U příležitosti horolezeckého festivalu, který v sobotu 9. září probíhal v turnovském letním kině, byl také mj. položen základní kámen vznikající expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje. „Je to naplnění snu několika generací zdejších horolezců, muzeum věnované tomuto fenoménu mělo být v Českém ráji, kolébce českého horolezectví, už dávno,“ říká ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Vladimíra Jakouběová a legendární český horolezec Jan Červinka poklepali na základní kámen nového muzea společně
První pokus o vznik specializovaného muzea, které by souhrnně představilo tuto aktivitu, kterou do našeho regionu přinesli němečtí lezci z blízkého Liberce ve 20. letech minulého století, se datuje do konce 80. let. Muzeum horolezectví mělo vzniknout na zámku Hrubá Skála. Na to už ale do revoluce nedošlo. Pak zde byl pokus expozici instalovat na Valdštejně, ale ani tady nebyl záměr dotažen do konce. „Myšlenka pak dlouho ležela na dně šuplíku. V 90. letech jsme v muzeu měli trochu jiné starosti, museli jsme řešit havarijní stav objektů, opravit depozitáře, zrekonstruovat dům U Bažanta, který jsme po vleklých sporech nakonec získali do majetku muzea. Poslední velkou akcí byla stavba Kamenářského domu,“ přiblížila Jakouběová.
Zhruba před pěti lety podle ní nastal čas z pomyslného šuplíku myšlenku specializované expozice vytáhnout. Nejdříve bylo nutné zjistit, jaký by byl zájem návštěvníků. Byl. Speciální výstavy a akce s horolezeckou tematikou do muzea přivedly lidi, kteří by sem jinak nezavítali. Téma našlo vřelý ohlas i u místních horolezců, otevřely se staré kroniky, depozitáře se začaly plnit historickou horolezeckou výbavou. Přípravě expozice se začali věnovat odborní pracovníci muzea Alžběta Kulíšková a David Marek, vše spělo k rozhodnutí muzeum zřídit, protože kde jinde by mělo vzniknout než v Turnově, že?
„Nakonec jsme se rozhodli, že využijeme budovu obrazové galerie postavené v 70. letech v takzvané akci Z. Problém je, že k objektu není k dispozici řádná stavební dokumentace. Pro projektanty z Profes projektu to byl docela problém, se kterým se museli vypořádat. Stejně tak se museli vypořádat s požadavkem, aby v nové expozici byl zachován velkoplošný obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou,“ doplňuje ředitelka muzea. Nakonec vznikly tři studie možné podoby nové expozice, z nichž byla vybrána práce architektů z ateliéru HIPOSSDESIGN Praha. Ta nejvíc splňovala zadání a navíc prostor řeší velmi účelně a moderně.
Muzeum ve spolupráci se zřizovatelem, Libereckým krajem, zadalo zpracování projektové dokumentace, na které se podílela turnovská firma Profes projekt. Dokumentace byla dokončena v květnu 2015, poté byla odstartována další etapa, a tou bylo shánění peněz. Hledal se vhodný dotační titul pro příhraniční spolupráci. Nakonec padla volba na spolupráci s německým městem Bad Schandau, se kterým Turnov spojuje právě horolezectví. Tamní skalní stěny jsou mezi lezci z Česka i Německa vyhlášené.

Na společném snímku zástupci muzea, Libereckého kraje, měst Bad Schandau a Turnova, projektanti a zástupce stavební firmy
V prosinci 2015 byla podepsána smlouva mezi oběma městy – v Turnově peníze půjdou na stavbu expozice horolezectví, v Bad Schandau na rekonstrukci expozic v muzeu a na tvorbu putovní výstavy. Dotace také myslí na společné projekty, které budou probíhat na obou stranách hranice.
