HAS, CO TĚ (NE)PÁLÍ XVIII. ANEB VÍTEJ, MILÁ STŘELNICE, MEZI NÁMI

0

Léta diskusí, dohadů a zjitřené atmosféry na téma jestli se má nový kulturní dům v Turnově stavět, nebo ne a má-li být takový či onaký, končí. Střelnice stojí a začíná se hlásit o slovo. Jak první akce zapůsobily na návštěvníky? Plní prostory kulturního domu očekávání? Co chybí? Co nechybí? Vezmou Turnovští nový kulturák za svůj? Oslovili jsme několik turnovských známějších či méně známějších občanů a požádali je o první dojmy (včetně pracovníků Kulturního centra, vedení radnice a současných i bývalých zastupitelů – nikoho jsme ale do odpovědí nenutili, taky proč…). Diskuse je formou komentářů na názorově liberálním serveru TvA otevřena komukoli, stačí napsat…

František Pelc (náměstek ministra životního prostředí, bývalý zastupitel města): Myslím, že si obyvatelé Turnova a okolí takový stánek kultury zaslouží a Turnov nebude muset využívat zařízení (a to ještě omezeně) v jiných obcích, která jsou svou podstatou a cílem už dávno překonaná. Architektonicky to je určitě přínos pro celé město. Jedinou spornou věcí pro mě, jako bývalého zastupitele, zůstává, že jsme o financování projektu rozhodovali těsně před ukončením volebního období. Toto a finanční náročnost realizace by měla však být o to větší výzvou, aby kulturní středisko mělo co nejkvalitnější kulturně-vzdělávací i zábavné programy. Těm, kteří přes všechna úskalí dotáhli celý záměr do finále, blahopřeji.

200811062104_zap_480_08_strelnice

Vladimíra Jakouběová (ředitelka Muzea Českého ráje): Zahájení proběhlo v příjemné důstojné neformální atmosféře. V poměrně nevýrazných projevech politiků se zaskvěl příspěvek Ing. Hejduka, který byl precizní, adresný a přitom kulantní. Paní starostce jsem úspěch velmi přála, dotáhnout tento projekt do konce v atmosféře, která se kolem budování Střelnice v posledních letech vytvořila, to považuji za heroický výkon. Myslím si, že kdyby se místo kulturního stánku stavěl další stadion, nikoho by vynaložené prostředky tolik nemrzely. Z týdenního festivalu se mi z časových důvodů podařilo shlédnout málo, skladba mi připadala poněkud nesourodá – nepochopila jsem například, proč trh regionálních výrobků doplňovala keltská hudba, ale chápu snahu pořadatelů zavděčit se všem. Nepovažuji to za moc dobré, ale je to věc názoru – účel to někdy splní. Přes všechny problémy, které určitě provoz Střelnice při současné koupěschopnosti obyvatel přinese – finanční krize společnosti určitě na kulturu dopadne jako na první v řadě (přece jen je v naší společnosti pořád větší zájem nakrmit tělo než ducha – bohužel) – přála bych Kulturnímu centru plné sály. Nemyslím si, že by však měly být plné jen při různých představeních, koncertech, plesech aj. Střelnice by neměla sloužit jen návštěvníkům, měly by tam najít především místo pro svoji práci všechny zájmové spolky a sdružení, které v Turnově v kultuře působí. Není jich málo. Proto však musí být vytvořeny podmínky, a to nezáleží tolik na vedení KC Turnov, ale především na příspěvku zřizovatele, se kterým bude hospodařit. Jsem přesvědčená, že pak by tento nový objekt, který si Turnov určitě zaslouží a do tohoto města, které se v historii vždy pyšnilo přívlastkem „kulturní“, začal skutečně žít a splnil by tak moji představu o živé multifunkční kulturní instituci.

