KULTURA NA TURNOVSKU VE DRUHÉ POLOVINĚ DUBNA

0

Druhá polovina dubna je v Českém ráji již tradičně ve znamení zahájení turistické sezony. V sobotu 24. dubna můžete vyrazit na krátké putování z Rovenska pod Troskami do Šťastné země v Radvánovicích. Kromě této pozvánky je tu i řada dalších akcí. Hned ve čtvrtek 15. dubna je to festival hendikepovaných Patříme k sobě, v neděli 18. dubna budou synagogou znít židovské písně. Zajímavý blok akcí nabízí letošní den země (22. dubna), v jehož rámci se třeba budete moci zajít podívat do čističky odpadních vod. Nabídka vrcholí prvomájovou akcí na Valdštejně.

Středa 14. dubna
* PĚVECKÝ SBOR CARMINA. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 15. dubna

* 13. ročník festivalu PATŘÍME K SOBĚ. Galakoncert v turnovském kině v Žižkově ulici. Začátek v 18.00 hodin. Pořádá Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených.

* NEZMAŘI. Skupina Nezmaři je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně, ale i světová folková klasika. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 16. a sobota 17. dubna

* KYTARA V ČESKÉM RÁJI, 5. ročníku festivalu. Jako hlavní host letos vystoupí finský kytarista Petteri Sariola. Koncert finského kytaristy se uskuteční 16. dubna od 19.00 hodin v galerii turnovského muzea. V sobotu 17. dubna od 13.30 hodin v koncertním sále ZUŠ vystoupí hudební skupina Joe Satriani.cz. Od 17.00 hodin na koncertě v galerii muzea vystoupí posluchači Konzervatoře J. Ježka.

 

Sobota 17. dubna

* Turnovský klub sběratelů pivovarských suvenýrů zve na svou tradiční VÝMĚNNOU A PRODEJNÍ BURZU (jediná v širokém okolí v jarním termínu), která se uskuteční v Hasičárně v Daliměřicích od 7.00 do 10.00 hodin. Vyměnit, prodat a nakoupit zde můžete vše s tematikou piva a pivovarů: pivní etikety, tácky, staré lahve, korunkové uzávěry (zátky), otvíráky, sklenice a půllitry, zapalovače, tužky, odznaky a ostatní věci, vše s logy pivovarů.

* JEŽIBABY Z BABÍNA. Divadelní spolek Jiří – Poděbrady zahraje pohádku pro děti v městském divadle. Začátek v 10.00 hodin.

 

Neděle 18. dubna

* TVOŘÍME LEPORELO – tvoříme z papíru. Tvořivá výtvarná dílna pro rodiče a děti. Dětské oddělení knihovny, začátek v 9.00 hodin.

* V 16.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici koncert židovských písní v podání hudební skupiny Mackie Messer (Klezmer) Band. V dubnu je synagoga otevřena o víkendech od 9.00 do 17.00 hodin.

 

Úterý 20. dubna

* HORSKÁ RAPSODIE – cestovatelský klub. Skalami, ledem a divočinou od Alp až na Kavkaz s cestovatelem Ondřejem Valáškem. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 21. dubna

* MARTIN PÍSAŘÍK – DD klub uvádí hudebně zábavnou talkshow jednoho z herců nové generace. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

* Ve 14.00 hodin začíná TURNOVSKÝ KOS – 11. ročník soutěže o nejlepšího turnovského zpěváka. Pořádá středisko pro volný čas Žlutá ponorka, přihlášky jsou přijímány do 19. dubna.

 

Čtvrtek 22. dubna – 24. dubna Den Země

U příležitosti  Dne Země připravil odbor životního prostředí MěÚ Turnov ve spolupráci s Vodohospodářským sdružením Turnov, společností Marius Pedersen, a.s., a Městskou knihovnou Antonína Marka pro školy i pro veřejnost následující akce:

* Turnovské základní i střední školy se zapojí do každoročního úklidu.

* V týdnu do 12. do 16. dubna budou probíhat pro mateřské školy přednášky o zvířatech.

* Od 19. do 21. dubna bude pro žáky základních škol připravena exkurze do čistírny odpadních vod v Turnově.

