A JE TO TADY! MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ OTEVÍRÁ NOVOU STÁLOU EXPOZICI (VIDEO)

0

„Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa“, sobota 7. září 2019 ve 14.00 hodin

Po několika letech spojených s přípravou a čtyřech letech vlastní realizace, tj. po demolici původní galerie, výstavbě nové budovy, řešení interiéru a instalaci exponátů, monitorů, dataprojektorů a další audiovizuální techniky, po celé řadě jednání a papírování se dostavil dlouho očekávaný výsledek. Expozice „Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa“ je hotova a její slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 7. září ve 14.00 hodin v atriu muzea za účasti vedení Libereckého kraje, zástupců města Bad Schandau, partnera projektu, města Turnov a dalších významných hostů.

Interiéry jsou prakticky dokončeny, nyní dojde na instalaci vlastní expozice

Realizací nové horolezecké expozice se Muzeum Českého ráje pro některé z nás stalo místem splněných přání a jednoho z velkých snů. Ten se v průběhu prací někdy měnil v noční můru a nejen mně, ale všem, kteří se na realizaci podíleli, přinesl mnoho bezesných nocí. Ale tak už to s naplňováním snů bývá. O tom ví své ti, kteří podobné sny a přání mají, a kteří se hlavně nevzdávají. Jsou urputní tak, že přidělávají lidem ve svém okolí vrásky a šediny, ale na druhou stranu tím, že to nevzdají, činí sobě a hlavně jiným radost. A já doufám a také si to moc přeji, aby radost z otevření nové expozice, kterou turnovské muzeum splácí dluh jednomu z největších fenoménů Českého ráje, návštěvníci, kteří k nám zavítají, sdíleli s námi.

Vznik expozice horolezectví, která je prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii Muzea Českého ráje, a to jak svou velikostí, tak rozsahem prací, významně doplní stálou nabídku pro návštěvníky. Ti se mohou těšit nejen na moderně a netradičně koncipované interiéry původní galerie muzea, ale i na nové odpočinkové zóny v atriu, které postupně naplní doprovodné programy pro děti i dospělé, pro horolezce, pamětníky, i pro ty, kteří se o tento sport jenom zajímají.
Nosným prvkem nové atraktivní části muzea, která je nejen svým námětem, ale i architektonickým řešením v rámci České republiky jedinečná, je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše „Bitva pod Hrubou Skálou“. Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou, a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy. Tímto řešením se autorům projektu podařilo nejen maximálně využít daný prostor, ale zároveň vytvořit novou platformu pro muzejní edukaci a zábavu, jejíž obsahová náplň zcela přirozeně vychází z významné tradice našeho regionu. Chcete-li se tedy o horolezectví v Českém ráji dozvědět více, chcete-li se projít po naší via ferratě – přijďte. Těšíme se na vás.
Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje

Video ukazuje aktuální stav prací:

Nová expozice muzea „Z Českého ráje až na vrcholy světa“ byla realizována za významné podpory Libereckého kraje v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice”, spolufinancovaného z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020.

Muzeum Českého ráje v Turnově
Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa
Partneři: Liberecký kraj, Město Bad Schandau
Autor ideového záměru projektu: PhDr. Vladimíra Jakouběová
Scénář expozice: Mgr. Alžběta Kulíšková a Mgr. David Marek
Architektonické řešení a řízení realizace: Ateliér Hipposdesign Praha a Ing. Zdeněk Sláma
Inženýring a prováděcí dokumentace: Profes projekt s. r. o.
Generální dodavatel stavby: Termil, a. s.
Realizace interiéru: M PLUS, spol. s r. o.
Grafické řešení: Jakub Turek
Odborná konzultace: Vladimír Procházka, Tomáš Flanderka, MUDr. Zdeněk Konrád
Poděkování: Helena Heckelová, Jan Obročník, Jan Krňák, RNDr. Zdeněk Strnad, Karel Vitoušek, doc. Ing. Jiří Novák, CSc., Ing. Drahoš Macháň, PhDr. Boris Hlaváček, Jiří Čihulka, Josef Rakoncaj, Český horolezecký svaz

Nové atrium muzea s hlavní vchodem do expozice horolezectví

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.