HAS, CO TĚ PÁLÍ V. ANEB NOČNÍM TURNOVEM TAM A ZPĚT

0

(aktualizace 1. října) Tento dnešní díl seriálu o věcech, které Turnováky trápí a o kterých diskutují, volně navazuje na část předchozí. Radní města letos na jaře rozhodli, že se v noci od 24 do 04 ráno radikálně omezí veřejné osvětlení ve městě. Oficiálně má zhasnout každá druhá lampa, jen tam, kde to nejde technicky provést, svítí třeba až každá třetí nebo čtvrtá. Podle oficiálních informací by opatření v podobě zhasnuté části veřejného osvětlení mělo městskému rozpočtu přinést úsporu mezi 300 až 400 tisíci Kč ročně. Technická opatření, aby část pouličních lamp šla vůbec zhasnout, stála zatím přes 120 tisíc Kč.

A jaká je konkrétní situace v ulicích? Bylo zdůrazněno, že odpovědní pracovníci radnice a technických služeb vše prověřovali na místě a že je to optimální. Noční zhasínání vůbec nevadí velitelům městské ani státní policie, takže by vlastně mělo být vše v pořádku. Až tedy na naštvané občany města. Zvláště ti ze sídliště Výšinka projevují hodně nelibosti, zhasnutých lamp je tu prý víc než je zdrávo. Navíc nikdo odpovědný na změnu režimu osvětlení v nočních ulicích občany neupozornil, většina lidí se o tom dozvěděla náhodou, když šli třeba v noci na toaletu.

Abychom jen obecně nemlátili prázdnou slámu, protože tohle všechno už proběhlo sdělovacími prostředky (naposledy například ZDE a ZDE), nasedli jsme 11. září těsně po půlnoci spolu s radním města Ondřejem Halamou do auta a udělali si devadesátiminutový výlet ztichlými ulicemi. Nejsme žádní bezpečnostní ani osvětlovací odborníci, jen laici a jako takoví jsme noční osvětlení Turnova posuzovali.

Začínáme v horní části Nádražní ulice. V pozadí svítí Ohrazenice, kde v noci nezhasínají, nad Koloniálem Roubíček nesvítí dvě (tři?) lampy vedle sebe, na to, že je Nádražní stále ještě hlavní ulicí, je tu dost tma. Také boční ulice Svatopluka Čecha je celá po tmě. Tma je i na vjezdu do další postranní ulice Nerudovy, světlo svítí až na křižovatce ulic Nerudovy a B. Němcové. Sjíždíme do Fučíkovy ulice. Osvětlení je zapnuto ob dvě až tři lampy, ulice je ztemnělá, ale docela to jde. Zato první část Vrchlického ulice je úplně po tmě. Zajíždíme do ulice B. Smetany s řadovými domy. V celé ulici svítí tři lampy, nic moc, chce to baterku. Potom ještě projedeme zdejší vilovou čtvrtí, nejhorší je to asi v ulici 1. máje, když zhasneme reflektory auta, je tu tma, a když byste náhodou chtěli projít Šlikovou ulicí cestou pro pěší ke škole a večerce, bez baterky se na cestu nevydávejte, tady nesvítí z veřejného osvětlení vůbec nic.

Přepeřská ulice. Zde je to vizuálně bez problémů, také ve zdejším sídlišti jsme nezaznamenali snad ani jednu zhasnutou lampu veřejného osvětlení. Vracíme se tedy do dolení části Nádražní ulice. Zde „vzorně“ nesvítí každá druhá lampa, je jich tu ale hodně v krátké vzdálenosti za sebou, takže se dá napsat, že je to v pořádku. Zato vjezd do Bezručovy ulice od kruháku je hodně potemnělý, kolem Šroubáren a dál už je zase vše v pořádku, pokud tedy „v pořádku“ znamená, že nesvítí každá druhá nebo třetí lampa. Otáčíme na parkovišti u hruborohozeckého zámku. Tady nesvítí vůbec nic. Kdo by taky ale jezdil v noci k zámku, že?

Další cesta nás zavádí do vilové čtvrti na Daliměřicích. Projíždíme Hruborohozeckou ulicí a nahlížíme do postranních uliček. Už samotná Hruborohozecká je hodně potemnělá, ale postranní uličky – Mírová, Na osadě, Solidarity, Achátová a Čistá, tady je tma, jen občas záblesk vzdálené pouliční lampy. Na to, že se v poslední době množí trestná činnost spojená s vykrádáním rodinných domků, jejichž obyvatelé klidně spí, je to skoro na to, aby si občané nainstalovali osvětlení vlastní.

