HAS, CO TĚ PÁLÍ VI. – STÁLE PLATÍ, ŽE HLAS LIDU, HLAS… ? (ZAMYŠLENÍ)

0

Během více než půl roku provozu internetového serveru TvA se na těchto stránkách objevilo celkem 15 anket. Všechny jsou stále otevřeny, stále mohou zájemci hlasovat, systém každému v danou chvíli umožní hlasovat pouze jednou. Z toho vyplývá, že takto reprezentativní „referenda“ na ožehavá témata Turnova a okolí tu v polistopadové historii ještě realizována nebyla. Denní návštěvnost serveru TvA se nyní pohybuje v průměru kolem 350 lidí, i to je snad dostatečný reprezentativní vzorek. O čem výsledky anket vypovídají?

Nejdříve obecně. Výsledky anket jsou jakousi souhrnnou zprávou o stavu mysli a náladě obyvatel hlavně pro volené zástupce občanů, kteří spravují veřejný majetek, stojí v čele obcí, organizací napojených na veřejný rozpočet, ale i pro různá zájmová sdružení a neziskové organizace. A že jsou výsledky zajímavé a poučné i pro občany, kteří se o dění kolem sebe zajímají, to je snad samozřejmé.

Zkusme se jednotlivými anketami projít a zmapovat, co „hlas lidu“ vlastně znamená. Dovolil jsem si výsledky rovnou komentovat. Pokud budete souhlasit nebo budete mít jiný názor, napište, server TvA je koncipován jako otevřený občanský komunikační nástroj, kromě propagace xenofobie, komunismu, fašismu a sprostého napadání svého bližního můžete zveřejnit jakýkoli svůj názor. To je podstata občanské společnosti. A že se někteří lidé pod své názory podepisují, je příjemné. Internet je ale prostředek virtuální, tak se nedá nic dělat ani když se nepodepíšete. Hlavně když máte na věc nějaký názor…

Tak pojďme na to:

n200710030929_zap_256_07_strelniceMáte radost, že se staví nový kulturní dům Střelnice? V anketě v době psaní tohoto textu hlasovalo 258 lidí, 151 z nich bylo pro stavbu, 61 respondentům nový kulturák vadil a 46 to bylo jedno. Co to znamená? Byť je část veřejnosti a někteří zastupitelé (zejména z ODS) proti stavbě, Turnováci jsou v podstatě rádi, že nový kulturní dům budou mít. Ono, ruku na srdce, za nějakých pět roků budou dnešní spory zapomenuty a rádi, že třicetitisícové spádové území moderní kulturák má, budou všichni! Nebo myslíte, že ne?

Další anketa je svým výsledkem opravdu velmi zajímavá. Má být vydán majetek dědicům rodu Walderode? Hlasovalo 234 lidí a vězte, že 105 z nich by zámek Hrubý Rohozec a další majetky za stamiliony klidně vydalo, 108 lidí hlasovalo proti a 21 respondentům to bylo jedno. Můj osobní závěr: Překvapení. Pro pořádek, před patnácti lety jsem byl první novinář, který kauzu restituce rodu Walderode otevřel. Celou tu dobu třeba Josef Kunetka hmatatelně a viditelně vystupuje proti vydání rozsáhlých majetků, snáší bezpočet důkazů, a přesto by skoro polovina hlasujících majetek vydala. Tak dobře, beru na vědomí. Vydáme?

n200704201356_zap_69_07_hyperChcete, aby na Koňském trhu v Turnově vyrostlo nové obchodní centrum (Hypernova)? Celkem hlasovalo 266 lidí; 120 bylo pro, 131 proti, 15 lidem je to jedno. Závěr? Hodně lidí se hlasitě vyjadřuje proti stavbě. I já jsem v této chvíli (myšleno bez odpovídajícího dopravního řešení) proti stavbě. A výsledek hlasování? Ze vzorku respondentů je patrné, že možná polovina Turnováků vidí stavbu jako přínos, takže ti, co ji na radnici, v zastupitelstvu a jinde podporují, mohou jednat s přímějším tahem na branku. Podporu veřejnosti mají.

