HOROLEZECKÁ EXPOZICE V MUZEU JE PŘED DOKONČENÍM, SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ PROBĚHNE 7. ZÁŘÍ (VIDEO)

0

Za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a radní pro kulturu Květy Vinklátové se v pondělí 17. června odpoledne v Kamenářském domě v areálu turnovského Muzea Českého ráje uskutečnila tisková konference, která symbolicky odstartovala závěrečnou fázi přípravy nové stálé expozice muzea, která ponese název Z Českého ráje na vrcholy světa a bude se zabývat historií horolezectví. Jak doplnila radní Vinklátová, kde jinde než v Turnově, kolébce českého horolezectví, by tato expozice měla být. V této podobě půjde o unikátní horolezecké muzeum v republice, ve kterém se bude snoubit historie se současností.

Tisková konference v Kamenářském domě

„Stavební část máme úspěšně za sebou, překonat jsme museli hodně problémů. Na novou expozici jsme přestavovali původní objekt Galerie u Sasíků, která vznikla v 70. letech minulého století v tehdejší akci Z a neexistovala k ní žádná dokumentace. Proto je tady i to zdržení, protože původně jsme chtěli otevřít před sezonou a nakonec to bude v sobotu 7. září,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Nyní se v prostorách budoucí horolezecké expozice intenzivně pracuje na interiérech. Interaktivní expozice by měla evokovat skalní město, v němž se budou nalézat nezbytné vitríny s vystavenými předměty a obrazové monitory. Expozici dotvoří kromě nejrůznějších exponátů i světelné efekty a animace, které budou pohyblivé a znázorní ukázky horolezeckého sportu. Součástí expozice bude i známý velkoplošný obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. A protože nebylo možné jej po čas rekonstrukce sejmout a uložit, chrání ho až do ukončení stavebních prací klimatizovaná dřevěná schránka.

Odbornými garanty scénáře, obsahových náplní audiovizuálních prezentací a výběru exponátů jsou Alžběta Kulíšková a David Marek, kteří se spolu s dalšími zaměstnanci muzea podílí i na organizaci doprovodných programů. „Horolezeckou expozici připravujeme postupně již od roku 2011. Přes počáteční nedůvěru jsme si získali přízeň několika generací horolezců, kteří nám poskytli velmi cenné materiály, ať už staré kroniky a zápisy nebo části vybavení. Za to jim patří velké poděkování, díky nim se podařilo historii horolezectví v našem regionu i v celé republice velmi úspěšně zmapovat,“ uvedla historička muzea Alžběta Kulíšková (na snímku).
Ve spolupráci s externí firmou je také dokončován elektronický informační systém, který pro horolezecké nadšence dále rozšiřuje informace představené v expozici. „Návštěvníci budou mít možnost se touto formou například seznámit s celou horolezeckou sbírkou muzea, která začala vznikat během přípravy expozice a v současnosti obsahuje téměř pět set předmětů. Součástí tohoto systému je také databáze skal, lezců a jejich prvovýstupů, kterou již více než dvacet let vytváří Zdeněk Strnad,“ dodala Vladimíra Jakouběová. Databáze je k vidění na webu www.skalnioblasti.cz.

Nová expozice se zrodila v rámci projektu nazvaného Pro horolezce neexistují hranice, který Muzeum Českého ráje v Turnově ve spolupráci s Libereckým krajem připravovalo od roku 2014. Projekt finančně podpořila Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020. Stavba samostatné expozice horolezectví v areálu turnovského muzea přijde na necelých 40 mil. Kč, 10 % uhradí Liberecký kraj, 85 % evropské fondy a 5 % půjde ze státního rozpočtu.

V. Jakouběová s M. Půtou v prostorách vznikající horolezecké expozice (za nimi zakrytý obraz Pobití Sasíků…)

Dokončením a zářijovým otevřením expozice horolezectví práce v muzeu nekončí. Zbývá opravit ještě poslední objekt, který Liberecký kraj nedávno koupil od města Turnov – čp. 72, kde ještě donedávna sídlili úředníci městského úřadu. „Zde by mělo být zázemí pro pracovníky údržby areálu muzea a v prvním patře, které bude volně navazovat na expozici horolezectví, připravujeme výstavní síň legendárního fotografa Viléma Heckela. Bude tam také přednáškový sál a další zázemí muzea,“ uzavřela V. Jakouběová. K dispozici je již kompletní projektová dokumentace, náklady na stavební část jsou 13 mil. Kč, na vybavení 9 mil. Kč.
(TvA s využitím TZ Libereckého kraje)

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.