HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XX. – ANEB VÝZVY ROKU 2009

0

Co si přát v roce 2009? Málokterý rok byl v minulosti očekáván s takovým napětím. Rozmach nezabezpečených úvěrů a půjček v Americe, nadvýroba ve vyspělém světě, kdy už prostě není nová auta a počítače komu prodávat, a spousta dalších „maličkostí“ způsobily celosvětovou ekonomickou krizi. Ta se v Česku zatím moc neprojevila, ale že by nás minula, tomu nevěří ani politici, kteří národ stále dokola uklidňují. Však to vidíme kolem sebe – v některých turnovských firmách se přestalo pracovat na začátku prosince, ty přímo napojené na mladoboleslavskou škodovku začnou pracovat až v půlce ledna, a to ještě v omezené míře. A nejspíš bude i hůř, protože s krizí se svezou i dříve připravené projekty a rozvojové plány firem, zvýší se nezaměstnanost… Přijdou ale možná i pozitivní změny, třeba se více lidí přeorientuje na služby, třeba při rekvalifikacích přibude žádaných řemeslníků, třeba…

A co si myslí některé vybrané osobnosti z Turnovska z oblasti komunální politiky a médií? Otázka zněla: Co je pro vás z vašeho pohledu v roce 2009 nejdůležitější?

 

Milan Brunclík ml., redaktor Českého rozhlasu: Za nejdůležitější v Turnově považuji přípravu studie sportoviště v Maškově zahradě, aby se co nejrychleji mohlo stavět. Myšlenka, že ne vše musí stavět a financovat radnice, ale že může některé akce také realizovat soukromník, se mi líbí.

 

Milan Drahoňovský, zástupce velitele obvodního oddělení Policie České republiky v Turnově: Přál bych si, aby lidé nebyli lhostejní k dění kolem nich, aby vše dokázali vnímat s otevřenýma očima a když se něco stane, uměli pomoci…

 

Ivan František Herbst, starosta Všeně: Přál bych si, aby byla v celém světě překonána ekonomická krize a aby se mohly rozeběhnout další dobré projekty. Tady samozřejmě myslím na naše termální lázně. Kdyby se mohlo začít v roce 2009 stavět, bylo by to asi mé největší splněné přání.

 

Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově: Má přání jsou stručná. Začít v roce 2009 stavět kamenářský dům v areálu muzea a dotáhnout do zdárného konce převod pozůstalosti manželů Scheybalových na turnovské muzeum.

 

Hana Maierová, starostka Turnova: Co bych si přála nejvíc? Jednoznačně pohnout s řešením dopravy, posunout dopředu změnu územního plánu, která umožní realizaci odlehčovací komunikace z autobusového nádraží do Žižkovy ulice a také bych se chtěla vrátit k možnosti zobousměrnění Markovy ulice. Dopravu v centru města chápu jako bolestivý problém, vůbec nejhorší by bylo, nedělat nic.

 

Martina Pokorná, zastupitelka města Turnova, protidálniční aktivistka: Mám trochu obavu z vývoje restituční kauzy Walderode a s tím spojené finanční nároky na Město Turnov. Proto bych si přála, aby se nám podařilo pokrýt všechny důležité závazky města, už jen spoluúčast na financování evropských projektů městský rozpočet hodně zatíží. Co se týká našeho dlouholetého boje proti záměru výstavby R35 pod Troskami, v roce 2009 by mohlo dojít k rozhodnutí. Vůbec nemyslím, že náš boj byl a je marný…

 

Tomáš Sláma, ředitel Panochovy nemocnice Turnov: Administrativně již nic nebrání vzniku ortopedického oddělení v turnovské nemocnici. V posledních dnech roku 2008 byly podepsány smlouvy s lékaři a středním zdravotnickým personálem nového oddělení. Co beru jako největší prohru roku 2008, tak je to skutečnost, že se nám nepodařilo udržet dětské oddělení. Nebylo to ale vedení turnovské nemocnice, které rozhodlo o jeho zániku. Nicméně, plánované zahájení provozu nového rehabilitačního oddělení od 1. ledna 2009 a nové ortopedie od 1. února 2009 je pro turnovské občany také zprávou o definitivním konci úvah o možném konci zdejší nemocnice. Ta má podle mého naopak nasměrováno do dobrých časů.

Co se týká dalších důležitých věcí v Turnově, byl bych rád, kdyby se podařilo úspěšně zahájit akce kolem odkanalizování hlavních ulic v projektu Čistá Jizera a posunout záměr výstavby sportoviště v Maškově zahradě tak, aby mohla být stavba zahájena v roce 2010.

 

Vlasta Špačková, starostka Karlovic: Lidé v naší obci trpí nadměrným provozem po současné mezinárodní silnici I/35. Proto bych v roce 2009 chtěla, aby se nám alespoň projektově podařilo připravit humanizaci této komunikace v Sedmihorkách a v Radvánovicích. Měly by tu být chodníky, ostrůvky a odbočovací pruhy, jako je to například v Malé Skále. To přinese lidem větší bezpečnost. Mým přáním je i další rozvoj areálu Šťastné země v Radvánovicích, také musíme dokončit rozpracovaný územní plán obce.

 

A co vy, vážení čtenáři, co je největším přáním v roce 2009 pro vás? Napište!

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.