MODRÝ KOCOUR 2015, JUBILEJNÍ 20. ROČNÍK

0

Od čtvrtka 26. února do neděle 1. března se v Turnově uskuteční jubilejní 20. ročník mezinárodního divadelního festivalu s postupem na národní přehlídky – Modrý kocour 2015. Přehlídka je krajskou postupovou přehlídkou pro Liberecký a Ústecký kraj na tři celostátní přehlídky, a to Šrámkův Písek (přehlídka experimentujících divadelních souborů), Mladou scénu Ústí nad Orlicí a Divadelní piknik Volyně (klasická činohra). Podle dramaturga a hlavního organizátora prestižního setkání amatérských divadelníků Petra Hakena je zde letos několik novinek. Hraje se v divadle a na upravené scéně na Střelnici, představí se i domácí soubory, třeba v pátek s představením Klozet turnovská Společnost bloumající veřejnosti, přehlídky se zúčastní soubory z Polska, Slovenska a Německa.

„Mám-li u příležitosti 20. ročníku rekapitulovat, tak je třeba začít návštěvností. Dříve více chodily turnovské školy, hrála se pro ně i čtyři představení, letos je to jen jedna pohádka. Ale vlastních návštěvníků je přibližně pořád stejně. Je to směsice účinkujících z jiných souborů a místních diváků,“ shrnuje dramaturg, duchovní otec přehlídky a hlavní organizátor Petr Haken.

Od prvního ročníku počet představení narostl zhruba třikrát. Rekordní byl 12. ročník s 24 soubory ve čtyřech dnech. Konec oblíbené scény v kině v Žižkově ulici znamenal přerod Kocoura směrem k inscenační klasice, což se potvrdilo i velkým počtem souborů směřujících ke klasické činohře v loňském roce. „Otevření nové arény na Střelnici vrací v letošním roce do hry více netradičních kusů, uvidíme, jaké to bude,“ doplňuje Haken s tím, že k dokonalosti bývalé scény v kině v kasárnách by Střelnice potřebovala investici tak kolem půl milionu.

201502110757_vakci_23_015_kocour

Vyvíjely se i počty zahraničních souborů. Všechno začalo spoluprací s divadelníky z polského Jaworu, zlom pak nastal po mezinárodním úspěchu představení Tři sestry v podání Turnovského divadelního studia. S jejich vstupem na evropskou scénu se podařilo navázat kontakty v dalších zemích. „V letošním roce přivítáme tradičně Poláky, podruhé Němce a poprvé bratry Slováky. Obě země bude zastupovat jejich absolutní amatérská špička,“ hodnotí Petr Haken.

Nejčastějším účastníkem je kromě několika domácích souborů Rádobydivadlo Klapý, které chybělo jen jednou. Tradičním účastníkem je i „náchodský“ DRED či pražské studio Oldstars, Podio Semily a Anička Duchaňová. Z různých libereckých souborů, které stále vznikají a zanikají, lze jmenovat Stopu, KÚD či Vydýcháno. K těm, co se občas objeví, patří Nejhodnější medvídci či pražské soubory Vosto5 a Tyjátr. Byly tu i studentské inscenace z pražské konzervatoře, soukromé školy herecké, DAMU i brněnské JAMU či Studio Bolka Polívky.
Mezi porotci se vystřídalo mnoho odborníků z řad teatrologů, režisérů, dramaturgů či herců. Porotcem byl v prvním ročníku turnovský Bedřich Kolliner, později herec divadla F. X. Šaldy Martin Polách, prof. Jan Císař z DAMU, šéf katedry divadelní vědy FF UK Petr Christov, dramaturg pražského „činoheráku“ Radvan Pácl, divadelní kritik Vladimír Hulec či turnovský kulturolog Jarda Šilas Stuchlík.

201502110757_vakci_24_015_kocour

„Kocourovi se postupně začalo říkat Malý Hronov pro jeho šíři žánrového záběru. Jeho budoucnost je ve hvězdách, chceme-li festival posunout do oblasti uznávané mezinárodní přehlídky s českou soutěžní částí, musíme začít pracovat na jiné úrovní marketingově, což už já nemohu umět. Poohlížím se po někom, kdo by převzal produkci a já bych se mohl více zabývat dramaturgií,“ uzavřel Petr Haken.

201502110758_vakci_25_015_kocour

A ještě subjekty, které na Modrém kocourovi v jeho historii spolupracovaly a spolupracují. Jim patří poděkování za podporu: město Turnov, Liberecký kraj, Ministerstvo kultury ČR, KC Turnov, OAHŠ Turnov, Sokol Turnov, Žlutá ponorka, Hotel Karel IV., Panorama, ZUŠ Turnov a další.

MODRÝ KOCOUR 2015, PROGRAM

Čtvrtek 26. února
19.00 Dobrý pejsek nikdy neumře!, soubor Stopa Liberec (městské divadlo)
20.00 Ach ta Julie, Podio Semily (studio KC Střelnice)
21.30 Poctiví společníci, Svatopluk Benešov (divadlo)

Pátek 27. února
8.30 Návštěva u Adonise, Hynkovo hravé divadlo Litoměřice (divadlo)
15.00 Už nikdy sami, Vydýcháno Liberec (divadlo)
16.00 Máj, Dívadlo Praha (studio)
17.30 Kloset, Společnost bloumající veřejnosti Turnov (divadlo)
19.30 Szare eminencje zachwytu, Teatr Promotor Lubaň (studio)
20.30 Letní den, Broukovcovo Kamdivadlo Č. Kamenice (divadlo)
22.00 Szekspir – made in Poland, Walny teatr Warszawa (studio)

Sobota 28. února          
10.30 Matka, Makov u Litomyšle (divadlo)
13.30 15 minut slávy, Vydýcháno Liberec / Král Maciuš První, TDS Turnov (studio)
15.00 Oněgin byl Rusák, Magdalena Rychnov (divadlo)
16.30 Nudle se krájí jemně, DRED Náchodsko Kladsko Pražsko (divadlo)
17.30 Cesta je cíl, Ojebad Praha (studio)
19.30 …dlouhá cesta, Rádobydivadlo Klapý (divadlo)
21.00 Request Stop, The Wild Bunch Berlín (studio)
22.45 Psie srdce, Divadlo „A“ a Shanti Prievidza (divadlo)

Neděle 1. března         
10.00 Rána pod pás, Broukovcovo Kamdivadlo Č. Kamenice (divadlo)
12.00 Vyskočit z kůže, Oldstars Praha (studio)
13.30 Všechna sláva polní tráva, Hamlet Železný Brod (divadlo)
14.45 Nestyda, Oldstars Praha (studio)
16.30 Kupci, Kladina Kladno (divadlo)

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.