálada, přátelé a společné odhodlání – to jsou ty správné přísady, ze kterých je možné vytvořit umělecké dílko. Důležité je nebát se plnit si své sny a jít si za nimi.
Premiéra klipu proběhla 16. prosince v CLUBU TURN OFF. Všichni aktéři se zde v podvečer sešli, aby shlédli a společně oslavili hotové dílo. Po osmé hodině večerní byl klip nahrán na youtube, kde už žije vlastním životem.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com
foto: TvA

Poděkování patří všem, díky kterým klip vznikl: kamera a střih – Petr Cerman, oficiální foto klipu – David Hofman, poskytnutí prostor – Tomáš Špinka, Turnovská pivnice, Barrel Bar Turnov, TURN OFF CLUB, Salon Helenn, RF Profi, TOP SERVIS pojištění s. r. o. – Martin Halama, TVA.

Maminka Katka s dcerami

Atmosféra z natáčení klipu

Payya M.

Tento unikátní prostor prvorepublikového šantánu najdete opravdu v Turnově? Ano.

…kamera

Pohodová atmosféra celého dne se snad promítla do klipu, věří všichni zúčastnění…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.