HAS, CO TĚ PÁLÍ IV. ANEB TEMNOTA V TURNOVĚ

0

(aktualizace 3. září) Tak jsem tady zase s tím vápnem, pane Werich, říkal vždy na úvod povídání s českou hereckou i lidskou legendou dnes už zapomenutý Vladimír Škutina. Tak jsem tady s tím „vápnem“, myšleno čtvrtým diskusním kolem na témata, co nás na Turnovsku trápí a zajímá. Co to bude dnes? To naznačuje titulek. Radní města totiž nedávno rozhodli, že se bude šetřit a od 24. do 04. hodiny ranní se ve městě vyjma centra radikálně omezí veřejné osvětlení! Každý slušný člověk je v této době doma v posteli, tak nač svítit, řekli si ve vedení města a nařídili technickým službám provést patřičná opatření.

Začalo to koncem jara, kdy se ozvali první čtenáři z Výšinky, že je to divné, ale na sídlišti, kde za měsíc zmizí třeba i dvě auta, svítí jen každá druhá třetí pouliční lampa. Pak byl nějaký týden relativní klid a až docela nedávno po půlnoci zhasly bez ohlášení další ulice. Když už to trvalo týden, lidé sami pochopili, že nejde o závadu, ale o novinku. Nikdo nic nevysvětloval, proč taky, když po půlnoci všichni spí, takže to ani moc lidí nezaregistrovalo, že?
A to se pouliční osvětlení částečně zhasíná i v těch nejhlavnějších ulicích, jako je Nádražní, Sobotecká nebo Bezručova. Ve tmě, resp. téměř po tmě, protože nějaká ta lampa veřejného osvětlení v ulicích vždy svítit bude, se ocitly také vilové čtvrti a sídliště. To je překvapení, když jdete ve dvě ráno na toaletu…

Městský rozpočet pamatuje na noční osvětlení města částkou ve výši 1,8 – 2 miliony korun. Tím, že na čtyři hodiny „zhasne“  část pouličního osvětlení, by se mělo podle propočtů ušetřit plus mínus 300 až 400 tisíc ročně.

Co myslíte, je to správný krok vedení města?

Doplnění textu:
Podle Libora Preislera, jednatele turnovských technických služeb, dochází k vypínání části osvětlení v době od 24 do 04 hodin v těchto ulicích:
– Daliměřice (mimo U lip, Zahradní)
– Bezručova
– Nádražní
– Turnov II. (mimo ul. Vrchlického, Šlikova, Budovcova, K. Světlé)
– Přepeřská (sídliště ne)
– Koškova, (Perchta až k Palackého)
– autobusové nádraží
– Husova, Žižkova, Koněvova
– Jeronýmova
– Zelená cesta
– 5. května od Borovičků na Hruštici
– 28. října, Přemyslova
– A. Dvořáka
– Durychov (komplet)
– Výšinka – komplet včetně sídliště
– Jana Palacha
– Kamenec (komplet)
– Sobotecká
– Mašov (pouze část, kde není vrchní vedení)
– Svobodova
– Vesecko (kolem Ontexu)

V těchto ulicích svítí každá druhá nebo třetí lampa pouličního osvětlení dle konkrétní situace. Jsou rozsvícena důležitá světla – křižovatky, přechody pro chodce. Úsporná opatření jsou podle Preislera provedena na základě požadavku Města Turnova.

AKTUALIZACE 3. ZÁŘÍ:
Dnes bylo toto téma řešeno i na pravidelné tiskové konferenci radnice. Na dotaz novinářů, jestli vnímají noční zhasínání veřejného osvětlení jako problém, odpověděl jak zástupce policie státní, tak i městské, že jim to vůbec nevadí a pokud nějaká lampa v ulici svítí, tak je to v pořádku. Zhasínání podle Luboše Trucky, velitele městské policie, bylo s nimi konzultováno, problém prý byl pouze tam, kde život v ulících sledují bezpečnostní kamery, tam se musí svítit víc, aby kamery „viděly“.
Podle starostky města Hany Maierové rok od roku narůstá účet za veřejné osvětlení, proto jde radnice cestou úspor. „Máme nicméně rezervy v informovanosti občanů,“ připustila starostka k faktu, že se lidé o zhasínání řádně nedozvěděli předem.

A jaké jsou náklady na technické opatření, aby část veřejného osvětlení vůbec šla fyzicky v ulicích vypnout? Zhruba 120 tisíc Kč, což znamená, že minimálně letos toho město moc neušetří…

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.