Žádost o dotaci byla podána v únoru 2016 a v září se zúčastnění dozvěděli, že byla doporučena k financování. „Ujistili jsme místní horolezce a další příznivce, že tentokrát to již nejsou žádné sliby, ale muzeum skutečně bude! Letos v lednu Liberecký kraj podepsal smlouvu s vítěznou stavební firmou z výběrového řízení, kterou je firma Termil z Jablonce nad Nisou. Stavba začala demolicí budov v květnu, vše dokončeno má být na jaře 2019,“ dodala Vladimíra Jakouběová. Z architektonického pohledu se jedná o unikátní projekt a všichni věří, že společně s vlastní interaktivní expozicí půjde o výjimečnou příležitost nejen pro náš region, ale i pro celou republiku, potažmo Evropu.
„Je pravda, že nových muzeí se v naší zemi mnoho nestaví, proto jsem rád, že historie a současnost horolezectví budou nasměrovány tam, kam patří, tedy do Českého ráje a do Turnova. Věřím, že expozice horolezectví sem přiláká nové návštěvníky, kteří by sem třeba jinak nezavítali,“ uvedl při poklepání na základní kámen hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který zároveň poděkoval všem, kteří se o realizaci této myšlenky v minulosti a současnosti zasloužili. Stavbu vítá i město Turnov; jak zdůraznil starosta Tomáš Hocke, fenomén horolezectví sem historicky patří, vznikající expozici město vyjadřuje plnou podporu.
Stavba samostatné expozice horolezectví v areálu Muzea Českého ráje v Turnově přijde na 40 mil. Kč, 10 % uhradí Liberecký kraj, 85 % evropské fondy a 5 % půjde ze státního rozpočtu.
Související články (celkem 26)
- VÝSTAVA ROKU NA TURNOVSKU; MĚLI BYSTE JI VIDĚT!
- DEN „D“ TURNOVSKÉHO MUZEA 2023
- VÝSTAVNÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA
- REKONSTRUKCE POKRAČUJE. TURNOVSKÉ MUZEUM ZÍSKÁ NOVÝ SÁL A VYSTAVÍ SNÍMKY VILÉMA HECKELA
- EXPOZICI HOROLEZECTVÍ ROZŠÍŘÍ SÍŇ VILÉMA HECKELA
- Horolezecká výstava v Turnově a Bad Schandau (video)
- Z NOVÉ EXPOZICE HOROLEZECTVÍ BY MĚLO PROFITOVAT NEJEN MUZEUM, ALE I MĚSTO TURNOV A PŘILEHLÝ REGION
- EXPOZICE HOROLEZECTVÍ V TURNOVSKÉM MUZEU JE OTEVŘENA
- A JE TO TADY! MUZEUM ČESKÉHO RÁJE V TURNOVĚ OTEVÍRÁ NOVOU STÁLOU EXPOZICI (VIDEO)
- HOROLEZECKÁ EXPOZICE V MUZEU JE PŘED DOKONČENÍM, SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ PROBĚHNE 7. ZÁŘÍ (VIDEO)
- Chcete se stát průvodcem v nové expozici horolezectví?
- PRVNÍ ETAPA STAVBY NOVÉ STÁLÉ EXPOZICE HOROLEZECTVÍ JE TÉMĚŘ HOTOVA
- JAK SE RODÍ MUZEUM HOROLEZECTVÍ, NOVÁ PODOBA ATRIA
- STAVBA NOVÉ STÁLÉ EXPOZICE HOROLEZECTVÍ V MUZEU ČESKÉHO RÁJE ZDÁRNĚ POKRAČUJE
- TEĎ UŽ JE JASNÉ, ŽE MUZEUM HOROLEZECTVÍ BUDE!
- STÁLÁ VÝSTAVA O HOROLEZECTVÍ DOSTÁVÁ NOVÉ OBRYSY
- MUZEUM HOROLEZECTVÍ: STAVBA ZAČALA
- V TURNOVĚ VZNIKNE PRVNÍ HOROLEZECKÉ MUZEUM V REPUBLICE!
- MUZEUM HOROLEZECTVÍ V TURNOVĚ? LÉTO 2019!