VÝSTAVA ROKU NA TURNOVSKU; MĚLI BYSTE JI VIDĚT!

0

„Vilém Heckel. Legenda. Dodnes z jeho odkazu čerpají zájemci o fotografování především horských velikánů. Dodnes jsou jeho snímky živé, atraktivní, mají úžasnou atmosféru. Jsou opravdové a ve své opravdovosti nenapodobitelné. Člověk se musí stát součástí přírody, zažívat nebezpečí velkých expedic, být na místě, kde se něco děje nejen fyzicky, ale i v souznění s ostatními. Pak může vzniknout dokonalá fotografie. Přestože se tento recept zdá jednoduchý, ve skutečnosti to umí jen pár lidí. Většinou jde o jedince vnímavé a skromné. Přesně tak na Heckela vzpomínají ti, kdo ho znali.“ Tak tohle je text, který jsme v TvA zveřejnili v říjnu 2011 u příležitosti veřejné prezentace nově digitálně zpracovaných Heckelových fotografií (ZDE). Výstava se konala pod patronací turnovského fotoklubu Safír, který v té době provozoval vlastní galerii v Muzeu Českého ráje.

Nová Výstavní síň Viléma Heckela

Už tehdy se mluvilo o vzniku specializovaného muzea, resp. expozice horolezectví, hledaly se peníze, konkretizoval záměr. A při té příležitosti také opakovaně zaznívalo, že když se nakonec podaří muzeum horolezectví jako jediné v České republice v Turnově postavit, měla by tam také mít své stálé místo výstava fotografií legendárního fotografa skal a horolezců. Je to dlouhý příběh, který souhrou mnoha příznivých okolností dospěl do zdárného konce. Turnov má dnes opravdu jedinou expozici horolezectví v republice, ve které se snoubí historie se současností. Bylo to především několikaleté úsilí turnovských muzejníků, zarputilost, hledání dotací i podpory zřizovatele – Libereckého kraje, ale i města Turnova. Stávající expozice horolezectví byla největším a nejsložitějším projektem, který turnovské Muzeum Českého ráje ve své více než 130leté historii realizovalo, a to jak rozsahem, tak finanční náročností. Expozice horolezectví byla otevřena 7. září 2019 za velkého zájmu samotných horolezců všech generací, ale také obyvatel města a okolí, kteří byli zvědaví, jak se podařilo přeměnit bývalou „Galerii U Sasíků“ na moderní výstavní objekt. (Viz „související“ články pod tímto textem.)

Květa Vinklátová, Zbyněk Miklík a Jan Prostředník

V popředí Jan Bubal, mineralog muzea

A totéž se stalo ve čtvrtek 7. září 2023. Ve 13.00 hodin proběhla tisková konference pro novináře, ve 14.00 hodin slavnostní otevření prostor zrekonstruovaného domu čp. 72 pro zástupce stavebních a realizačních firem a další pozvané hosty a od 17.00 hodin slavnostní otevření domu čp. 72 navazujícího na stávající budovu muzea. Ohromný zájem ze strany veřejnosti, tohle se stává opravdu maximálně dvakrát za deset let!

…přestřižení slavnostní pásky, kromě zástupců kraje a ředitele muzea je tu ještě starosta Turnova Tomáš Hocke

„Poděkování patří všem, kteří na rozšíření muzejních prostor pracovali, turnovské muzeum je opět dál, co do prestiže, má republikové unikáty, a doufám, že přiláká další návštěvníky. A myslím, že sem najdou ve velkém počtu cestu i místní, protože nová expozice horolezectví a nyní navazující prostory Výstavní síně Viléma Heckela a rozšířená mineralogická expozice, to opravdu stojí za vidění,“ uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro kulturu Květa Vinklátová.

Náměstek hejtmana pro investice a majetek Zbyněk Miklík zdůraznil, že dům čp. 72, ve kterém se nové prostory nacházejí, a který přímo navazuje na původní objekt muzea, Liberecký kraj pro muzeum zakoupil už v roce 2015, ale nějakou dobu zde ještě sídlili úředníci městského úřadu. Potom přišly komplikace v podobě koronaviru a aktuálně války na Ukrajině, nicméně se rekonstrukci domu čp. 72, která celkově přišla na 30 milionů korun, podařilo zdárně dotáhnout do konce.

Ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník přiblížil, že úprava objektu čp. 72 třeba pro někoho neprobíhala až tak rychle, ale na druhou stranu měli muzejníci dost času rozhodnout, co a jak by chtěli v novém objektu uspořádat. „V první řadě jsem vděčný bývalé ředitelce Vlaďce Jakouběové, že byla dostatečně tvrdohlavá a přesvědčila našeho zřizovatele, že dům čp. 72 vedle muzea musíme koupit. Máme nově k dispozici 800 metrů čtverečních, o 330 metrů čtverečních se rozšířila vlastní výstavní plocha, máme tu nové zázemí, ale třeba i místo pro depozitáře výstav. Výstavní síň Viléma Heckela, to je opravdu desetiletí příprav a práce mnoha lidí. V budově je také k dispozici přednáškový sál, který můžeme alternativně proměnit ve výstavní sál, kromě rozšíření mineralogie byla do nových prostor přesunuta úspěšná expozice luminiscence, která nyní dostává nový rozměr,“ vypočítává ředitel muzea. K tomu v prostoru za domem čp. 72 vznikne ještě venkovní expozice a také horolezecká stěna a klidová zóna pro návštěvníky – to vše s přímou návazností na expozici horolezectví. „Ve stádiu příprav jsou fotovoltaiky na střeše muzea, postupně budeme aktualizovat všechny stávající expozice,“ dodává ředitel.

Video pro názornost. Abyste o nových prostorách měli větší povědomí, podívejte se na krátké video. Do rozšířené mineralogické expozice a do expozice Luminiscence musíte přes pokladnu a stávající mineralogickou expozici. Do Výstavní síně Viléma Heckela se dostanete přes expozici horolezectví:

Historik muzea David Marek, který stojí za přípravou expozice horolezectví a je i kurátorem Výstavní síně Viléma Heckela, poděkoval za vstřícnost mnoha lidí na dlouhé cestě k realizaci projektu. Samotným horolezcům a fotografům a zejména Heleně Heckelové, která je dcerou legendárního horolezce. Ta turnovskému muzeu věnovala osobní věci svého otce a všechny vystavené fotografie. A k tomu třeba i archiv písemností a vzpomínek přátel, kamarádů a kolegů. To ze zdejšího muzea dělá vskutku „paměťovou“ instituci českého horolezectví, ze které budou moci v budoucnu čerpat i další generace. Současnou výstavní kolekci 30 fotografií kurátor vybíral z několika tisíc náhledů, postupně by se vystavené fotografie měly měnit, aby zde bylo stále něco nového pro nově příchozí i pro místní.
Mineralog muzea Jan Bubal hodlá navazující prostory mineralogické expozice, která je jednou z nejprestižnějších v zemi, věnovat aktuálním prezentacím, nyní je tu výstava k letošnímu výročí Družstva umělecké výroby Granát Turnov.

Shrnuto: Datum 7. září 2023 pro turnovské Muzeum Českého ráje znamená další důležitý mezník v jeho historii. Posouvá se tím mezi nejprestižnější muzea v republice!

Ředitel muzea Jan Prostředník, Helena Heckelová a další…

H. Heckelová s turnovským fotografem Břetislavem Jansou

…s Davidem Markem a mluvčí muzea Marcelou Beranovou

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.