Přejete si, aby v Turnově vznikla alternativa Hluboké ulici v podobě odlehčovací komunikace z autobusového nádraží kolem atletického stadionu do Žižkovy ulice? Hlasovalo 230 lidí. Z toho 151 je pro novou silnici, 58 lidí si ji nepřeje, 12 lidem je to jedno a 9 respondentů by rádo hledalo jiné řešení. Zastupitelé města nedávno odsouhlasili změnu územního plánu a tedy skutečnost, že se má stavba připravovat. Z výsledku hlasování je patrno, že se na radnici nemusí bát být razantní, většina lidí v Turnově tu odlehčovací komunikaci chce. A je i potřeba, viz třeba současná uzavírka části průtahu městem, kdy kolona aut stála až za nemocnicí dopravní špička nešpička…

n200709031607_zap_224_07_skolaMají se dvě střední školy v Turnově sloučit nebo ne? Z 320 hlasujících si 179 myslí, že je to hloupost, pouze 38 hlasujících by chtělo školy sloučit, 66 by souhlasilo také, ale až když se obě sestěhují do kasáren a 37 respondentů by hledalo jiné řešení. Co to znamená? Jsou tu dva učitelské sbory, které se, slušně řečeno, moc nemusí, a v podstatě totéž platí i o studentech. Liberecký kraj v této kauze lavíruje, nabízí alternativy v podobě podnikatelského inkubátoru ad. Rozhodnuto zatím není, krajské volby budou ale už za dva roky. Ukáže se, jak silní politici v Liberci jsou a jak si uvědomují „hlas lidu“, který třeba někomu dokáže i „srazit vaz“.

Je to někdy úsměvné, já sám často v létě funguji jako průvodce Českým rájem, obracejí se na mě kamarádi, známí i úplně cizí lidé a chtějí poradit, kam by se měli podívat, na co nezapomenout, kam zajít mimo hlavní turistické trasy (proto také na serveru TvA vznikl miniseriál o letním putování naším krajem). A co hlavně chtějí vědět? Kde se v horkém létě zchladit! A když je vyšlu na malé koupaliště do Kacanov, myslí si, že si dělám legraci. „My se ale chceme vykoupat přímo v Turnově,“ říkají. „To máte smůlu,“ odpovídám. Je to někdy opravdu úsměvné, oni totiž nechápou, že srdce Českého ráje koupání nenabízí, tedy kromě studené Jizery u jezu v Dolánkách, kde není ani pořádná „kadibudka“! V anketě na téma chybějího koupaliště v Turnově hlasovalo 226 lidí. 136 respondentům koupaliště chybí, jen 44 nechybí a 46 hlasujících jsou lidé uvědomělí, protože hlasovali pro alternativu, že koupaliště jim sice chybí, ale jsou důležitější věci…

n200707051210_vakci_37_07_msDalší anketa byla také letní, volně navazující na předchozí. Že obyvatelé Českého ráje ze „řvoucích“ turistů často nadšeni nejsou, je realita. A ukázala to také anketa. Z 205 hlasujících lidí dokonce 45 návštěvníky nenávidí, 87 nevadí (když už tu jsou a moc neotravují…), 73 respondentů návštěvníky vítá. Na výsledku je vidět, že cestovním ruchem se u nás živí podstatně méně lidí než by mohlo, protože jinak bychom „plné peněženky“ spíše vítali než proklínali.

A poslední letošní turistická anketa. Co myslíte, že v létě Českému ráji nejvíce chybí? Z 278 hlasujících si 76 myslí, že koupaliště a 63 by chtělo zlepšit služby. Celkem 38 hlasujícím chybí odstavná parkoviště, 27 cyklostezky a není bez zajímavosti, že 20 respondentů je spokojeno, neměnilo by vůbec nic!
Má letní zkušenost – jdete z Turnova na Trosky. První občerstvení na Hlavatici, je to novinka, a docela příjemná. Valdštejn – stále stejná nabídka v bývalé turistické ubytovně před hradem na úrovni Hlavatice, tedy zhruba 70. let 20. století. Dále dlouho nic, až nepřívětivé parkoviště před zámkem Hrubá Skála. V zámku vás pustí na vyhlídku na věži, ve stáncích na neuvěřitelně auty a lidmi nacpaném parkovišti si můžete dát buřta, v Hotelu Štekl jsou ceny pro našince přece jen poněkud vyšší. Dále vás čeká až trampská hospoda na Vidláku. Neurazí ani nepřekvapí, je to tu stejné jako před 30 lety, nostalgický návštěvník bude nadšen. No a na Troskách je restaurace v hotelu pod hradem a stánek přímo pod branami. Je to dobré, batůžkáři budou spokojeni. Kdo by čekal lepší služby, půjčovny kol, kafíčko na letních předzahrádkách, odstavná parkoviště s WC, nebo třeba moderní návštěvnické centrum, musí jinam. Turistika v Českém ráji je orientována na nenáročnou klientelu, které není schopna nabídnout kromě krásné krajiny, skalních scenérií a malebných zákoutí téměř nic navíc. Mluví a píše se o tom už dlouho, protože se ale nic neděje, asi tomu nepomůže ani fakt, že Český ráj je Geoparkem UNESCO. Je to jen další nálepka na skutečnost, že je tu pěkně. Vše si ale musíte přivézt s sebou.

