VÝSTAVNÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA

0

Záměr zřídit výstavní síň Viléma Heckela, bezpochyby jednoho z nejtalentovanějších fotografů poloviny 20. století, vznikl před čtyřmi lety v souvislosti s otevřením expozice horolezectví v turnovském muzeu. Této myšlence byla od samého začátku nakloněna také Heckelova dcera Helena, díky níž je možné prezentovat nejen široké spektrum jeho tvorby, ale také jeho pracovní nástroje a stejně tak i další vybavení, bez kterého by se ve vysokých horách neobešel.

Ovšem vysokohorská fotografie byla v díle Viléma Heckela spíše taková srdcovka – velmi náročná láska, které se věnoval, protože hory jednoduše miloval. A byla to také láska osudná, která ho nakonec stála život. Ten skončil předčasně v jeho dvaapadesáti letech na expedici do pohoří Cordillera Blanca v Peru v roce 1970, kdy 31. května celou expedici zavalila lavina bahna a kamení při zemětřesení na úpatí hory Huascarán.

Heckelova rozsáhlá tvorba obsahuje mnoho kapitol: průmyslové a reklamní fotografie, reportážní dokumentaci, krajinné fotografie celého Československa a konečně také již zmíněné fotografické záznamy vysokohorských expedic. Mimořádný talent, jasný cíl, oddanost a láska k přírodě, pracovitost, fyzická kondice a společenská povaha, to vše byly skutečnosti, díky nimž se Vilému Heckelovi podařilo zařadit mezi nejuznávanější fotografy hor a krajiny.

Nová výstavní síň návštěvníkům nabídne všechny tyto tematické celky, z nichž každá fotografie dokazuje, že autor své řemeslo dovedl k naprosté dokonalosti. Nejen horské, ale i průmyslové a reklamní fotografie povýšil na umění, kterému v jeho době nebylo rovno. Je zřejmé, že zakázky na reklamní a dokumentační fotografie od velkých průmyslových podniků, jakými byla např. Zbrojovka Brno, Škoda Plzeň, automobilka Škoda či výrobce motocyklů Jawa, dalece přesáhly záměry zadavatele a tvoří estetické celky s vysokou výpovědní hodnotou nejen o dobovém designu, ale také o dobovém průmyslu, a jsou v neposlední řadě také dokladem toho, že Vilém Heckel dosáhl ve svém oboru světové úrovně.
(Zdroj: TZ Muzea Českého ráje)

Čtvrtek 7. září
* SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VÝSTAVNÍ SÍNĚ VILÉMA HECKELA. Muzeum Českého ráje v Turnově, dům čp. 72, začátek v 17.00 hodin.
Součástí bude také slavnostní otevření čp. 72 ve Skálově ulici. Zrekonstruovaný dům bude sloužit jako multifunkční objekt turnovského muzea. Zpřístupněny budou nové výstavní a expoziční prostory, ve kterých se v rámci slavnostního otevření uskuteční komentované prohlídky. V domě čp. 72 najdete: Výstavní síň Viléma Heckela, novou instalaci expozice Luminiscence, výstavní sál mineralogické expozice a víceúčelový sál.

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.