EXPOZICI HOROLEZECTVÍ ROZŠÍŘÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA

0

k Heckelovým nedožitým stým narozeninám ve spolupráci s Heckelovou dcerou Helenou. Jak přiblížil kurátor výstavy David Marek z turnovského muzea, v Turnově je připravována stálá síň tohoto výjimečného fotografa, která bude právě volně navazovat na expozici horolezectví. I to je jeden z důvodů, proč se výstava z Plzně přesunula do Turnova.

Instalace Heckelovy výstavy v turnovském muzeu a snímky z vernisáže

Vilém Heckel se narodil v roce 1918 v Plzni, jeho otec byl vášnivým fotografem-amatérem, proto nepřekvapí, že se vyučil fotografem. Po vyučení odešel do Prahy, kde pracoval jako dokumentární fotograf. Mj. pro časopis Světozor pořídil nezapomenutelné reportážní snímky z pohřbu TGM v roce 1937. V Praze se Heckel seznámil s lidmi různých oborů, fotografoval divadlo, ale i komerční zakázky. V roce 1941 přesídlil do Brna, kde pracoval pro místní Zbrojovku. Pro ni pořídil první sérii svých industriálních fotografií, ve kterých pokračoval po válce například pro Jawu či mladoboleslavskou Škodu. Tyto jeho snímky mají nezaměnitelný rukopis, i z běžného života dělníků na lince dokázal zhotovit výtvarné fotografie, které dodnes neztratily nic ze svého kouzla. „V roce 1953, kdy dokončoval knihu Naše hory, se seznámil s horolezci, a tohle téma ho už neopustilo. Jeho snímky hor a horolezců se staly velmi oblíbenými, například výstavu fotografií z jedné z vysokohorských expedic v roce 1957 navštívilo v Praze během tří týdnů 125 tisíc lidí, jeho knihy roky vycházely v reedicích stále dokola,“ přiblížil David Marek. Jak k snímkům poznamenal jeden z jeho horolezeckých přátel: „Stáli jsme vedle sebe, měli jsme stejný fotoaparát, fotili ve stejný okamžik, přesto jsou jeho snímky úplně jiné!“

Viléma Heckela zabila lavina v Peru v roce 1970 při expedici Huascarán. Spolu s ním zahynuli naši nejlepší horolezci, mezi nimi i několik lezců z Turnova. Heckel byl v té době na vrcholu tvůrčích sil. Je zvláštní, že dodnes jeho unikátní snímky nenašly své stálé místo. To se ale nyní změní – v domě čp. 72 za turnovským muzeem by měla zhruba do tří let vzniknout stálá výstavní síň Viléma Heckela. A nejen to…

Legendární Heckelova „Linhofka“

„V letošním roce byla zahájena rekonstrukce čp. 72 opravou střechy, zahájili jsme také spolupráci s novým projektantem (Profes Turnov – pozn. red.), rekonstrukce domu byla rozdělena na jednotlivé etapy,“ říká ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. V příštím roce bude za zhruba čtyři miliony od Libereckého kraje a města Turnov provedena demolice vnitřních stěn, dojde na výměnu podlah a výstavbu nových příček. Finále stavebních prací by mělo proběhnout v roce 2022. Celkové náklady na rekonstrukci domu byly předběžně vyčísleny na 21 mil. Kč, část nákladů by mohla být kryta z dotací EU.
V přízemí objektu najde místo rozšířená expozice mineralogie (turnovské muzeum má v současnosti druhou největší sbírku minerálů po Národním muzeu v Praze). Zbylé prostory v přízemí zabere údržbářská dílna. V patře v navazujících prostorách na expozici horolezectví bude síň Viléma Heckela, na ni navazuje přednáškový sál, který bude multifunkční, kromě přednášek tu budou moci být i výstavy. V podkroví najde místo konzervátorská dílna, v objektu bude k dispozici také inspekční pokoj, místnost pro archiváře i prostor pro dočasné uložení třeba putovních výstav.

Duo BigBand při vernisáži výstavy

Heckelovy snímky z různých lidských aktivit

Při loňském otevření expozice horolezectví se před budoucím průchodem do Heckelovy síně sešli ředitelka muzea, hejtman Libereckého kraje a radní pro kulturu

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.