HAS, CO TĚ PÁLÍ XVI.: NUDA V TURNOVĚ ANEB NEBUDE UŽ BRZO ČESKÝ RÁJ BEZ TURISTŮ?

0

(aktualizace: přidána další odpověď do ankety)Na stránkách TvA jsme se již nedávno turistickému ruchu a letní nabídce Českého ráje věnovali. Na jedné straně je kraj pod Troskami samostatným turistickým regionem České republiky, na straně druhé zde stále citelně chybí hodně věcí, které dělají významný turistický region vyhledávaným turistickým regionem. O parkovištích se sociálním zařízením na nástupištích do chráněných území skalních měst se léta jen mluví, chybí ale i služby ve vyhledávaných lokalitách tak samozřejmé, jako je nabídka občerstvení, půjčoven sportovního vybavení, možnosti koupání, nabídka kulturních aktivit. Srdce Českého ráje, za který je Turnov alespoň patrioty stále považován, je ve všední den po 18. hodině „mrtvým“ městem, v sobotu odpoledne a v neděli zcela.

Místo vyhlášeného turistického centra je minimálně turnovská část Českého ráje spíš turistickou lokalitou pro méně náročné návštěvníky. Jak ale začíná naše země bohatnout a koruna sílit, už nám Němci a Holanďané neodpustí drobné prohřešky, jakože pokud vůbec WC někde je, tak minimálně neteče voda, že v centru města není nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo korzo s letní atmosférou, jako v opravdových turistických centrech, že jim v obchodě zavřou před nosem, že vykoupat se mohou leda tak ve sprše… Neodpustí a nepřijedou. Letošní léto je toho dokladem! Sezonu zachraňovali hlavně návštěvníci domácí.

V anketě na serveru TvA hlasovalo na téma letní nabídky v době psaní tohoto textu poměrně reprezentativních 669 lidí. Otázka zněla: Co v letním Českém ráji vyhledávám?
Je tu nuda. Pro tuto možnost hlasovalo nejvíc respondentů (118). Dalších 91 hlasujících by zde rádo hledalo noční život a potom už jsou počty hlasujících poměrně vyrovnány, když 111 lidí vyhledává hlavně akce pro děti, 61 klid a odpočinek a 100 hlasujících má rádo odpočinek aktivní. O čem to svědčí? Turisté do Českého ráje ještě stále jezdí, většinou jsou opravdu skromní, kolo, sportovní a další vybavení si přivezou s sebou, turistické cesty jsou dobře značeny, malá svačina v batohu tolik nebolí. Možná by jen mírně stačilo zkvalitnit služby, nabídnout více sportovních a kulturních aktivit a přijedou zas. Stojíme ale vlastně o to? Projdete-li pěšky z Turnova třeba jen na Trosky, pochybnosti jsou veliké…

 

n200809022257_zap_389_08_turistika„Dnešní uspěchaná doba bohužel nutí i turisty navštívit jednu, dvě památky, pokud možno rychle, k tomu přidat nějakou zajímavost a jede se dál,“ komentuje situaci ze svého pohledu Eliška Gruberová, vedoucí odboru cestovního ruchu MěÚ v Turnově. Přestože ubytovatelé, kempaři a obchodníci žehrají na silnou korunu a letošní citelný úbytek turistů, podle Gruberové má městské informační centrum spíš jiné starosti. My jsme pokles návštěvníků nezaznamenali. Spíše naopak. Například v červnu loňského roku k nám pro informace přišlo 2242 lidí, letos za stejnou dobu je to 3106 návštěvníků. Stejné to bylo v červenci, když vloni jsme přivítali 6366 turistů a letos jich k nám přišlo 7094. Je fakt, že po letech, kdy přijížděli ve velké míře návštěvníci ze zahraničí, nyní jednoznačně převládají Češi a tento trend stále stoupá. Vloni k nám přišlo na 80 procent domácích návštěvníků, letos to může být ještě víc,“ shrnula Gruberová. Z nabídky městského infocentra měly letos největší ohlas ukázky broušení drahých kamenů a povídání o nich v prvním patře infocentra, poměrně málo lidí projevilo zájem o exkurse do kamenářských dílen, stabilní zájem je o pondělní prohlídky turnovských kostelů.

 

Jak anketu na serveru TvA komentují někteří zastupitelé, lidé z vedení radnice a ředitelé organizací? Oslovili jsme jich dohromady asi desítku. K „nepovinným“ odpovědím se odhodlali jen někteří (díky!). Otázky zněly:

1. Vzbuzuje ve vás výsledek hlasování čtenářů TvA nějaký komentář?

2. Myslíte, že radnice spolu s městskými organizacemi dostatečně podporuje nabídku a vytváří atmosféru a zázemí turistickému ruchu, resp. je to vůbec úkolem radnice a městských organizací? Neměli by nabídku aktivit pro turisty, kteří ještě stále do Českého ráje přijíždějí, spíš organizovat „soukromníci“ a občanská sdružení?

