NOTHINGHAM POKOŘILI DALŠÍ KOSTEL

0

Ve středu 12. července vpodvečer se první repríza rockového oratoria Jan Křtitel měla uskutečnit na prvním nádvoří hradu Valdštejna před kapličkou Jana Křtitele. Odpolední průtrž mračen ale změnila plány a koncert se nakonec konal v hradním kostelíku sv. Jana Nepomuckého. A bylo to dobře, přestože si většina návštěvníků přála koncert venku. Kapela Nothingham, která se při červnové premiéře projektu tak výtečně vypořádala s prostorem turnovského Husova sboru (ZDE), stála tak před další výzvou.

Nothingham v kostelíku na Valdštejně

Bylo to vůbec poprvé v historii Valdštejna, co zde vystupovala rocková skupina. A ještě k tomu v hradní kapli! Už jen nazvučení interiéru s vysokým stropem a lapidáriem původních soch ze vstupního mostu je problém, do jehož řešení by se ne každému chtělo. Nyní lze v lehké nadsázce konstatovat, že Nothingham za velkého přispění zvukaře Josefa Nováka pokořili další kostel a mohli by se pokusit o reprízy právě v těchto prostorách. Namátkou zde máme kostelík sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, další kostel zasvěcený této legendární biblické postavě najdete v Újezdu pod Troskami, v Semilech a na 137 dalších místech v republice. Jistá je zatím pouze repríza, která se má uskutečnit v Johanitské komendě v Českém Dubu.

Pozounistky

Pokořili jste další kostel? Zněla otázka po předvedení oratoria na Valdštejně: „Pokořili. – Vlastně tak trochu ano. Pokora je totiž přesně to, co při hraní jak v Husově sboru, tak nyní na Valdštejně pociťujeme. Není to hraní v běžných kulisách, kde jsme byli zvyklí vystupovat dosud – v klubech, v sokolovnách, kulturních domech či na venkovních festivalech,“ uvádí za kapelu Pavel Mlejnek. Ten se ještě vrátil k původní myšlence, proč zrovna rocková kapela přišla se ztvárněním epizod ze života biblického Jana Křtitele. Jsou to takové náhody nenáhody. „Vloni ve zkušebně vznikla téměř desetiminutová instrumentálka, kterou jsme pro její orientální nádech pracovně nazvali Jan v poušti. Když jsem to pak doma poslouchal, napadlo mě, že jediný Jan z pouště, kterého znám, je Jan Křtitel. Výsledkem je zhruba hodinové oratorium členěné do šesti vět, které propojuje recitace z evangelií,“ doplnil Mlejnek. Husitského faráře Oldřicha Bezděčíka na Valdštejně s krátkými promluvami mezi jednotlivými větami oratoria nahradil ředitel Kulturního centra Turnov David Pešek.

David Pešek

I koncert v kostelíku na Valdštejně měl výtečnou atmosféru, lidí přišlo tolik, že se dovnitř ani všichni nevešli, a tak museli poslouchat zvenčí. A opět k sobě stejně jako v Husově sboru mělo „jeviště“ s „hledištěm“ velmi blízko. Z prvních kostelních lavic jste si na muzikanty mohli sáhnout, a jak se přeháňka působením sluníčka proměnila v mlžný opar, hrad jakoby plaval v oblacích. Viditelnost byla jen pár desítek metrů. Taková trochu sauna. Když se potom v závěru ke kapele přidaly tři pozounistky a nakonec svým hlasem výtečná konzervatoristka Kristýna Anežka Poláková, těm senzitivnějším běhal mráz po zádech.

Kristýna Anežka Poláková

Nothingham

Diváci

Děkovačka…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.