Radek Drašnar (učitel Obchodní akademie a Hotelové školy a příležitostný moderátor kulturních akcí): Byť jsem byl na Střelnici zatím pouze na úžasném koncertě kapely Kryštof, mohu snad přispět i tak svojí troškou do mlýna.

Střelnice na mě působí velmi příjemně co se prostoru týká, jen mi vadí úzké schody z přízemí k velkému sálu. Schodiště by v takové budově mělo být dominantní, v tomto případě tomu tak není…. Ve středu 29. října, tedy několik dnů po otevření, ještě nebylo namontováno Brano na vstupních dveřích, takže téměř každý příchozí nechával otevřeno… Na sále snad časem přibudou nějaké schůdky na jeviště… Před koncertem jsem si také prohlédl výstavu fotografií Kryštof – zajímavý nápad se zavěšenými fotografiemi… Časem se snad zorientuje a rozhýbe obsluha v barech, na tom horním stolečky plné prázdných sklenek a lahví a servírky v družném rozhovoru za pultem… Velký problém s parkováním – při větší akci (tou koncert Kryštofu byl) není kde zaparkovat, kapacita parkoviště na náměstí B. J. Horáčka je naprosto nedostačující… Doufám, že se nikdy neobjeví na budově Střelnice ta hrůzná růžová příšera!!!

200811062108_zap_481_08_strelnice

Jaroslav Kajml
(známý turnovský zubař a příznivec kultury): Novou Střelnici mohu hodnotit pouze z jedné akce, které jsem se spolu s osmi libereckými přáteli účastnil, a tou byl 25. října jazzový večer. Názory nás všech byly stejně nadšené. Výběr skupin i prostředí Střelnice bylo silným zážitkem a i zvuková charakteristika sálu, ze které jsem měl obavy, byla celkem v pořádku. Docela nám to Liberečáci závidí.

Jana Zajícová (pracovnice odboru kultury radnice a organizátorka večerů vážné hudby): Nejsem asi „běžný návštěvník“, takže se ve mně trochu perou názory z obou stran jevištní rampy. V zákulisí bylo rušno až nervózně, avšak velké „zkraty“ v organizaci jako takové, myslím, nebyly pro obecenstvo příliš patrné (aspoň doufám). Mile mě překvapil divácký zájem o všech pět pořadů, které jsem zatím navštívila, zejména o Slavnostní večer k výročí republiky, jehož obecenstvo bývá spíš z řad čestných hostů, ne ale tak letos. Další milé překvapení byla výborná akustika velkého sálu.

Petr Kučera (spisovatel a publicista, spolupracovník TvA): V malém sále jsem zhlédl tři pořady – vystoupení skupiny Pranic, pak projekci dokumentárních filmů z Turnovska a jako divák jsem se zúčastnil slavnostního udílení Cen obce. Dojmy? Hned při vstupu do sálu jsem se nadýchal čerstvého svěžího vzduchu (omlouvám se, jsem kuřák), řekl bych skoro horského, z čehož jsem usoudil, že kulturní sál disponuje klimatizací na vysoké úrovni. Zkrátka mně ta svěžest byla nápadná. V malém sále mě zaujala plastika – obraz umístěný vzadu nad vchodem do sálu. Sál jinak poněkud studený (modrá je studená barva), dostává tak jinou, proteplenou dimenzi. S velkým potěšením jsem zjistil, že mezi řadami jsou velké rozestupy, což jsem uvítal vzhledem k tomu, že mám dlouhé nohy a mohl jsem si je pohodlně natáhnout. Jen mě překvapilo, že nebylo uděleno Čestné občanství, třeba in memoriam. Sám bych věděl o rodině, jejíž potomek ještě žije a která by si to zasloužila.
Negativně mě překvapila drobná skutečnost, že vodopád – fontána, umístěná před vchodem, je chvíli zapnutá, chvíli ne. Měly by se dohodnout pravidelné časy, kdy bude v provozu…

