HAS, CO TĚ (NE) PÁLÍ XIV. – ZÁSADNÍ ZMĚNY V PANOCHOVĚ NEMOCNICI

0

Server TvA v minulém týdnu jako první informoval o zásadních změnách v turnovské Panochově nemocnici. Dětské oddělení končí a je možné, že se do Turnova přesune ze Semil ortopedické oddělení. Jestli k tomu dojde, mohla by se zdejší nemocnice stát prestižnějším zařízením než dosud, což by dále upevnilo její pozici v síti zdravotnických ústavů. Nad dětským oddělením, ať se nám to líbí nebo nelíbí, vynesla ortel krajská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny, důvod zní: malá efektivnost provozu.

Ve středu 11. června k celé poměrně dramatické změně vydalo oficiální tiskovou zprávu vedení Panochovy nemocnice, kterou zveřejňujeme na TvA v plném rozsahu:

n200806120815_zap_272_08_pntRestrukturalizace lůžkové kapacity  Panochovy nemocnice Turnov s.r.o.
Město Turnov jako vlastník a zřizovatel Panochovy nemocnice Turnov s.r.o. se vždy spolu s vedením nemocnice snažilo o poskytování co nejširší základní péče pro obyvatele spádové oblasti.
Demografický vývoj v posledních letech, charakterizovaný nízkou porodností na jedné straně a prodlužováním průměrného věku na straně druhé, však vede ke změně nároků na poskytovanou péči. Zejména snižující se potřeby hospitalizací dětských pacientů v důsledku přesunu léčby řady onemocnění do ambulantní sféry, vede k situaci, kdy provoz dětského oddělení byl shledán odbornou pediatrickou společností jako málo efektivní a komise ministerstva zdravotnictví nedoporučila pojišťovnám dále péči na tomto oddělení nasmlouvat. Na počátku května 2008 potom oznámila krajská pobočka VZP svůj záměr v duchu tohoto doporučení, a sice: Ukončit smlouvu na lůžkovou péči v oboru pediatrie k 31. prosinci 2008.
Současně s tímto rozhodnutím byla nemocnici učiněna nabídka na rozšíření péče v jiných oborech, zejména  rehabilitace, které jsou v liberecké oblasti nedostatečně rozvinuté. Ostatní základní obory, tedy interna, chirurgie a porodnice budou poskytovat služby v nezměněném  rozsahu. Rovněž tak oddělení následné ošetřovatelské péče. Zcela nově bude zřízena  jednotka  tzv. „jednodenní chirurgie“, kde se budou pacienti podrobovat určitým chirurgickým, resp. gynekologickým zákrokům bez nutnosti hospitalizace, tedy budou ihned po výkonu propuštěni  do domácí péče. V duchu dopisu ředitele krajské pobočky VZP Ing. Benedikta podává dále nemocnice nabídku na nasmlouvání lůžkového ortopedického oddělení, které bude vhodným způsobem doplňovat operativu liberecké a jablonecké nemocnice v tzv. malých ortopedických výkonech.
Vznikající struktura poskytované péče tak bude lépe vyhovovat potřebám zdravotnictví v Libereckém kraji, umožní užší prospěšnou spolupráci mezi nemocnicemi v rámci kraje v oboru rehabilitace zejména ortopedických  pacientů. Celá struktura nemocnice potom bude lépe odpovídat současným požadavkům na moderní ústavní  péči při efektivním využití veškeré infrastruktury nemocnice, vybudované v posledních letech.
Konkrétní počet lůžek a konečná podoba jednotlivých odborností je v tuto chvíli předmětem jednání s VZP.
Za Panochovu nemocnici s.r.o.:
Ing. Tomáš Sláma, ředitel
MUDr. Martin Hrubý, náměstek LPP

Tolik tedy oficiální tisková zpráva vedení Panochovy nemocnice. Změn v rámci kraje ale bude víc. Podle mluvčího krajské pobočky VZP Stanislava Šetiny v zájmu zkvalitnění zdravotnických služeb a efektivního vynakládání prostředků již VZP přijala informaci z Nemocnice Frýdlant uzavřít  k 1. červenci porodnici a neonatologii. Změny od příštího roku nastanou také v Masarykově městské nemocnici v Jilemnici, kde skončí lůžkového oddělení ARO, které bude podobně jako ARO v Turnově přeměněno na multioborovou JIP. „Nemocnice s poliklinikou v Semilech nebude v rámci ortopedického oddělení od příštího roku zajišťovat endoprotetické výkony na kloubech dolních končetin (výměny kloubů – tzv. totální endoprotézy). Všeobecná zdravotní pojišťovna již nyní zajistila tuto péči pro obyvatele regionu v jiných nemocnicích Libereckého kraje,“ uvedl Šetina.
Se změnami v Semilech celkem logicky nesouhlasí, protože by podle některých mohla být narušena sama podstata této nemocnice. „Nic není ukončené. Budeme jednat dále,“ řekl serveru igenus.cz ředitel semilské nemocnice Petr Krtička s tím, že po liberecké nemocnici dělají nejvíce úkonů v celém kraji. Nemocnice se podle něho opírá i o rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které loni doporučilo zachovat péči na ortopedickém oddělení v plném rozsahu…

n200806120815_zap_273_08_pntNa téma současné poměrně zásadní změny poskytované péče v Panochově nemocnici Turnov probíhá na stránkách TvA anketa. Podle průběžných výsledků to vypadá, že nejvíce hlasů získává relativní spokojenost s poskytovanou péčí. Je ale hodně respondentů, kteří mají silné výhrady k práci některých oddělení turnovské nemocnice. Jaké? Zásadní, či jde jen o pocit, že například ošetření v ambulanci mohlo být rychlejší a sestřička se mohla více usmívat? Nebo snad svojí výhradou hlasující v anketě chtějí vyjádřit něco mnohem důležitějšího, což by třeba mohlo jako zpětná vazba pomoci i vedení tohoto zdravotnického zařízení? Napíšete o svým pocitech formou přidání komentáře k tomuto článku?

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.