Vše se odvíjí od skutečnosti, že nová ředitelka turnovských sloučených středních škol (ISŠ, OAHŠ) se rozhodla vyklidit budovu bývalého Skálova sirotčince ve Skálově ulici, který v posledních desetiletích sloužil jako internát pro studenty středních škol. Objekt je nyní již prázdný, je ve vlastnictví města Turnov. Co s ním? Chybí ještě ve městě jeden hotel či další ubytovací kapacita typu turistické ubytovny? Podle současného vytížení těchto zařízení i v sezoně to spíš vypadá, že ne, byť zájemce o koupi objektu na poměrně lukrativním místě by se asi našel. Spíš než čtyřhvězdičkový hotel budou v bývalém domově mládeže kanceláře městského úřadu a sídlo městské policie.
Radnice v současnosti nechává zpracovat prostorovou studii budovy internátu. Ta má prověřit, jestli se sem kromě policie vejdou i kanceláře úřadu z dalších dvou objektů ve Skálově ulici – čp. 84 naproti muzeu a čp. 72 za muzeem. V kladném případě by potom městský úřad sídlil už jen ve dvou, resp. třech budovách (radnice, bývalý internát ve Skálově ulici a infocentrum na náměstí).
Do vyklizeného objektu čp. 84 naproti muzeu by se přestěhovala knihovna, která sídlí v Jeronýmově ulici v dlouhodobě nevyhovujících prostorách a nejspíš by se sem přestěhovalo i Středisko pro volný čas Žlutá ponorka z Husovy ulice (současná sídla obou těchto institucí by byla podle všeho prodána, aby bylo možné uhradit náklady na stěhování a rekonstrukci objektů). V této souvislosti má proběhnout ještě statické posouzení této budovy, které má odpovědět na otázku, zda se sem může přestěhovat knižní fond knihovny.
Pomyslnou třešničkou na dortu v případě uskutečnění této vize je budoucnost objektu čp. 72 ve Skálově ulici, kde nyní nově sídlí odbor dopravy, živnostenský úřad a odbor kultury radnice. Po přestěhování těchto kanceláří by uvolněný objekt přešel do správy Muzea Českého ráje. Vzniklo by zde něco, co v našem regionu dlouhodobě chybí – muzeum horolezectví (!) s návštěvnickým centrem a sídlem Geoparku Český ráj. K tomu by ještě část prostor posloužila pro detašované pracoviště státního archivu.
V případě, že by došlo k naplnění této vize (a jak na radnici, tak v muzeu podle všeho s tímto projektem panuje shoda), vznikl by ve Skálově ulici úžasný vzdělávací a poznávací komplex s interaktivními dílnami a knižním fondem knihovny i muzea. Když k tomu přidáme zavedené a ve veřejnosti oblíbené kulturní akce obou těchto institucí (včetně akcí v domě Na Sboře) a možnost konečně ve Skálově ulici od Prioru po budoucí muzeum horolezectví zřídit pěší zónu s letním prázdninovým korzem, je to opravdu velká výzva pro turistické centrum regionu. Co myslíte?