Cestou na sídliště na Daliměřicích potkáváme již podruhé hlídkový vůz státní policie a je jasné, že jsme svým chováním podezřelí. Projedeme ještě samotné sídliště, kde osvětlení působí, že snad ani žádná lampa není zhasnuta, sjíždíme Bezručovou dolů a pod Šroubárnou přichází to, co přijít muselo. Za námi se vynořila rychlá světla a za chvíli nás zastavuje policejní vozidlo. Následuje důkladná prohlídka dokladů a auta, doklady musí předložit i spolujezdec. Když své noční putování městem vysvětlíme, ještě od hlídky dostáváme tipy, kde je to s osvětlením špatné. Třeba v sídlišti u nádraží, které jinak docela „svítí“, je problematický úsek mezi bloky domů „A“ a „B“, kde silnice zahýbá na okruh kolem sídliště. Ta nejdůležitější lampa, která osvětluje celý prostor, nesvítí. Asi měla smůlu, byla druhá nebo třetí v pořadí a tak přednost dostaly její méně důležité kolegyně!

Projíždíme ulicemi Palackého, Soboteckou a Hlubokou, občas nějaká lampa nesvítí, ale pro laika je světla dost. Pokračujeme ulicí A. Dvořáka. Při cestě z náměstí svítí první veřejné osvětlení až za autobusovou zastávkou, na to, že jsme v centru města, je to špatné (třeba u paneláku za lékárnou je naprostá tma!). Ještě, že v ulici je obchod se spodním prádlem, který do dálky svítí svojí zářivě žlutou reklamou, která vydatně veřejnému osvětlení pomáhá. Na cestě nahoru ke gymnáziu to docela jde, až tedy na prostor u hospody na Výšince, tady je tma. Naštěstí ale zavírají před půlnocí, štamgasti už jsou v postelích. Křižovatka nad gymnáziem. Světla je tu dostatečně, bude to asi tím, že je tu instalována bezpečnostní kamera a policisté dbali na to, aby bylo tolik světla, aby kamera „viděla“.

Zahýbáme nahoru k sídlišti na Výšince. První část je v pořádku, světla víc než dost. Až nad cukrárnou u poslední garáže je tma. Lampa, která by jistojistě měla svítit, měla zase „smůlu“. A ještě horší je to o kus dál. Přímo nepochopitelně nesvítí ani ta nejhlavnější lampa na vjezdu na parkoviště mezi bloky domů v Diamantové ulici. Tma, desítky zaparkovaných aut. Samotné parkoviště mezi bloky domů je osvětleno ale na poměry docela dobře. Při cestě do horní části sídliště si všímáme, že vnitřní plocha sídliště, kde jsou „jen“ chodníky pro pěší, je úplně po tmě, a podobné je to také v Rubínové ulici. Tady snad ani svítivost veřejného osvětlení nikdo nemohl kontrolovat, desítky aut tu stojí pod zhasnutými lampami, v zadní části ulice u posledního paneláku je tma tmoucí (??!). Ze tří turnovských sídlišť je situace na Výšince jednoznačně nejhorší. Nejenže tu chybí desítky parkovacích míst, ale auta a jejich vybavení jsou v současnosti nenechavcům nabízena opravdu na zlatém podnose…

Vracíme se do centra města. Nahlížíme do čtvrti Durychov. Nevěříme svým očím. V celé Hruboskalské ulici nesvítí jediné světlo! Přitom je to hlavní pěší trasa do sídliště na Výšince. Tohle je snad nějaká porucha nebo prasklá žárovka, tohle přece nikdo nemohl schválit, říkáme si… Potom už jen zaznamenáváme, že v Markově ulici svítí pouze jediná lampa pouličního osvětlení, zahýbáme do úplně ztemnělého Mariánského náměstí (první světlo svítí až před kostelem!). Pokračujeme ulicí 28. října, kde „vzorně“ svítí každá druhá nebo třetí lampa. Zahýbáme do Kinského ulice, kde zase „vzorně“ nesvítí vůbec nic! Křižovatka u Borovičků je osvětlena v pořádku, vjezd do Husovy ulice je ale úplně tmavý (večerka u Klausů už má zavřeno…). Cestou Žižkovou ulicí a Alejí legií nahlížíme do postranních ulic. Jsou ztemnělé, ale není to tak hrozné jako na Výšince nebo na Daliměřicích. Lidickou ulicí vjíždíme do vilové čtvrti. Ulice Františka Kavána a hlavně Zdeňka Nejedlého jsou temnější než je zdrávo, jediným osvětlením jsou mnohdy pouze reflektory našeho auta. V horních částech ulic Zborovská, Koněvova a Jeronýmova lze osvětlení ze současného pohledu považovat za skoro dostačující, Opletalova a Komenského ulice jsou ale skoro po tmě. Vyjíždíme na Zelenou cestu. U kostela na Hruštici je tma jako v pytli, až v dolení části úzké uličky, vedoucí k hlavní výpadovce na Semily (5. května), svítí jedna lampa veřejného osvětlení. Paradoxně ale přímo na křižovatce při vjezdu do ulice 5. května je naprostá tma!
Tady naše cesta končí, jdeme spát…

