PES PŘÍTEL ČLOVĚKA

0

Aby tohle pravdivé a staletími ověřené přísloví platilo, je třeba porozumění zvířete i člověka navzájem. Koupí štěněte vše začíná, přichází-li štěně navíc do mladé rodiny s dětmi jako první pes v patrně delší řadě následovníků, je to mnohem složitější. Poprvé totiž rovná se nové a praxí neověřené zvyklosti, k dispozici nejsou žádné zkušenosti ani jistota, jestli v chovu domácího mazlíčka postupujete správně.

„Člověk si ve většině případů myslí, že svému pejskovi svou lásku prokazuje přemírou pamlsků a dovolením všeho, co si štěně usmyslí. To si ale dokáže svou roztomilostí páníčka či paničku pěkně omotat okolo prstu. Roste poměrně rychle, a co se pes naučí v útlém věku, vyžaduje od svých majitelů i v dospělosti. Právě tady lze vystopovat první vážné důvody, proč potom někteří psi končí uvázaní a opuštění v lese nebo v psích útulcích. Majitelům jejich výchova přerostla přes hlavu,“ vysvětluje Jiří Porš, který se společně se svojí manželkou Dášou výchově psů věnuje dlouhodobě.

 

n200903180835_zap_137_09_pesJejich „Psí škola“ v areálu kynologického cvičiště v Jenišovicích začala fungovat celkem nenápadně. Stále více majitelů psů z Turnova a okolí totiž začalo hledat odborníky, kteří by se věnovali psům od štěněte po dospělé jedince a nešlo jim o skládání zkoušek a sbírání titulů v soutěžích. „Chtěli prostě jen poradit, naučit základní cviky poslušnosti jako je přivolání, chůze u nohy, povely sedni, lehni, aby svého psa zvládali ve městě, ve volné přírodě, případně na výstavách či bonitacích. Některé zajímalo jak se nejlépe zachovat v situaci, kdy je jejich pes napaden jiným psem, řešíme problémové chování psa v rodině, kde je malé dítě a podobně,“ přibližuje Jiří Porš. Podle něho je zásadní chybou chovatele psa takzvaně „polidšťovat.“ Pes je velmi inteligentní, ale to my se musíme naučit dívat se na svět tak trochu psím pohledem. Základem úspěchu při výcviku je  absolutní důslednost.

 

V současné době nabízí Psí škola v Jenišovicích výchovu pejskům již od tří měsíců věku. „V tomhle stáří je pro štěně důležité seznamovat se s ostatními pejsky, novým prostředím i cizími lidmi. Probíhá takzvaná socializace, která je pro ně do budoucna velmi důležitá. Hrajeme si všichni společně, kynologové, chovatelé i pejsci, a postupně nenásilně přecházíme k základním cvikům. Učí se vlastně  nejprve majitel, a sice jakým způsobem používat různé povely a jak pejskovi při nácviku pomáhat. Probíráme společně všechny možné i nemožné psí  problémy i úspěchy. Pro páníčky je dobrou terapií poklábosit si vzájemně o svých miláčcích, co který provedl a rozkousal a kolik loužiček už dělá venku a kolik se jich ještě povede doma,“ uvádí Dáša Poršová.

 

Když pes překoná ten nejkrásnější batolecí věk, můžete v Jenišovicích navštěvovat základní kurz pro štěňata ve věku od šesti, sedmi měsíců a výše. Zde již probíhá standardní nácvik všech základních cviků, které nejčastěji  potřebujete ke zvládnutí psa: sedni, lehni, vstaň, zůstaň, přivolání, chůze u nohy atd. Následuje kondiční kurs, který navštěvují chovatelé, kteří chtějí nadále aktivně pracovat se svým psem, zvládli základní kurs a chtějí se ještě více zdokonalit. Další možností je směřovat výcvik ke zvládnutí různých zkoušek, bonitací a výstav, což je důležité zejména u psů s průkazem původu. Je zde i možnost dohody o individuálním výcviku podle potřeb chovatele a jeho psa.

 

n200903180836_zap_138_09_pes„Jak přicházejí další zájemci s pejsky všech ras a různého věku, když se k nám po absolvování kurzů vrací, máme radost, že jsme jim pomohli nahlédnout do tajů kynologie z jiného pohledu než-li doma z obýváku. Kynologie je úžasná záliba, která vede k většímu porozumění mezi lidmi a zvířaty, která jsou nám nejbližší. Často se říká, že pejskaři jsou blázni, kteří vidí jen psy a sami sebe. To tak vůbec není. Kynologie dává životu jiný rozměr. V zimě napadlo půl metru sněhu, říkali jsme si, že na cvičák v sobotu ráno nikdo nepřijde. A potom se objevilo  padesát psů a padesát páníčků ve sněhu a mrazu. Že by blázni?..“ uzavřela Dáša Poršová.

 

Nevíte si rady se svým pejskem, přerůstá vám přes hlavu? Do útulku ho nedávejte, raději se poraďte se na tel. 604 308 205, nebo napište na e-mail: dagpo@iol.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.