KULTURA NA TURNOVSKU V LEDNU

0

Lednová nabídka akcí začíná beznadějně vyprodanými „Cimrmany“ a pokračuje přes koncert Kamila Střihavky ke vzpomínkové akci v synagoze, která se od svého listopadového slavnostního otevření opět otevře veřejnosti. V Turnově bude také koncertovat legendární kapela Beatles, Čmukaři představí svoji novou hru. Kvalitní je také nabídka kina. Promítán bude Hlídač č. 47 i Anglické jahody…

Úterý 6. ledna
* ČESKÉ NEBE – Divadlo Járy Cimrmana do Turnova přijíždí pravidelně jednou ročně. Tentokrát s novinkou České nebe. Představení je beznadějně vyprodané. Patnáctá hra Divadla Járy Cimrmana je vlastně schůzí české nebeské komise. Na scéně se potkají svatý Václav, Jan Amos Komenský, Jan Hus, Karel Havlíček Borovský, praotec Čech, maršálek Radecký, Miroslav Tyrš a Babička Boženy Němcové. Bio Ráj, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 9. ledna

* BOŽSKÝ ŘÍZEK – repríza divadelního představení souboru Nakafráno. Druhá hra tohoto souboru je zasazena do prostředí porodnice. Autorky chtějí poodhalit zákoutí ženské duše, tentokrát jde o zákoutí duší žen „vylehávajících“ těhotných, žen prostých i tajemných. Komedie takřka detektivní má opět jednu velkou ambici, a to diváka hlavně pobavit a rozesmát. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Středa 14. ledna

* VIOLONCELLOVÝ RECITÁL – 548. koncert Turnovských hudebních večerů. Komponovaný pořad, kdy zároveň s koncertem pro violu (Jan Škrdlík) a klavír (Petra Besa Pospíšilová) paralelně běží promítání filmu. Městské divadlo. Začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 15. ledna

* KAMIL STŘIHAVKA & LEADERS. Koncert jednoho z nejuznávanějších českých zpěváků. KC Střelnice – velký sál (místa pouze k stání), začátek v 19.00 hodin. Vstupné v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.

 

Pátek 16. ledna

* V 19.00 hodin začíná v Rovensku pod Troskami divadelní představení s názvem REJŽÁK Z PRAHY. Uvede ho společnost Přátelé venkovského divadla z Tatobit. Komedie se odehrává v prostředí ochotnického souboru, jednu z rolí ztvárnila i starostka Tatobit Lenka Malá.

 

Sobota 17. ledna

* ZLATOVLÁSKA. Hra královéhradeckého DIVADLA DRAK tematicky navazuje na úspěšnou inscenaci pro děti „Jak si hrají tatínkové“, která se líbila dětem, dospělým i odborným porotám mnoha soutěží. Tentokrát zastihneme skupinu mužů v kuchyni restaurace jako mistry kuchařského umění. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

 

Neděle 18. ledna

* Od 16.00 hodin se v turnovské synagoze v Krajířově ulici uskuteční setkání SLOVO, SVĚTLO, PAMĚŤ. V lednu 1943, před 66 lety, nastoupili naši židovští spoluobčané do transportů, které je odvezly na smrt. Přítomní na setkání uctí jejich památku zapálením svíček, uskuteční se také procházka po židovské čtvrti s výkladem Pavla Jakubce a společná četba textů napsaných pamětníky šoa.

* SKVRNY NA SLUNCI. Slovenský dramatik a režisér Leopold Lahola napsal drama se silným a napínavým příběhem, i když se zpočátku zdá, že půjde spíše o komedii a nic není problém. Výrazný divácký zážitek slibuje i kvalitní herecké obsazení: Jan Révai, Ondřej Kavan, Tereza Kostková/Eva Kodešová a Karel Soukup. Zbylé vstupenky v předprodeji za 160-140-120 Kč, na místě +20 Kč. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Úterý 20. ledna

* VĚČNÝ SHAKESPEARE. Literární hodina pro studenty středních škol s profesorem Martinem Hilským. Klavírní doprovod hudební skladatel Daniel Dobiáš. Koncertní sál ZUŠ Turnov, začátek v 10.00 hodin.

* Večer Na Sboře. Podobný pořad tomu dopolednímu v ZUŠ. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 21. ledna
* Od 16.30 hodin můžete přijít do turnovského muzea debatovat o obrazu Pobití Sasíků pod Hrubou Skalou. Pořad nese název „Pobytí u Pobití“.
* Správa turnovské synagogy a městská knihovna Antonína Marka zvou veřejnost na besedu o současném dění na blízkém východě – IZRAEL DNES. Hostem je správce synagogy, Terezie Dubinová. Městská knihovna A. Marka, začátek v 17.00 hodin.
* Od 18.00 hod. se v sále radnice v Rovensku pod Troskami uskuteční přednáška Františka Slámy „S MATYLDOU PO INDU“o světovém prvosjezdu čtyř Čechů, kterým se podařilo jako prvním na světě proplout napříč Himalájem po řece Indus nejhlubším údolím světa pod horou Nanga Parbat.
* VETERAN CLUB THE BEATLES. Opakování úspěšného podzimního koncertu, který diváky přenese do 60. let 20. století. Zazní hity světoznámé kapely i se zvukem autentických nástrojů a aparaturou VOX. Hrají: Libor Dušek (kytara), Jirka Hušek (sólová kytara), Jirka Pokorný (bicí) a Pavel Šejn (basová kytara). Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

