JAK SE RODÍ MUZEUM HOROLEZECTVÍ, NOVÁ PODOBA ATRIA

0

Výstavbě stalé expozice horolezectví v turnovském muzeu, která bude jediná svého druhu v republice, se věnujeme vcelku pravidelně. Nyní novináři dostali nabídku v rámci tiskové konference muzea, na které byly představeny výstavy a projekty nadcházejících týdnů a měsíců, podívat se přímo na staveniště. Hrubá stavba je de facto hotová, už se začínají rýsovat jednotlivé prvky nové expozice, která návštěvníky provede historií a současností fenoménu horolezectví. Je to právě Český ráj, který patří ke kolébce tohoto sportu v naší zemi.

Průhled k obrazu „Pobití Sasíků“, který je v současnosti zakryt sádrokartonovým pouzdrem

„Stavba má mírný, asi dvoutýdenní skluz. Ten je způsoben především neexistující stavební dokumentací. Galerie byla na přelomu 60. a 70. let minulého století postavena brigádnicky v tzv. akci Z. Neexistuje k ní bohužel žádná dokumentace, takže jsme se o většině současných problémů dozvěděli až při stavebních pracích,“ přibližuje ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Překvapení pro stavbaře tak byly téměř neexistující základy bývalé galerie, například schodiště vedoucí k obrazu „Pobití Sasíků…“ bylo položeno téměř na hlíně. Práce nicméně zdárně pokračují, provádí je jablonecká firma Termil, investorem je muzeum, resp. jeho zřizovatel Liberecký kraj.

„Stále platí termín otevření v červnu 2019, čeká nás ale ještě poměrně dlouhá cesta,“ rekapituluje V. Jakouběová.

V minulých článcích jsme přinesli především pohledy na budoucí vstup do nové expozice, který je v atriu současného muzea. Nyní ještě přiblížíme pohled z druhé strany. Zde dojde k zásadní změně. Jeviště v atriu, které sloužilo v posledních letech jako pódium pro stovky kulturních vystoupení, jako takové zmizí. Místo něho zde bude mobilní pódium, které bude u stěny hlavní budovy muzea. Protější schodiště směrem ke Kamenářskému domu bude sloužit jako hlediště, podle potřeby bude volná plocha osazena lavičkami. I v budoucnosti zde tedy zůstane tolik oblíbená alternativní kulturní scéna.

Pohled do bývalé muzejní galerie

…z galerie k „Sasíkům“

Paní ředitelka přibližuje budoucí expozici

Obrysy původní galerie jsou stále patrné…

Za rok v červnu tudy budou procházet novou expozicí návštěvníci

Venkovní pohled – hrubá stavba budoucího muzea horolezectví je již hotova

Pódium v atriu, jak ho známe dosud, už brzo zmizí

Nová podoba atria

Související články (celkem 26)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.