Za devadesát minut jsme projeli podstatnou část města, nestihli jsme okrajové části jako Mašov nebo Malý Rohozec ani třeba vilovou čtvrť Na Kamenci a další. Z toho, co jsme viděli, jsme opravdu velkou radost neměli. Alespoň sám za sebe musím konstatovat, že bych tedy rozhodně hledal úsporu v městském rozpočtu jinde. Ale jsem jen laik…

A na úplný závěr ještě stručný exkurz do sousedních obcí a okolních měst:
Ohrazenice – veřejné osvětlení svítí celou noc bez omezení
Přepeře – veřejné osvětlení svítí celou noc bez omezení
Modřišice – veřejné osvětlení svítí celou noc bez omezení
Karlovice – zhasíná se vše od 24 do 04.30 hodin
Rovensko pod Troskami – veřejné osvětlení svítí celou noc bez omezení
Jičín – veřejné osvětlení svítí celou noc bez omezení

(Tento text byl zveřejněn na serveru TvA 11. září 2007)

DOPLNĚNÍ 1. ŘÍJNA – DOPLNĚNÍ 1. ŘÍJNA – DOPLNĚNÍ 1. ŘÍJNA – DOPLNĚNÍ 1. ŘÍJNA
Na noční zhasínání v ulicích města dnes došlo i na oficiální tiskové konferenci radnice. Jak řekla starostka města Hana Maierová, v minulých dnech podnikla osobně noční kontrolu osvětlení společně s místostarostou Jaromírem Pekařem a jednatelem technických služeb Liborem Preislerem. Co zjistili? Že někde se opravdu nesvítí.

„Původním záměrem bylo, aby nesvítila zhruba každá třetí lampa pouličního osvětlení, na rovných úsecích hlavních ulic, myslím, že je to celkem v pořádku. V okrajových částech města je to opravdu někde problém,“ připustila starostka Maierová. Proto také podle ní bylo okamžitě dohodnuto o dodatečném rozsvícení asi 20 až 25 dalších pouličních lamp na konkrétních místech například na sídlišti Výšinka a jinde.

Technické služby by v dohledné době měli občanům dát k dispozici aktualizovaný přehled ulic, kde se osvětlení v době mezi 24 a 04 hodinou ranní vypíná. „Občané by také měli umět rozlišit, jestli jde o plánované zhasnutí nebo poruchu. V případě, že lampa zhasne před 24. hodinou, měli by poruchu nahlásit přímo technickým službám,“ doplnila Hana Maierová.

A co dělat, když má někdo pocit, že v jeho ulici by se mělo svítit a nesvítí se? Podle toho, co zaznělo na tiskové konferenci, by lidé měli kontaktovat přímo místostarostu Jaromíra Pekaře a konkrétní případ s ním projednat. Spojení na místostarostu najdete ZDE.

Jak doplnil místostarosta Pekař, není Turnov jediným městem, kde se v noci zhasíná, podle něho nesvítí část veřejného osvětlení například v Liberci. „Ročně za veřejné osvětlení platí město Turnov dva miliony korun, jen za uplynulé dva roky se cena zvedla skoro o půl milionu a připravuje se další zdražení,“ zdůvodnil noční zhasínání v ulicích Turnova Jaromír Pekař.

Jestli jde o dobrý krok, to nechť posoudí občané-voliči, kdybychom měli vyslyšet alespoň tu skupinu, která hlasuje na stránkách serveru TvA, tak to spíš vypadá, že toto vedení radnice se do historie zapíše jako to, co „zhaslo“, protože tak jednoznačný průběžný výsledek ankety tu ještě nebyl. V době psaní tohoto textu hlasovalo 94 lidí, se zhasínáním souhlasilo pouhých 12, šesti hlasujícím to bylo jedno a 76 respondentů toto opatření radnice označilo za chybu…

200705310914_zap_125_07_has

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.