Pátek 23. ledna

* ZA KAŽDÝM ROHEM JESKYŇKA – premiéra nové divadelní hry loutkového alternativního souboru Čmukaři. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

* MATURITNÍ PLES HOTELOVÉ ŠKOLY. Koná se v KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 24. ledna

* V pořadí 8. Ples cyklistů se uskuteční v Ploukonicích v hostinci U Loudů. Začátek je ve 20.00 hodin, hraje Dechová hudba Český ráj.

 

Pondělí 26. ledna

* PŘÍBĚHY Z TURNOVSKA. Křeslo pro hosta – do lednového pořadu setkávání se zajímavými osobnostmi našeho města byl pozván Petr  Kučera, aby představil svou novou knížku povídek  a fejetonů. Hudební doprovod  Monika Szantó, citace textů Eva Kordová. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

 

Úterý 27. ledna

* PŘÍBĚHY Z TURNOVSKA. Další setkání s autorem knihy Petrem Kučerou, Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

* ALPY HRDÉ A KRÁSNÉ. Cestovatelský klub. Italské Dolomity – nejkrásnější evropské hory, vápencový rakouský Dachstein, francouzské Alpy – výstup na Mt. Blanc, přechod Tottes Gebirge se zdoláním nejvyššího vrcholu, švýcarští obři – Jungfrau, Munch, Eiger i nejznámější hora Matterhorn. To vše na 350 diapozitivech, k tomu patřičná hudba i ukázky vybavení do hor. Přednáší a promítá Libor Turek. KC Střelnice, malý sál. Začátek v 18.00 hodin.

 

Sobota 31. ledna

* SOKOLSKÝ PLES. Sokolovna Mašov, pořádá TJ Turnov a SPV Mašov. Hraje skupina Reflex, začátek ve 20.00 hodin. Předprodej začíná 25. ledna v restauraci v Mašově.

 

Připravuje se

 

Pátek 6. února

* SKYLINE. Koncert oblíbené kapely. Vstupenky v předprodeji 100 Kč, na místě 120 Kč. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Pátek 20. února

* RYBÁŘSKÁ VESELICE v sokolovně v Mašově. Začátek ve 20.00 hodin. K tanci a poslechu hraje hudební skupina RELAX. Cena vstupenky je 100 Kč, možnost rezervace a další informace na www.crsmoturnov.unas.cz, prodej 9., 16., 23. a 30. ledna a 13. února v kanceláři ČRS MO v Turnově od 16.00 do 18.00 hodin, dále v rybářských potřebách u M. Štrojsy.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 7. ledna ve 20.00 hodin – REPO! GENETICKÁ OPERA. Premiéra hudebního hororu USA. Speciální dáreček od režiséra „SAW série“. V nedaleké budoucnosti ničí smrtící epidemie lidské orgány. Vědci začínají masivní orgánovou sklizeň. Biotechnický magnát přijde s nápadem splátek, když však někdo nezaplatí jen jednu jedinou, přijde REPOMAN a svůj orgán si vezme zpět. Na soundtracku se podíleli mimo jiné umělci z kapel: Skinny Puppy, Jane´s Addiction, Korn, Guns n´Roses.

* Čtvrtek 8., pátek 9., sobota 10. a neděle 11. ledna v 17.30 a ve 20.00 hodin – SNĚŽENKY A MACHŘI PO 25 LETECH. Premiéra české nostalgické komedie. Co uděláte, aby se vaše 25 let stará platonická láska stala skutečnou? Jsme opět na horské chatě, kde se všichni po letech scházejí a opět zažijí mnoho nezapomenutelných chvil.

* Středa 14. ledna ve 20.00 hodin – ANNIE LEIBOVITZ: ŽIVOT OBJEKTIVEM. Fascinující dokumentární portrét Barbary Leibovitz zachycuje osobnost legendární americké fotografky, která proslavila skupinu Rolling Stones a pracovala pro časopisy Vanity Fair či Vogue. Fotografovala Micka Jaggera, Hillary Clintonovou či Arnolda Schwarzeneggera. Se svým fotoaparátem však také neohroženě dokumentovala válečnou apokalypsu v Sarajevu a ve Rwandě. 

