PRVNÍ ETAPA STAVBY NOVÉ STÁLÉ EXPOZICE HOROLEZECTVÍ JE TÉMĚŘ HOTOVA

0

Stavba nové stálé expozice horolezectví, realizovaná Muzeem Českého ráje v Turnově v rámci projektu „Pro horolezce neexistují hranice“, pokročila do fáze připravenosti pro zahájení prací na interiéru. Firma Termil z Jablonce nad Nisou, která stavební práce provádí od června 2017, dokončila veškeré nosné i nenosné stěny či předstěny. V letních měsících byly provedeny všechny rozvody včetně instalace plynových zářičů, které je možné při chladném počasí spustit a temperovat teplotu interiéru stavby. Připravena je také elektroinstalace pro montáž specifických prvků interiéru, jako jsou kamery, dataprojektory, vizualizace ad. Obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou zůstává i nadále schován za předstěnou, aby byl uchráněn před poškozením.

Prostor bývalé galerie „u Sasíků“

Novináře stavbou provázeli ředitelka muzea V. Jakouběová a stavbyvedoucí firmy Termil

V současné době se pracuje na propojení s objektem čp. 72 (stávající městský úřad) a čp. 71 – expozice kamenářství. Objekt čp. 72 ale není součástí stavby expozice horolezectví, jeho rekonstrukce proběhne až v následujících letech. Probíhají i zemní práce na úpravách terénu a okolí budovy.

Dodavatel interiéru expozice – firma M Plus Praha – uzavřel s investorem, kterým je Liberecký kraj, smlouvu o součinnosti obou dodavatelů. Firma M plus převezme staveniště v lednu 2019. Do té doby bude pracovat
na přípravě vnitřní vestavěné konstrukce mimo Turnov. Přestože došlo při výběru dodavatele k časovému posunu, udělá tato firma všechno proto, aby práce byly dokončeny v plánovaném termínu, tj. v červnu 2019. „Termín otevření expozice horolezectví nebyl ještě stanoven, počítáme, že to bude příští rok v létě,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Jak doplnila, z investičního fondu muzea probíhají práce na úpravách okolí nového objektu. Došlo na demolici původního dřevěného pódia v atriu, opraveny jsou historické barokní konírny, proběhlo dodláždění dvora a prodloužení elevace po provedené demolici.

„Máme již hotové texty a vybrány předměty, které budou součástí expozice. Ta by měla uspokojit svojí rozmanitostí jak samotné horolezce, tak i laické návštěvníky. Podařilo se nám získat i některé kuriozity: cepíny, karabiny, podomácku zhotovené speciální boty-lezečky a další. Doufám, že nová expozice horolezectví bude úspěšná,“ doplnila odborná pracovnice muzea Alžběta Kulíšková.

Expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově bude jediná svého druhu v republice.
(TvA s využitím TZ MČR)

Současná podoba atria muzea

Stav budovy expozice horolezectví 8. listopadu

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.