POTENCIÁL MODRÉHO KOCOURA PRO KULTURNÍ VĚHLAS MĚSTA JE OBROVSKÝ, ŘÍKÁ MARIO KUBAŠ

0

Největší divadelní svátek severovýchodních Čech, přehlídka Modrý kocour 2016, je za námi. Uskutečnila se v Turnově o posledním únorovém víkendu již po jedenadvacáté. Zakladatelem festivalu je zdejší známý divadelník Petr Haken, který vybudoval prestižní přehlídku, o které se hovoří v celé republice. Nyní – po domluvě – došlo ke generační výměně, do čela festivalu se postavil Mario Kubaš, který má nejen ambice, ale také schopnosti a zkušenosti, posunout přehlídku zase o kousek výš. Maria Kubaše jsem se zeptal:

* Jaký jsi měl pocit? Přece jen poprvé v čele přehlídky. Bylo tě vidět, lidé se na tebe obraceli, každý chtěl něco řešit. Klapalo to v zázemí?
n201603011626_rep_46_016_mkNa prvním místě to byla zejména zodpovědnost. Ono převzít festival s takto velkou tradicí není žádná sranda. Od počátku mně bylo jasné, že kolem sebe musím vybudovat tým lidí, kterým věřím. A to se povedlo. Fungovali skvěle a díky tomu jsem se mohl plně soustředit na celodenní provoz festivalu a řešení dílčích nedostatků. Zároveň mně bylo od počátku jasné, že je třeba pro festival nadchnout jak mé blízké přátele – kulturní osobnosti města Turnova – tak i samotnou – nejen turnovskou – veřejnost. Myslím, že se to povedlo. Na slavnostním zahájení to bylo vidět asi nejvíce.

* Jak to vůbec s tím slavnostním zahájením bylo? Na jeviště jsi zval oficiální hosty a potom zpovídal jejich boty. A do toho vystoupení Hyblerova Astmatic Symphonic Orchestra. Hodně se o tom všem mluví, přehlídka a hlavně zahájení mají skvělý ohlas…
n201603011552_rep_37_016_mkOd počátku jsem chtěl něco výjimečného, nic formálního, chtěl jsem překvapit a rozehrávat hru, která bude diváky bavit. Slavnostní zahájení bývají strašně nudná. Jako první se mně zjevil nápad s tím kocourem, který měl původně spadnout přímo na mě… Rychle jsem to obvolal a asi za 10 minut bylo jasné, že je to proveditelné… K tomu se připojil Martin Hybler, že napíše skladbu. Mimochodem, takhle rychle to vzniklo v turnovském Magiku asi tři týdny před zahájením a potom se na to Martin vrhl. Je to skvělá kompozice! Lezení z propadla a celá poetika zahájení byla vymyšlena také velmi rychle – během chůze na olomoucké vlakové nádraží. Měl jsem ohromnou radost, že to publikum přijalo, jsem maximalista a maximalismus takovému festivalu sluší.
 
* Atmosféra festivalu. Co říkali účinkující ze souborů z půlky republiky a ze zahraničí?
Opět se jim moc v Turnově líbilo, je to tady velmi družné. Právě ono zahájení dle nich dobře vyjadřovalo, o čem Modrý kocour je. Jaký je hravý, radostný a spontánní. Trošku jim chybělo po večerech více hudby, máme tady, jak diváci viděli během zahájení, spoustu skvělých muzikantů. Hrál jsem si s tou myšlenkou, ale nakonec jsem se z organizačních důvodů rozhodl tento rok ještě počkat.

n201603011552_rep_39_016_mk

n201603011553_rep_40_016_mk

n201603011553_rep_41_016_mk

*  Splnil se prvotní záměr – přivést do hlediště více místních? Jaká byla návštěvnost?
Přestože tento ročník patřil počtem představení k těm menším, návštěvnost byla rekordní. Celkem přišlo do divadla 1 681 diváků, což mě velmi blaží. Samozřejmě počítám s tím, že to zabere ještě nějaký čas, než si Turnovští na Kocoura zvyknou a nebudou se bát chodit i na experimentálnější kousky. Návštěvnost se ale rozhodně zvýšila, byl jsem moc rád, že festival přilákal do divadla i žáky a studenty základních a středních škol.

n201603011553_rep_42_016_mk

n201603011553_rep_43_016_mk

n201603011553_rep_44_016_mk

* Co pro příští rok? Nějaké změny a nápady?
Mraky. Pro mě osobně to byl spíše nultý ročník, kdy jsem ohmatával, jak turnovské prostředí funguje, jakou energií tepe. Chtěl jsem se hlavně se všemi podstatnými osobami seznámit a vyzkoušet si spolupráci – od Turnovského kulturního centra po samotného pana starostu, který nad festivalem převzal záštitu, což byla obrovská vzpruha. A ještě jednou díky za ni. Turnov je nádherné kulturní město, jsem hrdý, že odsud pocházím a chci, aby festival Modrý kocour přilákal na jeho krásy návštěvníky z celé země. Potenciál Kocoura pro kulturní věhlas města je obrovský. Budeme žádat o visegrádský fond, chci sem dostat divadla z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Příští ročník začneme dříve, vidím to na úterý. Přes den budou probíhat mezinárodní divadelní semináře, večer představení. Budou to divadelní žně, svátek, který bude Turnovu slušet. Chci nechat zahraničním souborům čas, aby se mohly potoulat i Český rájem. Nabízí se i nějaká divadelní produkce přímo v jeho kulisách….

201603011552_rep_38_016_mk
 
* Přehlídka je postupová, co na úroveň představení říkali kritici a koho a kam doporučili?
Porota byla opět složena z předních českých odborníků, kterým šéfoval turnovský rodák Petr Christov. A jako vždy si servítky nebrali, ale to k festivalu patří. Celkem bylo vybráno na celostátní přehlídky pět souborů „Zahraj ty ejsíky“ – Broukovcovo Kamdivadlo, „Dekalog / Balaba“ trutnovského D.R.E.D, „Jan a Jana“ Oldstars Praha, „Oslí vejce“ – Stopa Liberec, „Plešatá zpěvačka“ – Divadlo Micky Myšákové Jablonec nad Nisou. Turnovští umělci musí jít do sebe, ať se máme čím chlubit i my. Příští rok se Kocour zaskví v plné kráse, těšte se…

* Děkuji za rozhovor a budeme se těšit.
PCH

n201603011553_rep_45_016_mkMario Kubaš (1981) je absolventem turnovského gymnázia, studoval herectví na DAMU, estetiku a religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně, žurnalistiku na Univerzitě Karlově v Praze, management kultury a médií na Sciences-Po v Paříži a na New York University v New Yorku. Doktorskou práci obhájil na katedře kulturologie na Univerzitě Karlově.
Objevil se v několika českých filmech (Malá pražská Matahára, U mě dobrý, Bobule, Pusinky, Děvčátko, Nelásky, Vlci ve městě), byl redaktorem kulturního zpravodajství České televize a moderátorem a editorem pořadu Kulturama. V současnosti působí na katedře Arts managementu VŠE v Praze.

Související články (celkem 33)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.