* Ve čtvrtek 22. dubna od 19.00 hodin proběhne v domě Na Sboře ve Skálově ulici beseda s Bedřichem Ludvíkem, režisérem a scénáristou populárně vzdělávacího cyklu České televize „ZPÁTKY K PRAMENŮM“. 

* Sobota 24. dubna: Od 9.00 do 12.00 hodin bude pro veřejnost otevřena čistírna odpadních vod u zastávky ČD Turnov-město. Prohlídky budou začínat vždy v každou celou hodinu, tedy v 9.00, 10.00 a 11.00 hodin.

 

Pátek 23. dubna:

* BOŽSKÝ ŘÍZEK. Pro velký zájem znovu opakované autorské představení Divadelního souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

* UŽ JSME DOMA. Koncert známé české punkrockové kapely. Předskokanem bude kacanovská skupina Ovčie kiahne, která při této příležitosti pokřtí svůj první hudební nosič. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Sobota 24. dubna

* ČESKÝ RÁJ DĚTEM 2010. V pořadí již 7. ročník zahájení turistické sezony v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“. Putování plné všetečných otázek a zajímavých úkolů, na cestě vás budou provázet postavičky z českorajských pověstí.

Start: Rovensko pod Troskami, park u školy 9.00 – 11.30 hodin, cíl: areál Šťastná země v Radvánovicích u Turnova. V cíli vás čeká bohatý program plný soutěží, písniček a rukodělných dílen, her pro děti a atrakcí. Ve Šťastné zemi také již tradičně uvidíte ve 14.00 hodin příchod krále Granáta s družinou a předání vlády nad pohádkovou krajinou. Trasa pochodu a vstup do areálu Šťastné země je zdarma.

Pro účastníky akce budou připraveny pohádkové autobusy po skončení programu ve Šťastné zemi.

Odjezdy vlaků ČD: Turnov – Rovensko pod Troskami 9.30 hodin, Hrubá Skála – Turnov 14.10 hodin a 16.15 hodin.

Akci pořádá město Turnov, odbor cestovního ruchu ve spolupráci se Sdružením Český ráj. Bližší informace: Regionální turistické informační centrum Turnov, tel.: 481 366 255, www.turnov.cz , www.cesky-raj.info .

 

Neděle 25. dubna

* Ve 14.00 hodin vystoupí na hradě Valdštejně divadelní soubor Sokola Přepeře s operetou Oskara Nedbala POLSKÁ KREV.

* V 16.00 hodin začíná v turnovské synagoze v Krajířově ulici první přednáška sezony: CO JE TO KOŠER? Možná i něco dobrého ochutnáte… V ženské galerii synagogy bude v sezoně k vidění výstava „Židé v boji a odboji“.

* Turnovská Bohéma pořádá Jazzový podvečer s Lédl Jazz Q v pizzerii Maškovka. Začátek v 18.00 hodin. Jako host vystoupí flétnista a altsaxofonista Jaroslav Šolc.

 

Úterý 27. dubna

* NAŠTĚKANÁ. V této sezoně asi poslední příležitost k setkání s dámským hereckým souborem Nakafráno při kdovíkolikáté repríze jeho veleúspěšné prvotiny. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

* Od 18.00 hodin pořádá Základní umělecká škola Turnov koncert učitelů.

 

Čtvrtek 29. dubna

* Od 17.00 hodin pořádá Základní umělecká škola Turnov ŠKOLNÍ KONCERT žáků.

 

Sobota 1. května

* Vyskeř: 4. ročník N&N KOŠÁTKY – ZÁVODY TRAKTORŮ DO VRCHU. Závod se koná na ploše polního letiště ve Vyskeři a je vypsán pro tyto následující kategorie: M1 – malotraktory domácí výroby – pohon jedné nápravy, M2 – malotraktory domácí výroby – pohon obou náprav, M3 – tovární traktory – veterán do roku 1970, M4 – tovární traktory od roku 1971, T1 – traktůrek šlapací pro děti do 9 let. Přejímka strojů je od 7.00 do 10.30 hodin, start závodu (jízdy pravidelnosti) je v 11.00 hodin. Pořadatelem je Automoto klub Vyskeř. Hlavní parkoviště pro diváky bude umístěno na nouzové ploše polního letiště (příjezd z obce značen směrovými cedulemi), další menší parkoviště bude k dispozici na začátku obce ve směru od Kacanov.
* Ve 13.30 hodin při příležitosti 200. výročí narození Karla Hynka Máchy začíná na hradě Valdštejně recitace melodramu Máchův Máj. Účinkují pražští herci Gabriela Filippi, Ernesto Čekan a Filip Sychra.
Uvedena bude zcela nová dramatizace založená na dialogu Viléma a Jarmily s hudbou Zdeňka Zahradníka. Hrad Valdštejn je od 01. května do 30. září otevřen pro návštěvníky denně od 9.00 do 17.30 hodin.