200811062108_zap_482_08_strelnice

Milan Brunclík
(novinář, publicista, BONUS TV): Otevírací večer na Střelnici byl pro mne a celý tým BONUS TV, jenž pořizoval z celé slavnosti live záznam, který je ke shlédnutí na www.bonustv.cz, ohromným zklamáním. Pokud má být novostavba chloubou Turnova a centrem zábavy, vzdělání a vůbec společenského kvasu Českého ráje, musí její technické vybavení odpovídat alespoň republikovým standardům. Například osvětlení hlavního sálu, od něhož se očekává multifunkční provoz, postrádá jakoukoli možnost řízení světel v hledišti. Ta lze jen zapnout nebo vypnout ve skříni stykačů jako v nějakém skladě. Naprostou samozřejmostí moderních kulturních center jsou videořetězce s Full HD projekcí. Z videa nenajdeme na nové STŘELNICI ani konektor a live záznam jsme dělali pomocí přenosového vozu BONUS TV.
O neinvenčnosti svědčí i fakt, že všechny pořady úvodní série se odehrávaly na černém pozadí, jak tomu je v Turnově už sto let a jak by odpovídalo loutkovému divadlu Matěje Kopeckého. Osobně pociťuji až bolestivou lítost, neboť jsem na požadavky technické vybavenosti STŘELNICE několik let upozorňoval, ale odezvou bylo jen uchechtávání odpovědného člověka. Proto jsem taky před dvěma roky vystoupil z kulturní komise.
Starostce jsem aktuálně nabídl desetiletí mých zkušeností z velkých TV produkcí doma i ve světě. S týmem autorů (někteří jsou zastupiteli Turnova) jsem vypracoval i projekt evropské soutěže o šperk roku, jež by mohla mít centrum právě na STŘELNICI a byla by zdrojem tolik potřebných financí pro její provoz. Vše však je závislé na TV přenosech do celé Evropy a v tomto smyslu je STŘELNICE v její chudičké výbavě použitelná asi tak jako sál v Pěnčíně nebo bývalý kulturní dům v Pelešanech.

Jarda W. Kotek (známý turnovský muzikant): Zúčastnil jsme se zahájení a jazzového festivalu, vše na mě působilo dobře, i ten Budvar se nechá za těch 28 Kč zkousnout…

Lada Capoušková (výtvarnice, pracovnice Žluté ponorky): Příliš jsem se festivalového dění neúčastnila, ale těch několik hodin, které jsem v nové Střelnici strávila během své dílny pro děti, na mě zapůsobila budova jako na pohled sice krásná, ale trochu moc chladná, neosobní a nepraktická. Nicméně jí dávám šanci, aby mě přesvědčila o opaku.

Eliška Gruberová (vedoucí odboru cestovního ruchu turnovské radnice): Zúčastnila jsem se slavnostního zahájení i pořadu k 90. výročí vzniku Československa. Program zahajovacího večera byl vhodně zvolen, Královéhradecká filharmonie a její podání Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka byl opravdu zážitek. I z připraveného programu v dalších dnech si každý vybral dle své chuti. Exteriér stavby se mi líbí, hezké je i samotné náměstíčko s vodním prvkem. Interiér stavby na mě působí trochu chladně a v sálech (především hlavním) mi chybí pohled ven, do přírody. Věřím, že nový kulturní dům bude sloužit široké veřejnosti a že na připravené pořady budou lidé chodit. Trochu mě mrzí, že moje dcerka, která v letošním školním roce bude navštěvovat taneční, nebude bohužel chodit na novou Střelnici, ale do Kulturního domu v Pěnčíně, neboť se „vedení Střelnice“ s Ilmou, která tradičně tyto kursy pro turnovské adolescenty pořádá, nedohodlo. Trochu nechápu, ale…

200811062109_zap_483_08_strelnice

Ivan Turnovec
(publicista): Co se Střelnice týká, jsou mé pocity rozporuplné. Pohled na hranatou předraženou budovu není příjemný. Při tom je jasné, že nějaký kulturní stánek město potřebuje. Jaký bude provoz, je otázkou a s tím souvisí i konečná částka, kterou bude muset na režii tohoto pomníčku bývalého starosty město každý rok vyplatit. Přál bych si, aby to bylo co nejméně.

