V TURNOVĚ VZNIKNE PRVNÍ HOROLEZECKÉ MUZEUM V REPUBLICE!

0

Dvě nové expozice horolezectví vzniknou v rámci mezinárodní spolupráce dvou muzeí. Na jednu se mohou těšit návštěvníci v Muzeu Českého ráje v Turnově a druhou vytvoří v německém Bad Schandau. Partnerské organizace získaly na vybudování nových turistických lákadel finance z Programu spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Rada Libereckého kraje rovněž na svém posledním jednání schválila zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky „Expozice horolezectví v Českém ráji“. Její příprava totiž vyžaduje rozsáhlé stavební práce. Nově vzniklé horolezecké expozice spatří první návštěvníci v polovině roku 2019.

Společnou žádost o podporu projektu nazvaného „Pro horolezce neexistuje hranice“ do programu předložil Liberecký kraj a jeho partneři začátkem února. Projekt byl doporučen k financování z uvedeného programu, a tak jeho samotná realizace může začít. „Dotace v rámci programu se poskytuje v eurech. Pro Liberecký kraj, který připravuje investiční část projektu, byla schválena částka ve výši zhruba 1,4 mil. Eur a částku 35 tis. Eur dostane Muzeum Českého ráje v Turnově na takzvané měkké aktivity projektu,“ přibližuje Vít Příkaský, radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj, evropské projekty a rozvoj venkova. V přepočtu se jedná pro Liberecký kraj o částku zhruba 38 mil. Kč a pro muzeum necelý milion korun.

Hlavním cílem připravovaného projektu je přispět ke zvýšení atraktivity přeshraničního turistického regionu, zahrnujícího území Českého ráje a Labských pískovců. „Společným cílem českých a německých muzejníků je vytvořit nové turistické a kulturní nabídky, které přiblíží návštěvníkům společné česko-německé tradice horolezectví a jejich provázanost z minulosti až po současné dny,“ uvádí Hana Maierová, statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pověřená řízením resortu cestovního ruchu, památkové péče a kultury.

201602092104_oso_20_016_muzhorolezectvi

Na české straně, na místě současné galerie, vznikne interaktivní expozice představující historii lezení v Českém ráji. Návštěvník zamíří až do nejvyšších hor na pozadí členitého skalního terénu. Trasu zdolá každý po bezpečné stezce mezi vystavenými exponáty. Na konci expozice bude připravena vrcholová kniha, aby se návštěvník nejenom zapsal, ale i podělil o své zážitky. „Součástí expozice zůstane i nadále velkoformátový obraz, který mnoho návštěvníků tolik vyhledává,“ dodává náměstkyně Maierová. (Trochu pikantní na celé věci je, že obraz nese název Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. K této události, jak víme, ale nikdy nedošlo…)

„Nová expozice by měla logicky zaplnit mezeru v muzejních prezentacích, která je v posledních letech stále evidentnější. Především z řad odborné veřejnosti se stále naléhavěji ozývají hlasy po jejím zřízení. Turnovské muzeum na téma horolezectví připravilo v poslední době již tři velké výstavy, na kterých jsme si ověřili zájem veřejnosti. Plánovaná expozice bude mít tři hlavní okruhy. Tím prvním je představení horolezeckého sportu v celé jeho šíři a různorodosti, kterou si řada návštěvníků možná ani neuvědomuje. Další okruh se již bude věnovat oblasti Českého ráje s pískovcovým skalním městem. Pozornosti neuniknou jména jako Radovan Kuchař nebo světově proslulý Josef Rakoncaj. Třetí okruh představí horolezecké vybavení a jeho vývoj až do dnešních dnů – bez zajímavosti nebude srovnání domácí a tovární výrobky jistících prostředků před rokem 1989. V rámci expozice by pak měl vzniknout také prostor k představení světoznámého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který je s regionem Českého ráje také spojen,“ přibližuje Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea.

Na saské straně vytvoří novou stálou expozici, která rozšíří stávající výstavu k 150. výročí prvního zdolání hory Falkenstein. Tamní výstava se bude věnovat zejména volnému lezení na území Labských pískovců.

Do projektu se zapojí i horolezci, kteří se budou podílet na definování vystavovaných exponátů, ale rovněž i na zpracování společného česko-německého slovníčku s horolezeckou terminologií. Ten může posloužit nejen k dorozumění na cestě směrem k vrcholu, ale i výkladu samotných pojmů pro laickou veřejnost. Možná pak sami porozumí slovům, jako jsou smyčkování, sokolík, živé lano či lezení na žábu.

„Stejné téma a doplňující rozměr obou výstav může vytvořit velmi zajímavý turistický zážitek, který bude oslavou tradičního horolezectví v pískovcových skalách v Sasku a Čechách, které jsou jeho významnými oblastmi,“ dodává Hana Maierová.

„Expozice horolezectví, která se chystá v Muzeu Českého ráje, je zásadní nejen pro město a turistický ruch, ale především pro tradici horolezectví v našem regionu, která je spojena hlavně s lidmi na Turnovsku. Málokdo z místních obyvatel nelezl po skalních věžích, ačkoli mnozí z mladší generace se nejprve učili lézt v podmínkách umělých stěn. Jsme nadšeni, že se u nás i v německém Bad Schandau povede představit širší veřejnosti fenomén horolezectví, jejíž expozici šlo město Turnov dlouhodobě vstříc. Do budoucna bychom také uvítali i nějakou umělou stěnu, která by Turnovu určitě také slušela a doplnila by tak poslední chybějící článek,“ uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke.

201602092103_oso_19_016_muzhorolezectvi

Se stavbou se v turnovském muzeu začne v roce 2017. Příprava expozice vyžaduje demolici spojovacích chodeb i objektu kavárny a dílen v atriu muzea. Na jejich místě bude vybudována přístavba s novou expozicí. Stavební práce zahrnou také venkovní úpravy zahrady, atria a schodiště.
Turnovské horolezecké muzeum bude jediné v republice! Do budoucna je plánován vznik doplňkové menší expozice historie turistiky ve spolupráci s Národním muzeem v Praze.

(TvA s využitím TZ Markéty Dědkové, tiskové mluvčí Libereckého kraje, marketa.dedkova@kraj-lbc.cz)

n201601272117_zap_29_2016_smitkaTENKRÁT V RÁJI
S tématem vzniku horolezeckého muzea úzce souvisí nový český film s mezinárodní produkcí a skvělým hereckým obsazením TENKRÁT V RÁJI. Na filmovém plátně ožije legendární příběh turnovského horolezce Josky Smitky, který byl jedním z prvních Čechů, který se svými kamarády začal zdolávat pískovcové stěny Hruboskalského skalního města. V hlavní roli se představí olympionik Vavřinec Hradilek. Více ZDE.
Film má premiéru 27. října a hned tento den ho můžete vidět i v turnovském kině Sféra na Střelnici od 19.30 hodin. Další reprízy v Turnově jsou naplánovány na sobotu 29. října od 17.00 hodin a na neděli 30. října od 19.30 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.