ZAČÍNÁ STAVBA ŽELEZNIČNÍHO MOSTU A KRUHOVÉ KŘIŽOVATKY VE KTOVÉ

0

Řidiči se musí na skoro dva roky při cestě z Turnova do Jičína obrnit trpělivostí. V pátek 25. září byla zahájena stavba, která odstraní úrovňový přejezd ve Ktové na mezinárodní silnici I/35 (ZDE). Zmizí i poměrně nebezpečné „esíčko“ z Borku k železničnímu přejezdu, křižovatka s odbočením na Rovensko pod Troskami se promění na kruhovou.

„Výstavbou tohoto úseku dojde k odstranění úrovňového křížení dvou významných dopravních cest, ke zlepšení rozhledových poměrů a ke zklidnění při vjezdu do Ktové po nové okružní křižovatce. Součástí stavby je vybudování nového železničního mostu a místní komunikace,“ představil nově zahajovanou stavbu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.
Přeložka silnice I/35 bude budována za provozu, s částečným omezením za pomoci semaforů. Okružní křižovatka nahradí stávající stykovou křižovatku se silnicí II/275 vedoucí do Rovenska pod Troskami.
V rámci stavby budou provedeny také přeložky inženýrských sítí, protihluková opatření, dobudování sítě chodníků s bezpečnými přechody pro chodce, doplnění veřejného osvětlení a nově upravené zastávky autobusové linkové dopravy.

Zhotovitelem stavby jsou firmy M-Silnice a Firesta, cena prací na základně výběrového řízení je 148 mil. Kč bez DPH, předpokládané zprovoznění stavby je v prosinci 2021, ke kompletnímu dokončení prací dojde na jaře 2022.

Železniční ocelový most o délce 48 metrů postaví realizační firma mimo trať, aby byl co nejméně narušen provoz na železnici. „Po smontování na místě bude most nasunut nad komunikaci,“ uvedl pro ČTK Zdeněk Babka, výkonný ředitel společnosti M-Silnice.
Kvůli zahloubení silnice pod železniční trať je třeba vyvézt asi 130 tisíc metrů krychlových zeminy. Vybudovat se bude muset i skoro kilometr odvodňovacích stok. „Největší stoka bude mít v průměru až metr a největší hloubka stoky bude devět metrů pod stávajícím terénem,“ dodal Babka.
Podél nové silnice bude vybudována cyklostezka, která naváže na tu, která byla nedávno dokončena na konci Borku pod Troskami. Ta bude zároveň sloužit i jako chodník pro pěší.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.