VIZE NOVÉ PODOBY SKÁLOVY ULICE: PĚŠÍ ZÓNA, KNIHOVNA, MUZEUM HOROLEZECTVÍ…

0

Vše se odvíjí od skutečnosti, že nová ředitelka turnovských sloučených středních škol (ISŠ, OAHŠ) se rozhodla vyklidit budovu bývalého Skálova sirotčince ve Skálově ulici, který v posledních desetiletích sloužil jako internát pro studenty středních škol. Objekt je nyní již prázdný, je ve vlastnictví města Turnov. Co s ním? Chybí ještě ve městě jeden hotel či další ubytovací kapacita typu turistické ubytovny? Podle současného vytížení těchto zařízení i v sezoně to spíš vypadá, že ne, byť zájemce o koupi objektu na poměrně lukrativním místě by se asi našel. Spíš než čtyřhvězdičkový hotel budou v bývalém domově mládeže kanceláře městského úřadu a sídlo městské policie.

n200912271313_zap_561_09_skalovaRadnice v současnosti nechává zpracovat prostorovou studii budovy internátu. Ta má prověřit, jestli se sem kromě policie vejdou i kanceláře úřadu z dalších dvou objektů ve Skálově ulici – čp. 84 naproti muzeu a čp. 72 za muzeem. V kladném případě by potom městský úřad sídlil už jen ve dvou, resp. třech budovách (radnice, bývalý internát ve Skálově ulici a infocentrum na náměstí).

n200912271314_zap_562_09_skalovaDo vyklizeného objektu čp. 84 naproti muzeu by se přestěhovala knihovna, která sídlí v Jeronýmově ulici v dlouhodobě nevyhovujících prostorách a nejspíš by se sem přestěhovalo i Středisko pro volný čas Žlutá ponorka z Husovy ulice (současná sídla obou těchto institucí by byla podle všeho prodána, aby bylo možné uhradit náklady na stěhování a rekonstrukci objektů). V této souvislosti má proběhnout ještě statické posouzení této budovy, které má odpovědět na otázku, zda se sem může přestěhovat knižní fond knihovny.

n200912271314_zap_563_09_skalovaPomyslnou třešničkou na dortu v případě uskutečnění této vize je budoucnost objektu čp. 72 ve Skálově ulici, kde nyní nově sídlí odbor dopravy, živnostenský úřad a odbor kultury radnice. Po přestěhování těchto kanceláří by uvolněný objekt přešel do správy Muzea Českého ráje. Vzniklo by zde něco, co v našem regionu dlouhodobě chybí – muzeum horolezectví (!) s návštěvnickým centrem a sídlem Geoparku Český ráj. K tomu by ještě část prostor posloužila pro detašované pracoviště státního archivu.

n200912271314_zap_564_09_skalovaV případě, že by došlo k naplnění této vize (a jak na radnici, tak v muzeu podle všeho s tímto projektem panuje shoda), vznikl by ve Skálově ulici úžasný vzdělávací a poznávací komplex s interaktivními dílnami a knižním fondem knihovny i muzea. Když k tomu přidáme zavedené a ve veřejnosti oblíbené kulturní akce obou těchto institucí (včetně akcí v domě Na Sboře) a možnost konečně ve Skálově ulici od Prioru po budoucí muzeum horolezectví zřídit pěší zónu s letním prázdninovým korzem, je to opravdu velká výzva pro turistické centrum regionu. Co myslíte?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.