DŮSTOJNÉ OSLAVY VÝROČÍ NAROZENÍ PROFESORA PEKAŘE

0

Ani silný celodenní déšť nepřekazil oslavy 150. výročí narození prof. Josefa Pekaře (1870-1937), významného českého historika, rektora Univerzity Karlovy a rodáka z Malého Rohozce.
Oslavy se měly původně uskutečnit na jaře, tehdy je ale překazila pandemie koronaviru a i náhradní zářijový termín byl po nově vydaných restriktivních opatřeních v ohrožení. Nakonec vše paradoxně vyřešilo počasí. V sobotu 25. září bylo opravdu nevlídně, takže na cestu od Dlaskova statku k odhalení pomníku Na Černavě v Malém Rohozci a poté k historikově hrobu na hřbitově v Jenišovicích a následně do restaurace v Pivovaru Rohozec dorazilo přesně tolik lidí, kolik je aktuálně povoleno na venkovních akcích.

Vlevo u mikrofonu moderátor celého dne na všech místech putování – ředitel turnovské knihovny Jaroslav Kříž

Organizátoři mohli být sice zklamáni, protože od první myšlenky po realizaci uběhly tři roky příprav a původně velkolepě plánovaná akce se radikálně zmenšila, přesto mohou být spokojeni. I přes menší účast byly oslavy opravdu důstojné, na místě byli dva rektoři českých významných univerzit, profesoři vysokých škol, politici a další hosté. A navzdory počasí si přítomní akci užili, a možná se na ni bude více vzpomínat, než kdyby se konala za úmorného vedra…

Na titulním snímku těsně před odhalením Pekařova pomníku jsou starosta Turnova Tomáš Hocke, rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a Lukáš Berndt z Rohozeckého okrašlovacího spolku.
(K akci se ještě vrátíme podrobnějších článkem.)

Premiéra skladby Martina Hyblera „Pohled do starobyla“ na počest Josefa Pekaře zazněla z důvodu vytrvalého deště místo u pomníku v soukromém altánu rodiny Berndtových

Pomník J. Pekaře na Černavě

Prof. Zdeněk Beneš z Filozofické fakulty UK hovoří u Pekařova hrobu v Jenišovicích.

Speciální dvanáctka Pivovaru Rohozec

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.