* V 15.00 hodin začíná v Mašově 3. ročník soutěží pro děti a hudební festival HEXES. Maškarní rej, soutěže, hry a diskotéka pro děti. Vyhodnocena bude výtvarná a literární soutěž (té se například vloni zúčastnilo několik set dětí z pěti místních ZŠ), předání cen vítězům jednotlivých kategorií. V 18.00 hodin začne hudební festival. Vystoupí kapely: Notingham, Pech!, Blackout Incident, FD Band, Open air, Citadela, Anabáze. V jednání je vystoupení Rytířů turnovského meče a jejich ohňové show. Festival je pořádán za podpory SUPŠ Turnov, Města Turnova a dalších sponzorů. Pořádá občanské sdružení Hexes without hedges, více na www.hexes.cz

 

Úterý 4. května

* Cestovatelský klub – ŘECKO. Země je nám známá svými památkami i jako častý cíl turistických výprav za historií a architekturou, rovněž i vyhlášenými rekreačními oblastmi. Tentokrát na ni pohlédneme očima Veroniky Mirekové, která zde žila a pracovala a poznala tudíž Řecko takříkajíc zevnitř. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 5. května

* PRANIC A ŠÁNTRÉ. Ve svém klubovém pořadu na domácí scéně se poprvé letos představí skupina Pranic. Tentokrát si jako hosta pozvala pražskou folkovou skupinu Šántré. Malý sál KC Střelnice, začátek v 19.30 hodin.

 

Ostatní

Pravidelný každodenní program pro své členy a zájemce z řad rodičů nabízejí:

* Mateřské centrum Náruč. Provozovny: Skálova 540, Hruborohozecká 388, Turnov, www.naruc.cz , naruc.turnov@seznam.cz , tel. 775 964 314.

* Rodinné centrum Přepeře, čp. 85 (vedle pošty v centru obce), tel. 603 444 904, www.rcusmev.cz , rcusmev@centrum.cz .

 

Upozornění

* Pátek 30. dubna: PÁLENÍ ČARODĚJNIC. Poslední dubnový večer bude opět na mnoha místech města probíhat „Pálení čarodějnic“. V letošním roce se opět uskuteční pálení čarodějnice Na Lukách za autobusovým nádražím v Turnově.  Na tuto lokalitu mohou občané přivážet v druhé polovině dubna dřevo a větve pouze s písemným souhlasem Sboru dobrovolných hasičů Turnov (kontakty: 731 030 553, 603 519 534, 737 564 528). Prostor bude ve spolupráci s městskou policií dlouhodobě monitorován kamerou, aby se zabránilo přivážení odpadů, které je zakázáno tímto způsobem likvidovat.

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Úterý 13. a středa 14. dubna: JEDEN SVĚT
– festival dokumentárních filmů o lidských právech (malý sál Střelnice).

* Středa 14. dubna od 20.00 hodin: AVATAR. Repríza filmu USA, který prohrál souboj o Oscary, vyhrál však u diváků na celé planetě. Eko agitka, meziplanetární tanec s vlky, malý velký muž 3. tisíciletí – jak kdo chce.

* Pátek 16. a sobota 17. dubna od 17.30 hodin, neděle 18. dubna od 15.00 hodin: DEŠŤOVÁ VÍLA. Premiéra tradiční pohádky o dobru a zlu. Dešťová víla jde krajem převlečená za chudou ženu. Pozná, že lidé začali myslet hlavně na peníze a vytrácí se mezi nimi dobro a láska. Rozhodne se proto, že jim vezme vodu… 

* Pátek 16. dubna od 20.00 hodin: BRATŘI. Drama USA. Milostný trojúhelník, jehož vrcholy jsou dva bratři a žena staršího z nich. Ten je sestřelen při misi v Afgánistánu a mladší bratr se s okouzlující ženou sblíží. Nikdo nečekal, že starší sourozenec sestřel přežil a vrací se domů.