n200710140946_zap_262_07_dalniceVýsledek další ankety je přímo alarmující. Tedy alarmující pro ty, kteří nechtějí dálnici R35 pod Troskami, pořádají pochody proti záměru Libereckého kraje (českého státu?) tranzitní dálnici Českým rájem postavit, protidálniční ples ad. V anketě hlasovalo 305 lidí. A z toho 82 si dálnici nejkratším směrem, tedy pod Troskami, přeje! Dalších 52 hlasujících je pro umírněnou variantu jihem kolem Mnichova Hradiště a Sobotky, 28 lidí hlasovalo pro super severní variantu přes Železný Brod a Semily (je to možná fantasmagorie, ale opravdu se i o této variantě vážně mluví). Překvapivě 93 respondentů by v podstatě dálnici nestavělo, ale souhlasilo by s úpravou stávající silnice mezi Turnovem a Jičínem a s obchvaty obcí (namátkou Ktová, Libuň…).
Co výsledky znamenají? Jestli se volení politici v Libereckém kraji „bojí“ o něčem rozhodnout, tak to není slučování škol, ale trasování dálnice Českým rájem. Obcházejí okolo toho už léta, přestože většina z nich je patrně pro variantu pod Troskami, když se zeptáte přímo, kličkují. Proč? Odpůrci dálnice pod Troskami jsou nejhlasitější nespokojenou skupinou občanů v celém kraji. A to si každý volený politik rozmyslí, jít proti… Když si ale vezme jako argument výsledek reprezentativního hlasování na serveru TvA, klidně může do severní trasy jít. Jak vidno, je tu velká „mlčící“ skupina lidí, která by přímou dálniční trasu mezi Turnovem a Jičínem uvítala. Pravda, já bych také rád do Jičína za přáteli dorazil za deset minut na místo dnešní půlhodinky. Že bych ale těch deset minut měl jet společně s kamiony, které křižují Evropu a přes jejich korby neviděl své milované Trosky, je to mě natolik nepřijatelné, že raději pojedu tu půlhodinu…

A jsme téměř v závěru. Zatím předposlední anketa je na téma vzniku plnohodnotné základní školy v Turnově u nádraží. Měla by vzniknout? Ze 188 hlasujících jich je 105 pro, 30 proti, dalších 30 lidí si myslí, že by se tak nemělo stát na úkor spojení Integrované střední školy a Obchodní akademie a Hotelové školy a 23 lidem je to jedno. Většina turnovské veřejnosti si tedy přeje vznik základní školy u nádraží. Upřímně, je ostudou města, že to tak již dávno není. Proč mají malé děti bezprizorně putovat každý den napříč celým městem? Teenagerům by se jistě putovalo lépe a v kasárnách by vznikl logický středoškolský komplex. Jistě, reakce učitelů a rodičů žáků ISŠ a ZŠ v Žižkově ulici budou celkem pochopitelně odmítavé. Výsledek hlasování je ale hodně jednoznačný, vedení města by se nemělo bát potřebné stěhování prosazovat. „Mlčící“ většina voličů, rodičů a prarodičů je pro!

n200709111052_zap_235_07_osvetleniA závěr? Naplnění titulku tohoto textu. Jestli současné vedení města za necelý rok svého fungování své občany opravdu něčím naštvalo, tak je to pocitem menší bezpečnosti v nočních ulicích. Tady by se radní měli asi postavit k výsledku hlasování čelem a nejspíš nestačí rozsvítit dvacet lamp, aby se „vlk nažral…“. Výsledky hlasování jsou totiž nejjednoznačnější ze všech anket! Že je noční zhasínání chyba, o tom je přesvědčeno 152 hlasujících z celkových 205. Se zhasnutím podstatné části veřejného osvětlení souhlasí 32 lidí, 21 hlasujícím je jedno, jestli je světlo nebo tma. Komentář? Náklady na zhasínání podle odhadů dosáhnou (včetně platů zaměstnanců technických služeb) částky zhruba 200 tisíc Kč. Roční avizované úspory jsou ve výši asi 300 až 400 tisíc Kč. Myslíte, že opravdu stojí za to naštvat lidi za 100 tisíc, když třeba před měsícem zastupitelé – úspory neúspory – odhlasovali příspěvek 850 tisíc na dodatečnou úpravu křižovatky u hruborohozeckého zámku, na kterou se před tím zapomnělo? (Samozřejmě, když opatření zůstane v platnosti, příští rok bude úspora větší, to je jasné…)
Můj profesor na střední škole měl takové krásné úsloví: „Kdo šetří, má za tři, vy jste ale Charousku šetřil moc, vy máte za pět.“

A jak jste na tom vy, vážení čtenáři tohoto serveru?, myslíte, že by se mělo alespoň občas dát na „hlas lidu“ nebo je to jen taková mediální zbytečnost, která pozlobí, ale nic nezmění?

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.