 

Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově:

n200809022258_zap_390_08_turistikaAd 1) Problém je v tom, že anketu sledují lidé, kteří se „zajímají“. Jak by anketa dopadla, kdyby se měla vyjádřit i skupina lidí, kteří nemají o kulturu zájem, si nedovedu vůbec představit. Nuda v Turnově není, ale opadá zájem o pořádané akce. Možná, že nabídka převyšuje poptávku, ale upadající návštěvnost akcí všeho druhu svědčí o pohodlnosti lidí, kteří preferují odpočinek, sledování televize, počítačové hry a možná posezení u piva. V hlavní turistické sezoně je Turnov po páté hodině odpolední vylidněný, na čemž mají možná svůj podíl i obchodníci, kteří ani v hlavní sezoně nepřizpůsobují otevírací dobu potřebám turistického ruchu. Ti, kteří si stěžují na omezenou kulturní nabídku, by se možná měli více zapojit sami. Všeobecně lze říci, že pohodlnost lidí vítězí nad chutí bavit se, poznávat nové věci a poznávat nové lidi. S tím turnovští „kulturníci“ bohužel nic nenadělají. Je to zklamání i pro ně, protože řadu pořadů a akcí připravují v naději, že bude mít své návštěvníky a ohlas. Jinou odměnu za vynaloženou práci často nemají.

Ad 2) Rozvoj cestovního ruchu nemohou zajistit jen městské organizace a radnice. Nabídka městských organizací, občanských sdružení i některých soukromníků je dostatečná, ale Turnovu především chybí zázemí pro turisty – ubytovací kapacity, příležitost strávit zde plnohodnotně celý den, mít možnost se vykoupat, a pak třeba zajít na nějaký pořad. Ale chtít po návštěvníkovi, aby si na pondělí odpoledne naplánoval prohlídku kostelů (protože to jindy není možné) a nenašel další nabídku, aby se strefil do otevírací doby prodejny se suvenýry (kterých je minimum), není asi dobrá cesta. Myslím, že nemůžeme stále spoléhat na značku „Český ráj“, chybí-li nám v této oblasti základní servis, na který je návštěvník zvyklý z jiných lokalit – počínaje nedostatkem parkovišť, klidných pěších zón s restauracemi, prodejnami suvenýrů, absencí odpadkových košů a veřejných záchodků mimo město konče. Do jisté míry je to otázka peněz, do značné míry je to však především pohodlí lidí a ochota, udělat pro nastartování rozvoje turistiky něco navíc, aniž bychom od toho očekávali hned v první roce zisk. To platí především pro podnikatelské subjekty, ale nejen pro ně. Budeme-li se k návštěvníkům Českého ráje chovat tak, jak se chováme, asi bude za chvíli Český ráj bez nich. Možná to potěší ochránce přírody, ale rozvoji města a rozvoji turistiky to určitě neprospěje.     

 

Břetislav Jansa, člen turnovského zastupitelstva a předseda fotoklubu Safír:

n200809022258_zap_391_08_turistikaK anketě toho není moc co dodat. Vypovídá skutečně o možnostech návštěvníků v „srdci“ Českého ráje. Návštěvníci vyhledávají popsané aktivity. Otázkou je zda se jim daří očekávané skutečně nalézt.

Radnice si mimo jiné dala za úkol podporovat rozšíření turistického ruchu v Turnově. Je to naprosto přirozené, že má velký zájem stále více propagovat nejen památky ve městě, ale hlavně jeho krásné okolí. Vždyť máme návštěvníkům co nabízet. Odbor cestovního ruchu dělá podle mého za daných okolností maximum nejen v propagaci města, ale i při organizování společensko-kulturních akcí. Chybí u nás větší spolupráce města a soukromého sektoru ve vytváření přiměřeného zázemí. Mnohokrát jsem se v zahraničí setkal s tím, že je tam normální nakupovat i v malých krámcích do 22.00 hodin, že není výjimkou navštívit večer po návratu z tůry ještě kulturní památku, galerii dokonce i muzeum. Potkávám tam pouliční kejklíře, divadelníky, muzikanty a další atrakce, u kterých se turista zastaví a občas si i něco na památku koupí. Jsou to i malá městečka, pro která je turistická sezona jedním z hlavních finančních zdrojů.

Ještě stále jsme pro návštěvníky SRDCEM ČESKÉHO RÁJE, ale z mého pohledu tak trochu unavené. V Turnově po 18.hodině můžeme nabídnout příchozím pouze kino, hospody, hospůdky a nálevny alkoholu. Je tu ještě mnoho prostoru, jak do města a jeho okolí nalákat zvídavé návštěvníky. To skutečně není jen na radnici, ale na všech, kteří mohou z turistického ruchu prosperovat. Že to jde již nyní, dokazují některé organizace působící v bezprostředním okolí města. Například ŠŤASTNÁ ZEMĚ v Radvánovicích se stává pojmem nejen pro dětské návštěvníky Českého ráje. Je nejvyšší čas dát se konečně dohromady a vytvořit z Turnova nejen pro návštěvníky atraktivní zdravé a energií překypující SRDCE ČESKÉHO RÁJE.

