Z NOVÉ EXPOZICE HOROLEZECTVÍ BY MĚLO PROFITOVAT NEJEN MUZEUM, ALE I MĚSTO TURNOV A PŘILEHLÝ REGION

0

Největší a nejsložitější projekt, který turnovské Muzeum Českého ráje ve své více než 130leté historii realizovalo, a to jak rozsahem, tak finanční náročností. Nová expozice horolezectví byla otevřena v sobotu 7. září 2019 za velkého zájmu samotných horolezců všech generací, ale také obyvatel města a okolí, kteří byli zvědaví, jak se podařilo přeměnit bývalou galerii na moderní výstavní objekt.

„Doufám, že jsme novou expozicí neudělali radost jen sami sobě, ale hlavně horolezecké obci. Pro mě je to splátka dluhu tomuto fenoménu se stoletou tradicí. Horolezectví je způsob života a pohled zvenku tady moc chyběl,“ uvedla před otevřením nové expozice ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Od nápadu k realizaci uběhla poměrně dlouhá doba. První výstavu na téma horolezectví muzeum uspořádalo v roce 2012, rok nato byl na stole první záměr na zřízení nové expozice. „Moc děkuji všem, kteří se na tom podíleli, mí kolegové, historici Alžběta Kulíšková a David Marek, začali prakticky z ničeho budovat muzejní sbírku zaměřenou na horolezectví, postupně jsme shromažďovali historická data, zpovídali pamětníky, studovali staré kroniky. Pozitivním zlomem bylo získání partnerství pro přeshraniční spolupráci ve městě Bad Schandau, které je podobné jako Turnov se svým okolím. Tam také nenajdete rodinu, ve které by alespoň jeden z jejích členů nelezl po skalách,“ doplnila ředitelka muzea. Podle ní bude z nové expozice muzeum a celý region výrazně profitovat. Již dnes chtějí zájemci z různých koutů naší země i ze zahraničí vědět podrobnosti a chtějí sem přijet.

Tisková konference (Jakouběová, Vinklátová, Půta, Sviták, mluvčí muzea M. Beranová)

Práci všech lidí zúčastněných na projektu ocenil na tiskové konferenci těsně před slavnostním otevřením také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Liberecký kraj je zřizovatelem muzea a já jsem rád, že tady na konkrétním příkladu můžeme ukázat, že nestavíme jen silnice, ale významně přispíváme i do kultury. Nová expozice horolezectví byla v posledních letech jednou z priorit kraje, podařilo se do ní i moderním způsobem zakomponovat velkoplošný obraz s historickou bitvou pod Hrubou Skálou, která se nikdy neuskutečnila,“ řekl hejtman.
Pro náměstka hejtmana Jana Svitáka je nová expozice především připomenutím jeho vlastních lezeckých zkušeností v Českém ráji, neopomněl ale zdůraznit i podíl německých lezců, kteří do Hruboskalského skalního města ve 20. a 30. letech minulého století horolezectví přinesli.

…ještě zbývá opravit čp. 72, kde bude mj. síň Viléma Heckela

„Kde jinde než v Turnově by tato expozice měla být? Pro mě je to příklad účelně vynaložených peněz z Evropské unie. Ještě je před námi rekonstrukce sousedního domu čp. 72, kde by měla vzniknout stálá expozice Viléma Heckela, doufám, že i to se nám brzo podaří,“ zdůraznila radní pro kulturu Libereckého kraje Květa Vinklátová. Nová expozice horolezectví, která vznikla na místě původní galerie, přišla na 40 milionů korun, z toho pět procent zaplatil kraj, deset procent stát a zbytek Evropská unie. V rámci tohoto projektu vzniknou dvě nové expozice věnované horolezectví. Jedna v Turnově, druhou vytvoří v německém Bad Schandau. S německým partnerem turnovské muzeum spolupracuje i na dalších aktivitách – přípravě a realizaci výstav, pořádání horolezeckých festivalů, setkání pracovníků informačních center z příhraničních oblastí, setkání horolezců ad.

Třípodlažní budova expozice horolezectví v Turnově je postavena podle architektonického záměru Ondřeje Toboly a Radima Babáka z ateliéru Hipposdesign Praha, kteří jsou zároveň i autory architektonického a výtvarného řešení interiéru. Rekonstrukce objektu, ve kterém je nová expozice umístěna, se zhostila firma Termil z Jablonce nad Nisou podle projektu firmy Profes projekt Turnov. Dodavatelem interiéru byla firma M plus.

Nový rozměr historického obrazu…

Nosným prvkem nové atraktivní části muzea, která je nejen svým námětem, ale i architektonickým řešením v rámci České republiky jedinečná, je geometrická polygonní struktura, která vytváří analogii skalního města, ale zároveň plně respektuje původní umístění velkoplošné malby Mikoláše Alše. Návštěvník tak v bezprostřední blízkosti tohoto obrazu pomyslně stoupá stylizovanou krajinou a kromě její struktury vnímá pomocí textů, fotografií, exponátů a audiovizuálních efektů důležitá sdělení a příběhy, jejichž obsahovou náplň vytvořili kurátoři expozice Alžběta Kulíšková a David Marek. Tímto řešením se autorům projektu podařilo nejen maximálně využít daný prostor, ale zároveň vytvořit novou platformu pro muzejní edukaci a zábavu, jejíž obsahová náplň zcela přirozeně vychází z významné tradice našeho regionu.

Součástí expozice je i návštěvnické centrum, kde ti, kteří se chtějí dozvědět více, budou mít možnost nahlédnout do databáze o historii pískovcového i vysokohorského lezení, hledat nějakou spojitost s oblastí Českého ráje a osobnostmi z Českého ráje, které dobyly světových vrcholů. Databáze vzniká ve spolupráci se širokou horolezeckou obcí a pamětníky. Pro muzeum je důležité, že vedle expozice se rodí i nová muzejní sbírka, která se nezvykle rychle díky zájmu veřejnosti rozrůstá.

(TvA s využitím TZ Libereckého kraje)

Expozice horolezectví je zahrnuta do standardní prohlídky Muzea Českého ráje. To je v září otevřeno denně kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.
Expozice vznikla v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice“, který je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Desítky lidí přišly na slavnostní otevření v sobotu 7. září ve 14.00 hodin

Jan Sviták…

První návštěvníci…

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.