Dnešní pokračování diskusního fóra „Has, co tě pálí“, kde se snažíme hledat odpovědi na otázky, které nás na Turnovsku pálí a zajímají, bude poněkud jiné. Bude o dostatku, či spíše nedostatku zubních lékařů. Systémově s tím z Českého ráje sotva něco uděláme, to je asi jasné, o tom, kolik studentů má být na lékařské fakulty přijímáno, či kolik absolventů má odvahu si praxi otevřít, se rozhoduje jinde. My se ale můžete pokusit hledat návody a možnosti na to, co dělat, když nemám nikoho, kdo by mi zuby ošetřil.
Věřte nebo nevěřte, v Libereckém kraji jsme na tom ještě stále dobře. V kraji žije přibližně 430 tisíc obyvatel a na jednoho stomatologa připadá zhruba 1 700 lidí. Lékařské fakulty v minulých letech vzdělávaly mnohem méně stomatologů, než bylo nutné. Vlády dlouho nebraly varování zubařů o hrozícím nedostatku zubních lékařů vážně a situace se zlepšila teprve nedávno. Podle rozboru, který před časem vydala agentura ČTK, přibývá navíc v Libereckém kraji zubařů na prahu důchodového věku a náhrada nikde. To jsme pocítili i v Turnově, když před časem ukončila praxi a odešla do důchodu MUDr. Sedláková, která měla ordinaci u nádraží ČD. Přestože na její praxi bylo vyhlášeno výběrové řízení, nikdo se nepřihlásil a lidé museli zubaře hledat jinde. A dalo to zabrat, dodnes někteří z nich stomatologa nemají.
Podle ČTK se tak nevyhnutelně v příštích letech v českých ordinacích objeví pravděpodobně i stomatologové ze Slovenska, Ukrajiny nebo z Polska. Navíc část českých absolventů fakult odchází pracovat do západní Evropy a občas končí i mimo stomatologii. Třeba v Anglii si zubní lékaři vydělají až třikrát více peněz než v Česku.
V současné době v Turnově pracuje 12 zubařů a další tři do 10 kilometrů, pouze jediný lékař, MUDr. David Pokorný, nemá smlouvu s VZP. Jeho pacienti buď platí nebo se musí přehlásit k jiné pojišťovně. (Bohužel neaktualizovaný přehled zdejších stomatologů lze najít na internetu ZDE). Na poměry je tu tedy zubařů dost, prakticky ale málo. Jen málokde vám totiž otevřou dveře a zařadí vás do kartotéky pacientů. Zubaři jsou taky jen lidi a stůjte si deset a víc hodin na nohou v předklonu nad pacientem! Tohle vše vede k tomu, že dnes ani na Turnovsku nemáte moc šancí bez nějakého osobního doporučení nebo příbuzenského či kamarádského vztahu zubaře sehnat. Proto mnoho lidí dojíždí do Lomnice, Liberce, Mladé Boleslavi… Nebo nikam!
Jednou z šancí, jak si nechat zuby ošetřit, hodně lidí spatřovalo a spatřuje v pohotovostních službách. Před lety zubaři pohotovosti sloužili v Turnově každý víkend. Nyní už nějaký rok na okrese Semily funguje zvláštní režim, kdy se slouží střídavě v různých oblastech okresu. Podle informací serveru TvA bude tento systém fungovat i v roce 2008. Jak sdělil mluvčí krajského úřadu Libereckého kraje Jiří Langer, střídat se budou okrsky a zubaři kolem Semil, Jilemnice a Turnova po čtyřech měsících. Začne se na Semilsku, potom je na řadě Jilemnicko a poslední čtyři měsíce v roce budou pohotovosti sloužit stomatologové na Turnovsku. Kdo aktuálně slouží, to se dozvíte třeba na vrátnici turnovské nemocnice, tel. 481 446 111.
Podobný režim pohotovostí funguje též v okrese Česká Lípa. Na Jablonecku pohotovost nebyla, pro tento okres ji vykonávali zubaři v Krajské nemocnici Liberec, a.s. Tady ale hrozí, že od ledna 2008 pohotovost nebude a dvě největší města v kraji budou o víkendech a svátcích bez jediného zubaře v ordinaci!
Na četné dotazy občanů i médií, a sice – proč zubní pohotovost, která nyní sídlí v Krajské nemocnici Liberec, a služby poskytuje v sobotu, neděli a o svátcích od osmi do dvanácti hodin, zřejmě přestane od 1. ledna 2008 fungovat, odpověděl MUDr. Jaroslav Krutský, člen rady LK pověřený vedením resortu zdravotnictví. Ten vydal tištěné prohlášení. Důvody shrnul v šesti bodech:
1. Zubních lékařů je nedostatek. Poptávka po jejich stomatologických službách je vyšší než jejich kapacita. To zákonitě vede k tomu, že přibývá občanů, kteří tzv. „nemají svého zubaře“. Tento nedostatek je dán přirozeným odchodem části zubařů do důchodu a nedostatkem absolventů stomatologických fakult. Studium je totiž velmi nákladné a školy nemají peníze na zvýšení kapacity. Z těchto důvodů jsou stávající zubaři tak vytíženi, že nemají zájem sloužit pohotovost.