* Čtvrtek 15., pátek 16. ledna ve 20.00 hodin – DEN, KDY SE ZASTAVILA ZEMĚ. Premiéra sci-fi thrilleru USA. Klaatu (Keanu Reeves) přicestuje na Zemi s jediným úkolem – zamezit lidstvu jeho organizovanou sebedestrukci. Ale zatímco on chce jednat se světovými mocnostmi, jejich jediným zájmem je zavřít jej do laboratoře a vědecky ho prozkoumat.

* Sobota 17., neděle 18. ledna ve 20.00 hodin – HLÍDAČ Č. 47. Premiéra českého filmu. Josef Douša (Karel Roden) je železniční hlídač, který jednoho dne zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Zachráněný muž se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. K tomu všemu ztrácí hlídač Douša načas sluch. Svou hluchotu předstírá i poté, co se mu sluch vrátí, aby zjistil, co si o něm i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi lidé říkají za jeho zády…

* Neděle 18. ledna ve 14.00 hodin. Bijásek pro děti – BROUČKOVA RODINA II. Filmy: Krtek o vánocích, Dvanáct měsíčků, O Brouku Kradačovi, Svatojánek neposlouchá, Kde je Svatojánek s Janínkem?, Bloudění, Shledání, Cvrček a bombardon, Rézi a Brok na vánočním trhu.

* Středa 21. ledna v 17.00 hodin – BATHORY. Historický velkofilm Juraje Jakubiska přivádí k životu krvavou legendu o Čachtické paní.

* Středa 21. ledna ve 20.00 hodin – VEŘEJNÝ NEPŘÍTEL Č. 1. Premiéra francouzského               thrilleru. Jacques Mesrine, největší francouzský gangster všech dob, byl ve své vlasti známější než jakákoliv celebrita. Jeho avantýry byly neskutečně lehkomyslné, neuvěřitelně drzé a jeho úmysly absolutně nepředvídatelné…

* Čtvrtek 22. a pátek 23. ledna v 17.30 hodin – SOBÍK NIKO. Premiéra finského filmu. Niko věří, že otec, kterého nikdy nepoznal, je jedním ze světoznámé letky Santa Klause a jeho největším snem je naučit se létat stejně dobře jako on. Jediný, kdo ho podporuje, je neohrabaná veverka jménem Julius, se kterou se vydává na dalekou cestu za svým otcem a Santa Klausem.

* Čtvrtek 22. a pátek 23. ledna ve 20.00 hodin – NEBEZPEČNÝ CÍL. Premiéra akčního thrilleru USA. Život nájemného zabijáka Joa (Nicolas Cage) se obrátí vzhůru nohama ve chvíli, kdy je vyslán do Thajska, kde má za úkol zlikvidovat nepřátele bosse místního podsvětí.

* Sobota 24., neděle 25. ledna v 17.30 hodin – KDOPAK BY SE VLKA BÁL. Premiéra českého rodinného drama. Milostný trojúhelník ženy mezi dvěma muži, z nichž jeden představuje jistotu a bezpečí domova a ten druhý kouzlo dálek a nenaplněné ambice. A uprostřed trojúhelníku malé dítě, které má spoustu otázek, na něž ale nedostává žádné odpovědi.

* Sobota 24., neděle 25. ledna ve 20.00 hodin – ANGLICKÉ JAHODY. Premiéra českého drama. V horkém létě se Tomáš chystá odjet na „sběr jahod“ do Anglie. Zdá se, že rodina – otec, maminka a babička nemá jiné starosti než vypravit potomka na cestu, i když – jak to vypadá, ne všichni s jeho rozhodnutím souhlasí. Píše se 21. srpen 1968 a za pár okamžiků se otočí i život Tomáše, jeho rodiny a jeho přátel.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin. Dlaskův statek je do jara uzavřen

– Ve výstavním sále je výstava k nedožitým 80. narozeninám etnografa J. V. Scheybala (potrvá do konce února 2009).

– V galerii muzea trvá do 31. ledna 2009 výstava SYMBOLY VÁNOC. Jde o další z výstavních projektů s vánoční tematikou, navazující na úspěšné výstavy „Oheň a světlo ve vánočních obřadech“, „Ve slámě spí“ či „Masky a démoni“, které byly instalovány v turnovském muzeu v minulých letech. Jde o projekty, ve kterých si autoři kladou za cíl poněkud poodhalit roušku tajemna, které se kolem těchto svátků rozprostírá.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout výstavu medailí Jiřího Korce (potrvá po celý rok 2009).

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je od 10. ledna do 6. února k vidění výstava s názvem „Budiž světlo“ fotografů z Desné.

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je od 8. ledna do 4. března výstava fotografií Karla Prskavce – Nálady.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je do 23. ledna výstava obrazů ak. mal. Zuzany Kadlecové. Od 8. ledna do 4. března je tu výstava fotografií z USA od Kateřiny Sedlákové.

* Semily. Ve foyer okresního archivu v Semilech je výstava turnovského malíře Václava Žatečky s názvem Pars pro toto. Výstava potrvá do 16. ledna.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.