VZNIK HOROLEZECKÉHO MUZEA V TURNOVĚ JE VELMI, VELMI BLÍZKO

0

Hitem letošní návštěvnické sezony v Českém ráji bude horolezecká výstava a současně výstava doposud veřejnosti nepředstavených fotografií Viléma Heckela v turnovském muzeu. Už jejich společná vernisáž ve čtvrtek 17. května byla znamením, že se děje něco mimořádného. Podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové na vernisáž dorazilo zhruba 250 lidí, což je nejvíc v posledních letech. Však také horolezectví v Českém ráji má mnoho příznivců ve všech generacích. Skutečnost, kdy jeden je na laně závislý na druhém, je jednou z jistot, která mezi horolezci vytváří pevné vazby. O tom vypovídá i sám název výstavy: „Jistíš mě?“

n201205181044_vakci_77_012_horoTouto výstavou se plní jedno dlouholeté přání. Nejenže samotným fenoménem horolezectví, jehož je v Česku Český ráj kolébkou, se dosud prakticky nikdo vážně nezabýval, ale chybí i specializované horolezecké muzeum, kde by byla uchována paměť tohoto oboru lidské činnosti. „Naší snaze zřídit toto muzeum právě v Turnově je velmi příznivě nakloněn náš zřizovatel – Liberecký kraj. Na vernisáži přítomná náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová přímou podporu slíbila,“ přiblížila Vladimíra Jakouběová. Podle ní se právě v této době začíná pracovat na scénáři horolezecké expozice a vlastním projektu. Oboje by mělo být radou kraje schváleno ještě letos na podzim.

Novinkou je umístění horolezecké expozice. Až dosud se uvažovalo o využití části sousední budovy, kde nyní sídlí některé odbory městského úřadu. „Tato varianta se ukázala jako obtížně proveditelná. Velmi těžko bychom prostory v sousedním domě napojovali na vlastní muzeum tak, aby tam nemusel být samostatný vstup. V domě jsou velmi nízké stropy, muselo by dojít k velkým stavebním úpravám. Proto jsme se rozhodli tuto myšlenku definitivně opustit,“ vysvětlila ředitelka muzea. Horolezecká expozice vznikne v současné galerii a v navazujících venkovních prostorách. Místo „u Sasíků“ bude nad sedadly přehrazeno mobilní stěnou, současná jednolitá plocha galerie dozná mírných stavebních úprav, venku potom bude k dispozici cvičná lezecká stěna a místo pro ukázky související s horolezectvím. „Muzeum sice přijde o jeden výstavní prostor, náhradou ale bude úprava expozic v prvním a druhém patře. Ve třetím patře, kde je výstavní sál, provedeme drobné úpravy tak, aby zde mohly probíhat dvě výstavy nezávisle na sobě. Počítáme s tím, že horolezecká část turnovského muzea by mohla být otevřena nejpozději na počátku roku 2014,“ doplnila Jakouběová.

n201205181044_vakci_78_012_horo

n201205181045_vakci_79_012_horo

n201205181045_vakci_80_012_horo

Ze záměru zřídit v Turnově horolezecké muzeum je nadšena i dcera Viléma Heckela Helena. Pro jejího otce byl Český ráj místem, kde s lezením začínal. Zdejšímu muzeu se dostalo i pocty, kdy jsou zde vůbec poprvé představeny jiné Heckelovy fotografie než snímky horských velikánů a jeho horolezeckých kamarádů na skalních stěnách.

n201205181045_vakci_81_012_horo„Aby táta mohl lézt po horách, musel se také něčím živit. Dělal reklamní fotografii, což málokdo ví,“ řekla dcera české horolezecké a fotografické legendy. S výběrem brilantních reklamních fotografií z 50. a 60. let Heckelové pomáhal turnovský fotograf a předseda fotoklubu Safír Břetislav Jansa: „Vybírali jsme asi ze dvou tisíc negativů, s odstupem let je nutno zmínit, že snímky jsou vynikající. Mají úžasnou atmosféru, technicky jsou dokonalé. Na výstavu jsme jich vybrali 40. Pro fotoklub Safír je to shodou okolností od roku 1979 již 599. výstava, kterou spolupořádáme.“

n201205181045_vakci_82_012_horoZatímco za Heckelovými fotografiemi musíte vystoupat do výstavního sálu ve třetím patře, samotná horolezecká výstava je umístěna dole v galerii. Jejími tvůrci jsou muzejníci Alžběta Kulíšková a David Marek. „Téma historie horolezectví dosud nebylo řádně zpracováno, byla a je to pro nás velká výzva. Moc děkujeme všem, kteří nám zapůjčili věci spjaté s tímto fenoménem Českého ráje. Bez jejich pomoci a bez pomoci pamětníků i současných horolezců bychom základ expozice jen těžko dávali dohromady,“ zmínila Alžběta Kulíšková.
„Když se rozkřiklo, že se v muzeu připravuje výstava o horolezectví, kontaktovaly mě desítky lidí, podařilo se nám nashromáždit úctyhodné množství materiálu od lan, maček a cepínů až po unikátní horolezecké kroniky a dobové dokumenty. Na výstavě není ani polovina z toho, co se zatím podařilo získat,“ dodal jeden ze spolutvůrců výstavy, známý horolezec Vladimír Procházka, mezi přáteli řečený Chroust.

n201205181046_vakci_83_012_horoSoučasná horolezecká výstava bude zaslouženě jedním z magnetů nadcházející turistické sezony. Podílel se na ní i nedávno zesnulý Radan Kuchař, kterého před lety samotní horolezci zvolili českým horolezcem 20. století. Poctu mu vzdali všichni účastníci vernisáže minutou ticha…

Ano, legendy odcházejí, jejich stopa ale zůstane zachována. V turnovském horolezeckém muzeu!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.