Tomáš Tomsa (podnikatel, zastupitel města): Nová Střelnice působí dost neosobně. Je to asi moderní architekturou, nebo genius loci zatím nezafungoval. Zatím si s touto budovou nemohu identifikovat žádné prožitky, takže konstatuji kvalitu moderní architektury, ale více zatím nic…

Ladislav Šourek (publicista a fotograf): Podle mého názoru nějaké kulturní centrum v Turnově potřeba bylo. Je otázka, zda se stavba realizovala ve vhodné době. Myslím ekonomicky vhodné době, kdy město nemá příliš peněz na důležitější věci. Nebyl jsem svědkem oficiálního zahájení, zarazila mě ale nákladnost zahajovacícho týdenního festivalu – 700 000 Kč. Těžko pochopit, jak mohlo zastupitelstvo v dnešní situaci odsouhlasit takovouto částku.

—————————————————————————————————————————————————–

Pavel Charousek (vydavatel TvA): Objektivita stranou, Střelnice si zaslouží naši podporu. Přiznávám, že vnitřně stavbu nového kulturního domu od počátku podporuji. Má-li naše město ambice být centrem regionu, tak bez moderního kulturního domu to jde jen obtížně. Jistě, mohlo se možná víc přemýšlet, jestli nestačila polovina vynaložených prostředků a na kulturák se nemohlo proměnit kino v Žižkově ulici (technicky by to šlo), nejsem ale v pozici toho, kdo rozhoduje a těm, kdo v té pozici jsou, nezávidím. Po celou dobu výstavby jsem nelibě vnímal vyhrocenou atmosféru kolem stavby nového kulturního domu, někdy až hysterickou, plnou ostrých slov a zbytečných výpadů. Bohužel se to přeneslo i do počátku činnosti nového kulturáku; z mého pohledu opravdu nebylo nejšťastnější při slavnostním otevření většině veřejnosti přibouchnout před nosem dveře…
Mohu-li hodnotit stánek kultury po prvních akcích, nemám celkově vůbec špatný dojem. Že jsou oba sály mírně ponuré a obě jeviště byla při prvních akcích naprosto tragicky nasvícená?, to jsou jen „kosmetické“ porodní bolesti, které jdou odstranit. Horší už to bude s parkováním při větších akcích, míst je málo a moc se po úpravě náměstíčka s tím už nedá dělat. Zahajovací festival, který byl jedním velkým Babylónem, beru hlavně jako zkoušku možností, co vše jde ve Střelnici a kolem ní udělat. Snad jen oheň táboráku rádobykeltů pod sloupy Střelnice a vedle stánky s buřty a skleněnými figurkami beru jako mírný úlet (že kouř z ohně zapnul na Střelnici poplašné protipožární zařízení, to byla vlastně taková specifická „humorná“ vložka…). Co Střelnice nyní potřebuje, je podpora. Podpora obyvatel města, aby místo, kam jsme všichni chodili tancovat a na koncerty, zase mělo tu atmosféru staré budovy. A není to jen otázka peněz z městského rozpočtu v podobě každoročního příspěvku, je to hlavně o souznění mezi týmem pracovníků Kulturního centra s radními a zastupiteli na straně jedné a návštěvníky na straně druhé. Buď budeme donekonečna připomínat otevřené krvácející rány a dál se v nich pitvat, nebo – sic třeba bez velkého jásotu – Střelnici vezmeme za svou a pokusíme se vdechnout ji duši – a život…

200811062110_zap_484_08_strelnice

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.