AMBICÍ MODRÉHO KOCOURA JE STÁT SE ZIMNÍM JIRÁSKOVÝM HRONOVEM!

0

22. ročník divadelního festivalu Modrý kocour proměnil Turnov v český ráj amatérského divadla. Šest dnů trvající přehlídka je druhým největším svátkem amatérského divadla v Česku. Už druhý rok po sobě festival navyšuje počet představení a láká čím dál tím více diváků. Do Kulturního centra Turnov na Střelnici a do městského divadla jich od 21. do 26. února zavítaly téměř dvě tisícovky.

Program byl tento rok opět nabitý. Modrý kocour proto připravil řadu novinek, které ulehčovaly divákům orientaci v programu. Ve středu festival začínal tzv. Hronovskou inspirací, která od tohoto roku bude každoročně vozit do Turnova inspirativní divadlo z Jiráskova Hronova. Tentokrát padla volba na klasický text v klasickém provedení – Rozmarné léto Rádobydivadla Klapý. Sobotu už podruhé ozvláštnila tzv. Kocouří inspirace, kterou do Turnova přivezlo pražské divadlo Kolonie. To spolupracovalo na téma uprchlictví se samotnými uprchlíky – silný autobiografický příběh Nomád přilákal do divadla skoro 200 lidí.

Tradičně velkému zájmu se těšilo slavnostní zahájení postavené na neotřelé myšlence propojení divadla a sportu. Největší rozruch ale vyvolalo představení Ušubraná, které pracovalo s poněkud lechtivými lidovými texty z přederbenovské doby. „Pro některé lidi byla míra vulgarity a erotiky zarážející. Jsem ale přesvědčen, že se takto normálně hovořilo a stále normálně hovoří. Patří to k životu, a proto to patří i na jeviště. Jsem moc rád, že Ušubraná byla na Modrém kocourovi, je to skvělé přestavení, které získalo několik velkých festivalových cen,“ vysvětluje ředitel festivalu Mario Kubaš.

201702282102_rep_25_017_kocour

Modrý kocour tento rok myslel nejenom na dospělé diváky, ale i na děti. Přestože v Libereckém kraji v době konání festivalu vládly jarní prázdniny, tzv. Dětský kocour přilákal do divadelních sedaček stovky dětských diváků.

n201702282101_rep_24_017_kocourPříští rok se Modrý kocour chce více zaměřit na divadelní dílny, které poposunuly začátek festivalu už na úterý. „Určitě opět vsadíme na hereckou divadelní dílnu Michala Samira, jež vyvolala velký zájem a nadmíru pozitivní ohlas. Mou vizí v příštím roce je takovou divadelní dílnu plně otevřít zahraničním souborům. Turnov má úžasnou kulturní infrastrukturu a skvělé kulturní centrum, bez jehož zázemí by se festival nemohl takto rozrůstat. Kapacity a kvality tady na to jsou. Věřím, že příští rok se návštěvnost dostane až ke třem tisícům. Zatím se rozvoj Modrého kocoura vyvíjí přesně podle plánu,“ dodává Mario Kubaš a prozrazuje, že příští rok se mohou diváci těšit i na venkovní představení, zřejmě přímo na turnovském náměstí!

MODRÝ KOCOUR JE TAKÉ POSTUPOVOU PŘEHLÍDKOU
Z 24 představení doporučila odborná porota ve složení Petr Christov, Michal Samir a Jaroslav Stuchlík na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí soubor HawaDrama z Pardubic s představením „Život a drama Firrivachtyvachty“, dále potom soubor TPS Magdaléna Rychnov u Jablonce nad Nisou s představením pohybového divadla s názvem „Milióny v jednoho člověka…“ a pražské OLDstars s inscenací „Jméno“. Na Šrámkův Písek doporučila porota soubor Nejhodnější medvídci s inscenací „Poincarého domněnka“.

Dále porota udělila speciální cenu souboru OLDstars Praha za kolektivní hereckou souhru v inscenaci „Jméno“, turnovskému spisovateli Mojmíru Babáčkovi za inspirativní textovou předlohu k inscenaci „Ponožky“ a turnovskému divadelnímu souboru Kámoš drámoš za hledání cest jevištního výrazu v inscenaci „To-je-on“.

Letošní rok byla i poprvé udělena tzv. „SHOOTING STAR MODRÉHO KOCOURA 2017″, a to souboru [:TADAM:] Liberec. Tato cena bude udělována souborům či tvůrcům, u nichž porota shledává talent a potenciál pro budoucí tvorbu.
(Zdroj: TZ festivalu Modrý kocour)

201702282102_rep_26_017_kocour

201702282102_rep_27_017_kocour

201702282102_rep_28_017_kocour

201702282102_rep_29_017_kocour

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.