MODRÝ KOCOUR BUDE TENTO ROK MOCNĚ SLAVIT, JE MU UŽ ČTVRTSTOLETÍ!

0

Z turnovské šelmy se stal jeden z největších divadelních festivalů v České republice. Ředitele festivalu Maria Kubaše jsme se zeptali:

* Mario, ty s novým týmem připravuješ Kocoura už pátým rokem, ale zároveň jsi byl u samotných začátků festivalu jako herec. Dalo by se stručně říci, jak se festival za čtvrtstoletí změnil?
Na začátku to byl malý regionální festiválek, o kterém vědělo pár nadšenců. Byla to vlastně možná přednost, taková uzavřená společnost, ale po patnácti letech to přestalo stačit. Muselo se něco stát, jinak by Kocour skončil, usnul. Jsem neobyčejně hrdý, že mě Petr Haken „nakopl“, abych Kocoura „nakopl“ já. A opravdu se dmeme pýchou, stal se z nás takový zimní Hronov, píší nám profesionální soubory až z Brna, že u nás chtějí hrát. Konkurujeme velkým profi festivalům.


* To jsem rád! Hlavně nám ale řekni, na co se diváci můžou těšit, a tedy jaké divadelní soubory jste pozvali?

Čtvrtstoletí… Hodně jsme přemýšleli, koho pozvat. Nakonec volba padla na pražské divadlo VOSTO5, které mimochodem stojí autorsky za představením Vlastníci, podle kterého byl natočen film, co teď boří česká kina. VOSTO5 u nás kdysi začínalo jako amatérský soubor a zrovna tak Anička Duchaňová, která v sobotu ráno zahraje opravdu výjimečnou pohádku Frutti di mare. V sobotu večer musí diváci vidět nejnovější text Reného Levínského Klešice! Zahrají ho dva legendární soubory Nejhodnější medvídci a Divadlo Na tahu. Úžasnější hosty jsme si nemohli přát!

* A festival začíná už ve středu, večer, že?
Ano, jako každý rok zahajujeme nějakým výjimečným představením z Jiráskova Hronova. Tentokrát padla volba na pražský soubor Radar. Text Načerno: Divadlo bez zvířat mimochodem překládal turnovský rodák Petr Christov. Jestli máte rádi originální humor, hříčky a třeba Monty Pythona, tak je to právě pro vás!

Představení souboru VOSTO5

* A další dny?
Šílený maraton představení. Nechci raději už ani další soubory vypichovat, na to nemáme místo. Chci jen zdůraznit, že máme dva zahraniční soubory – polský a holandský. Jo a mimochodem – budou hrát v mateřském jazyce, Holanďani se zapřisáhli, že diváci budou rozumět i tak! (Směje se.)

* Festival začíná být i mezinárodní, že? Máte i dílnu.
Ano, opravdu se tetelím radostí. Poprvé program festivalu bude i plně v angličtině, přijede i spousta Němců. Z Turnova uděláme evropský festival, je to tak úžasné město s obrovským potenciálem!

* A ještě prozraď, kolik bude stát permanentka?
(Zamyslí se.) Musím přiznat, že se na sebe trošku zlobím… Máme tady profesionální soubory, na které stojí vstupenka normálně několik set korun, přes dvacet představení, bombastické tři večerní koncerty… No a permanentka stojí pouze 500 Kč, což je cena veskrze velmi lidová. Musíme příště výrazně zdražit! (Směje se.)
Ale vážně, jsme moc rádi, že to finančně zvládáme i s tak nízkým vstupným, je to někdy trochu boj… Ale když návštěvnost opět překoná dva tisíce, dokážeme to. Jo a senioři mají opět vstup na vše zdarma, kromě slavnostního zahájení, které bývá zpravidla vyprodané. Na všechny se moc těšíme a těšte se na slavností páteční večer, to zas bude něco!

Z historie Modrého kocoura: představení Tři sestry Turnovského divadelního studia (2009)

* A na závěr?
Určitě nechceme vzpomínat, dojímat se a mramorizovat historii festivalu. I když musím přiznat, že jisté tendence začít psát historii tu jsou. Budeme totiž vydávat velkou knihu o čtvrtstoletí Modrého kocoura, na které spolupracuje více než desítka autorů. Bude to velké a pěkné. A do toho ještě připravujeme výstavu plakátů
a fotografií. Za těch 25 let se vytvořil na Modrém kocourovi okouzlující ekosystém divadla a lidí, který očarovává stále nové návštěvníky z celé České republiky.
Moc se těším a současně zvu, bude to velký svátek divadla. A nejen divadla, protože je zde poměrně velký prostor pro vzájemné setkávání. Každý večer bude na Střelnici probíhat nějaká doprovodná akce, bude to
náročné, ale věřím, že úžasné a inspirující zároveň….

* Děkujeme za rozhovor.

Z historie Modrého kocoura: představení Audience (2016)

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.