* Sobota 17. dubna od 20.00 hodin a neděle 18. dubna od 17.30 hodin: DOKTOR OD JEZERA HROCHŮ. Repríza divácky úspěšné komedie Zdeňka Trošky.

* Sobota 17. dubna od 20.00 hodin, neděle 18. dubna od 17.30 hodin: SMRT ČEKÁ VŠUDE. Šestioscarový film režisérky Kathryn Bigelow (Bod zlomu, Zvláštní dny) relativizuje hrdinství a neohroženost amerických vojáků v Iráku. (Promítá se v kinokavárně Bia Ráj.)

* Středa 21. dubna od 20.00 hodin: MUŽ Z LONDÝNA. Maďarsko-francouzsko.německý film ve Filmovém klubu (PROJEKT 100).

* Čtvrtek 22. a pátek 23. dubna od 20.00 hodin: MILÝ JOHNE. Romantický film USA režiséra Lasse Hallströma (Čokoláda, Pravidla moštárny), ve které jde o neustálé odlučování milenců…

* Sobota 24. dubna od 16.30 hodin: SKAUŤÁCI. Vážné i nevážné příběhy točící se kolem skautského tábora natočili členové turnovského skautského oddílu loni v létě. Více na str. 5 tohoto vydání novin TvA.

* Sobota 24. dubna od 20.00 hodin a neděle 25. dubna od 17.30 hodin: NINE. Hudební film USA. Slavný režisér Guido (Daniel Day-Lewis) se snaží dokončit svůj „nejzásadnější“ film. Zároveň ale bojuje s krizí středního věku a zjišťuje, že ho ovlivňuje příliš mnoho žen…

* Středa 28. dubna od 20.00 hodin: VŠICHNI JSOU V POHODĚ. Drama USA. Robert De Niro hraje otce běžné americké rodiny, který zjišťuje, že kvůli životu vyplněnému prací nestihl více poznat své děti.

* Středa 28. dubna od 20.00: OZVĚNY MF FESTIVALU ZOOM ZBLIŽENIA 2010. Promítá se v malém sále Střelnice – 13 krátkých filmů přibližuje program MFF v polské Jelení Goře. Kolekce zahrnuje hrané, animované, experimentální a dokumentární filmy, z nichž dva vznikly během mezinárodního workshopu, kterého se zúčastnily i studentky z Turnova.

* Čtvrtek 29. a pátek 30. dubna od 20.00 hodin, sobota 1. května od 20.00 hodin: PEVNÉ POUTO. Drama USA. Mezi skutečností a nadpřirozeným světem osciluje existence zavražděné dívky Susie, jež pozoruje nejen rodiče těžko se vyrovnávající s její ztrátou, ale hlavně vraha, co si už vyhlédl další oběť.

* Středa 5. května od 20.00 hodin: ČERNEJ DYNAMIT. Akční komedie USA (filmový klub). Afroamerický detektiv Black Dynamite bojuje proti zlu pistolemi s velkou ráží a ještě většími kníry a kotletami.

VÝSTAVY

* V MUZEU ČESKÉHO RÁJE v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené od úterý do pátku od 9.00 do 16.00 hodin. Dlaskův statek je návštěvníkům otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin. Bližší informace získáte na webových stránkách muzea: www.muzeum-turnov.cz .

– V galerii muzea je do 9. května k vidění výstava prací studentů a pedagogů restaurátorského oddělení SUPŠ a VOŠ Turnov.

– Ve výstavním kabinetu je umístěna nová expozice archeologie (trvalá výstava).

– Ve výstavním sále muzea ve 3. patře probíhá od 22. dubna do 30. května výstava „Žáci akademické sochařky Aleny Zetové“. Ta působila na SUPŠ v Turnově od roku 1976 do roku 1987. Vychovala mnoho studentů, kteří úspěšně vystavují  u nás i v zahraničí.

* GALERIE GRANÁT, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvu umělecké výroby Granát Turnov. Otevřeno po-pá 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hodin.

* MĚSTSKÁ KNIHOVNA v Jeronýmově ulici. Zázraky přírody Českého ráje. Autorská výstava fotografií Zdeňka Mrkáčka. Výstavní sálek knihovny – čajovna. Výstava potrvá do 31.května

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.