KÁMOŠ DRÁMOŠ NA MODRÉM KOCOUROVI: SPOJENÍ SVĚTŮ A TOUHA POKRAČOVAT DÁL

0

24. ročník mezinárodního divadelního festivalu Modrý kocour je již minulostí. Druhý největší svátek amatérského divadla v České republice měl letos několik nej. Bylo možné vidět rekordních 25 představení a na jeho prknech se představilo pět turnovských inscenací, což bylo nejvíc v celé historii festivalu.

Letošním tématem bylo plynutí času a běh života jedince i společnosti. Ředitel Mario Kubaš oslovil seniory, s kterými nafotil originální propagaci festivalu, lidé v důchodovém věku měli volný zdarma. Jako návštěvník jsem byla několikrát svědkem příjemného spojení světů, kdy mladí organizátoři mile vysvětlovali babičkám, že dnes mají kulturu zdarma a laskavě je usazovali na místa. Při slavnostním zahájení pak pomáhali dámám na pódium gentlemanové z nejmladšího souboru, který zde vystupoval, a tím byl turnovský Kámoš Drámoš.

Soubor Kámoš Drámoš v akci při Modrém kocourovi na Střelnici

Tento divadelní ansámbl působí při Základní umělecké škole v Turnově už více než deset let. Za tu dobu se jeho herecká sestava několikrát proměnila a pod vedením Aleny Tomášové a Romany Zemenové si mladí herci vyzkoušeli práci s předlohou i autorským divadlem. „Účastnili jsme se národních i mezinárodních přehlídek. Například v Polsku jsme v rámci projektu Moje Krakonosze, Teatrralki vyhráli cenu Grand Prix. Za toto vítězství náležela i finanční odměna. Pořídili jsme si za ni pohybový seminář,“ přibližují členové souboru a dodávají: „Dvakrát jsme také byli ve Svitavách na Dětské scéně. Postupně odcházíme na střední školy, na konzervatoře v Brně, Praze… Ale snažíme se pořád fungovat dál, protože nás to moc baví.“

Parta kamarádů a kolegů na sebe dobře slyší a je znát, že mezi nimi funguje velmi důležitá společná chemie. Loni na tomto festivalu zazářili s hrou Strašidlo Cantervillské, za kterou získali cenu SHOOTING STAR MODRÉHO KOCOURA 2018. Že mají loňské ocenění zaslouženě, dokázali i letošním, velmi zdařilým představením Dekanémor. To vznikalo jako ročníková práce souboru a jak mně potvrdili sami protagonisté, pokaždé je jejich podání hry trošku jiné. Záleží na náladě a rozpoložení každého z nich, jak už to u improvizací bývá. V tomto kusu, který je volnou adaptací Boccaciova Dekameronu, si totiž právě improvizaci a hru s předlohou vyzkoušeli. Herci zpracovali tři odlišné příběhy a jenom vlastní kulturní zážitek může zprostředkovat atmosféru a poetiku představení. Mladí umělci totiž uchopili témata vyprávění s ironií a vtipem sobě vlastním. Performance plná narážek, přímých i skrytých dvojsmyslů, vesele i trochu vážně. To je směsice, která dohromady dává divákovi zážitek, jež v něm ještě dlouho rezonuje.

„Musíme poděkovat naší velké podpoře a supervizi – Alence Tomášové, bez ní bychom zdaleka nebyli tam, kde jsme. Když tvoříme, jdou i od ní nápady, s kterými dál pracujeme. Hodně čerpáme z knížek, které čteme, pak dáme hlavy dohromady a vymýšlíme další možnosti,“ upřesňují aktéři svoji práci. Jejich zapálení pro společnou věc je ale stále ještě silné a všichni se tak jednohlasně shodli, že dokud to půjde, chtějí spolu zůstat a tvořit dál. Důvod určitě mají, letošní Modrý kocour jim totiž právě s touto inscenací vynesl doporučení na národní přehlídku Mladá scéna.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Dekanémor, Kámoš Drámoš, hrají: Jáchym Pochop, Vojtěch Franců, Nataniel Mansfeld, Matyáš Volf, Aleš Jeřábek, Jan Tichý, Darja Parsi, Veronika Rubášová, Nicol Laurinová, Pavlína Pacáková, Eliška Chytková.

…spokojenost publika

Soubor představení zahraje na celostátní přehlídce Mladá scéna

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.