HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XVII. ANEB VÍTEJTE V LIBERECKÉM KRAJI

0

Úvodem předesílám, že se v Libereckém kraji cítím dobře a nemám žádný problém se s Libercem, jako svým krajským městem plně identifikovat. Už jen skutečnost, že ve městě pod Ještědem jsem autem za čtvrt hodiny namísto hodinové dojezdové vzdálenosti do Hradce Králové, je příjemná. A je spousta dalších věcí, pro které jsem rád „pod Libercem“. Od pondělí 22. září mě s mým krajem začaly identifikovat i tzv. vítací tabule.

Stalo se ve Ktové pod Troskami v pondělí krátce po 15. hodině, když člen rady Libereckého kraje Vladimír Richter společně s Josefem Vrbou, vedoucím manažerem pobočky Ředitelství silnic a dálnic v Liberci, slavnostně odhalili vůbec první vítací tabuli v našem kraji. Ty budou postupně instalovány na všech dalších významných vjezdech do kraje.

„Na rozdíl od ostatních krajů jsme nesouhlasili s tím, aby vítací cedule  byly instalovány  u silnic formou reklamních zařízení,“ uvedl Vladimír Richter. Reklamy podle něj nepřispívají ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu, a proto je cílem Libereckého kraje reklamy podél silnic postupně rušit. Hnědá vítací tabule neruší, neodvádí pozornost a přesto informuje. Pro českorajské patrioty je tu k zaznamenání, že jsou na ní kromě symbolu a názvu kraje také jeho dominanty: Trosky, Ještěd, Bezděz a Jizerské hory. A možná jste si také všimli, že v průběhu letošního léta byly díky Libereckému kraji instalovány další hnědé dopravní značky upozorňující na památky či pamětihodnosti,  jako je například Frýdštejn, Vranov, Kozákov, Bozkovské jeskyně a další.

A proč je toto téma obsahem rubriky „Has, co tě pálí“? Léta postrádám nějakou upoutávku na Český ráj. Libereckému kraji jsem vděčen za hozenou rukavici, ale opravdu je v pořádku, když na dálnici z Prahy je jediným upozorněním na Turnov a Český ráj, že je tu Pneuservis a v Liberci Bílí tygři? Když téma vítacích tabulí na příjezdu do Českého ráje někde oficiálně zazní, vždy je zdůrazněno, že se jedná o legislativně komplikovanou a drahou záležitost. A tak z celého Českého ráje vedou šipky a upoutávky hlavně do zámku Dětenice. Nic proti tomu, pro majitele zámku to asi není komplikované ani drahé. Kdyby ale na dálnici v Ohrazenicích, na křižovatce u Sobotky, na Pyrámu nad Ktovou a jinde někdo oficiálně návštěvníky přivítal, popřál jim pěkný pobyt a hlavně ty projíždějící po dálnici upozornil na skutečnost, že za „rohem“ je Český ráj, byl bych jako patriot nadšen.

Vím, jsou to jen drobnosti…

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.