 

Aleš Hozdecký, místostarosta Turnova, předseda Sdružení Český ráj:

n200809022318_zap_393_08_turistikaAd 1) Výsledky ankety mě nepřekvapily. Plně korespondují s výsledky rozsáhlejších průzkumů v celém regionu.

Ad 2) Za Město Turnov (a tedy nekriticky) říkám, že rozsah a kvalita nabídky pro turisty se v posledních několika letech výrazně zlepšila. Každý týden jsou zde pravidelné akce – prohlídky turnovských kostelů a exkurze kamenářských dílen. Dílče se zkvalitnil i informační systém: turnovský cyklookruh, více map, lepší navigace. Z městských organizací k nabídce aktivně přispívá například hrad Valdštejn. Od jara přibude další tahák pro návštěvníky v podobě rekonstruované židovské synagogy. Nabídka pro turisty musí být kompilátem aktivit veřejného a privátního sektoru. Veřejnou nabídku mohu přímo ovlivnit. Tu privátní mohu pouze iniciovat.

Určitě je na tomto poli nutná spolupráce, a proto se toho chápou neziskovky jako naše Sdružení Český ráj.

 

Martina Pokorná, členka turnovského zastupitelstva:

Ad 1) Určitě ano, ale nemyslím si, že webové ankety skutečně vyjadřují mínění veřejnosti. Určitě dobře prezentují názory určitého stálého okruhu lidí, kteří tento server pravidelně navštěvují. 

Ad 2) Na zlepšování podmínek turisty a budování turistické infrastruktury by se měly podílet obě strany. Nápady bývají spíš na straně nestátního sektoru, pomoc s jejich realizací by měla být úkolem měst a obcí. Ukázkovým příkladem je skloubení akcí Tomových parků s.r.o. s finanční podporou Libereckého kraje, jehož výsledkem je každoroční Slamák.

AKTUALIZACE – přidána nová odpověď do ankety
Václav Feštr, jednatel Kulturního centra Turnov:
Takové ankety mi připadají směšné. Snad proto, že turistika, jako odvětví, je obyčejný byznys, tedy průmysl. A pokud chcete v průmyslu uspět, musíte do toho vložit poměrně značný kapitál a také mnoho „profi“ schopností. Myslím si, že ani jednoho se nám celoplošně nedostává. Celkem pochopitelně to odnášejí nejméně důležité články (viz výsledky ankety). O podstatu zakopne málokdo. Ale pojďme si otázku malinko obrátit. Co jsme kdo z nás v práci, či v jiných zájmových oblastech udělali, aby tu turistika fungovala. Pokud si spravedlivě odpovíte, najdete rychlou odpověď.

Problematika turistiky je tak široká, že ji nejde rozebrat na pár řádcích. Pokud bychom se touto oblastí chtěli opravdu vážně zabývat, museli bychom zadat zevrubnou analýzu toho, co můžeme, co chceme a jak to chceme poskytovat. Neustálé vymlouvání na souseda, kterému chcípla koza, nikam nevede. Prostě jsme větší vesnice neschopná přírodního potencionálu využít, tak se buď s tímto faktem smiřme, nebo s tím něco pojďte udělat. Bez řečí. Nepřijde to ani samo, ani zadarmo. Přehazovat si horké brambory umí každý, kdo má dírku do zadku. Představte si, že jedete na dovolenou k moři. Možná se vykoupete (na rozdíl od Turnova), možná nějak najíte. Každopádně se večer těšíte, že vyrazíte do města (vesnice, osady). A ono nic. Všude pusto, zavřené krámy, zavřené veřejná WC, prostě jenom „pohoda a klid“. Zaradujete se a již se těšíte, že se za rok do této p..ele vrátíte? Blbost. Zmlátíte děti, pohádáte se s manželkou, vynadáte zástupcům turistického regionu na nejbližším veletrhu… Podstatou podnikání v turismu je, že všechny složky musí spolupracovat, svoje služby vzájemně doplňovat, propojovat apod. A nikdy se neuspokojit. Nikdo nemůže hrát jenom na sebe. Musí tu prostupovat soukromníci se státními orgány, nejrůznější společnosti s jednotlivci, všichni vzájemně spolu s myšlenkou, aby to tady všem vzájemně fungovalo. A musí se to nějakou dobu vydržet, i když se zrovna nedaří.

Zda je v Turnově nuda neumím objektivně posoudit, já se tu rozhodně nenudím. A kdyby. Klidně si zajedu „do města“. Jedno však vím. Podobná anonymní anketa je opravdu nuda.

A co vy, vážení čtenáři?

200809022258_zap_392_08_turistika

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.