2. Krajská nemocnice Liberec neposkytuje standardní zubní ambulantní služby, není k tomu určena, ani k tomu nemá síly a prostředky. Poskytuje specializované služby v oboru ústní a čelistní chirurgie (stomatochirurgie) po dobu 24 hodin denně. Není tudíž zubní pohotovostí, jak se mnozí domnívají. V současné době jsou na tomto oddělení tři plně vytížení lékaři.
3. Liberecký kraj zajistil v Krajské nemocnici Liberec vybavené prostory pro zubní pohotovost a nabídl privátním stomatologům 1000 Kč na hodinu. Kraj nemá žádnou zákonnou pravomoc přesvědčit či dokonce „donutit“ zubaře, aby na této pohotovosti pracovali.
4. Klientela zubní pohotovosti se dá rozdělit na pacienty, kteří jsou odjinud a potřebují akutně ošetřit, dále na pacienty zdejší, kteří pomoc skutečně potřebují, a pacienty, kteří nemají svého zubaře a pohotovost je vlastně „supluje“.
5. Na druhou stranu je třeba říct, že skutečných akutních případů, kdy problém vzniká z hodiny na hodinu, není mnoho. V naprosté většině případů bolestivý stav vzniká déle. Nejdřív je zub citlivý na sladké, teplé nebo studené. Poté přerůstá citlivost v bolest. Toto trvá i několik dní a pacient má dost času nenechat věci dojít tak daleko a měl by navštívit svého zubaře zavčas. Velkou roli také hraje řádná prevence a péče o zdravý chrup. Toto je plně v rukou občana.
6. Suma sumárum – Liberecký kraj se nezříká zajistit zubní pohotovost v přiměřeném rozsahu. Vytvořil dostatečné podmínky pro její provoz, nicméně nemá pravomoc ambulantním stomatologům přikázat, aby zde svou odborností pohotovost pracovně zajistili.
Tolik z prohlášení pana radního…
Vraťme se závěrem na Turnovsko. Ti z nás, kdo svého zubaře mají, mohou být rádi, zanedbaná péče o zuby, to je potíž a bolest. Proto se občas svého zubaře poptejme na zdraví a popřejme mu hodně sil do doby než „tam nahoře“ pochopí, že v některých oblastech bude třeba státní politiku dělat trochu více s rozmyslem a trochu více dopředu. A když už se nějaký mladý absolvent stomatologické fakulty náhodou objeví s tím, že by rád měl svoji praxi, měli bychom ho vítat a ne mu házet klacky pod nohy. V tomto konkrétním případě by snad mohli pomoci i místní komunální politici (prostory, nájmy ad.).
A co vy, vážení čtenáři, jaké jsou vaše zkušenosti, myslíte si, že na Turnovsku je zubařů dostatek nebo by se práce ještě pro jednoho nebo pro dva našla? A jaké jsou vaše konkrétní zkušenosti?, museli jste v době nedávné zubaře hledat a uspěli jste?
Související články (celkem 20)
- HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XX. – ANEB VÝZVY ROKU 2009
- HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XIX. – MÁ PROJEKT TVA BUDOUCNOST?
- HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XVIII. ANEB VÍTEJ, MILÁ STŘELNICE, MEZI NÁMI
- HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XVII. ANEB VÍTEJTE V LIBERECKÉM KRAJI
- HAS, CO TĚ PÁLÍ XVI.: NUDA V TURNOVĚ ANEB NEBUDE UŽ BRZO ČESKÝ RÁJ BEZ TURISTŮ?
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XV. ANEB MAJÍ TURISTÉ DŮVOD MÍT NAŠE MĚSTO V OBLIBĚ?
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XIV. – ZÁSADNÍ ZMĚNY V PANOCHOVĚ NEMOCNICI
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XIII. – ÚPRAVA KŘIŽOVATKY U HRUBOROHOZECKÉHO ZÁMKU BYLA DOKONČENA
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XII. – ŠŤASTNÁ TŘINÁCTKA?!
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XI. – DOPRAVA (DOLEVA), STÁLE AUTY UCPANÉ MĚSTO
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ X. – VÝZVY ROKU 2008 V TURNOVĚ
- HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ IX.
- HAS, CO TĚ PÁLÍ VIII. ANEB ZUBAŘI NEJSOU…
- HAS, CO TĚ PÁLÍ VII. ANEB KAMERY, KAMERY, KAMERY
- HAS, CO TĚ PÁLÍ VI. – STÁLE PLATÍ, ŽE HLAS LIDU, HLAS… ? (ZAMYŠLENÍ)
- HAS, CO TĚ PÁLÍ V. ANEB NOČNÍM TURNOVEM TAM A ZPĚT
- HAS, CO TĚ PÁLÍ IV. ANEB TEMNOTA V TURNOVĚ
- HAS, CO TĚ PÁLÍ III. ANEB OPRAVENÉ ULICE
- HAS, CO TĚ PÁLÍ II. ANEB JAK NEMÁME (MÁME?) RÁDI TURISTY