EXPOZICE HOROLEZECTVÍ V TURNOVSKÉM MUZEU JE OTEVŘENA

0

Desítky lidí zaplnily v sobotu 7. září ve 14.00 hodin prostor atria turnovského muzea. Slavnostní otevření nové expozice horolezectví přilákalo aktivní horolezce i obyvatele širšího regionu, kteří byli zvědavi, jak se podařilo přeměnit bývalou galerii na moderní výstavní objekt.

První návštěvníci…

„Expozice je jedinečná především svým obsahem. Horolezectví je fenomén pro tento region velmi významný, a my jsme se snažili splatit dluh, protože se tomuto tématu dosud nikdo pořádně nevěnoval,“ shrnula ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová, která je hlavní iniciátorkou vzniku nové expozice, která v republice nemá obdobu.

„Je to největší a nejsložitější projekt, který muzeum ve své více než 130leté historii realizovalo, a to jak rozsahem, tak finanční náročností. A co obsah podtrhuje, je výjimečné architektonické řešení. Architektům se podařilo do expozice zakomponovat i velkoplošný obraz bitvy pod Hrubou Skálou, který oživili světelnými prvky. Samotná expozice je věnována počátkům horolezectví v Českém ráji, připomenuty jsou i jednotlivé osobnosti, které se dostaly do expedic do horských masivů na celé planetě, a které proslavily nejen Český ráj, ale celou Českou republiku,“ dodala ředitelka.
Nová expozice přišla na 40 milionů korun, z toho pět procent zaplatil Liberecký kraj, deset procent stát a zbytek Evropská unie.

Od dnešního dne je expozice horolezectví zahrnuta do standardní prohlídky Muzea Českého ráje. To je v září otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin (a výjimečně bude tato expozice otevřena i v pondělí 9. září).

Ke slavnostnímu dni v turnovském muzeu se ještě vrátíme.

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.