PRVNÍ POLOVINA PROSINCE NA TURNOVSKU? MIKULÁŠ A VÁNOČNÍ TRHY

0

(Aktualizováno)Pomalu se blíží závěr roku. Ten bývá tradičně bohatý na zajímavé akce. Můžete zajít do divadla na několik představení místních ochotníků, na Mikuláše pojede letos naposledy parní vlak včetně čertů a andělů, vánočně naladit se můžete i na několika výstavách. A také na Vánočních trzích, které se v Turnově budou o víkendu 12. – 14. prosince konat již po desáté…

Úterý 2. prosince

* Vánoční rozjímání slovem i hudbou. Komponovaný pořad slova a hudby v podání Evy Kordové a houslisty Františka Lamače. Pro obyvatele penzionu, zrakově postižené a nevidomé a další zájemce z řad veřejnosti. Penzion v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

* Cestovatelský klub – NEUVĚŘITELNÁ INDIE. Přednáška s besedou a promítáním fotografií z dvouměsíční expedice cestovatele Ondřeje Valáška po Indii. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin.
* Přednáška biotronika Tomáše Pfeiffera začíná v turnovské Sokolovně ve Skálově ulici v 18.00 hodin.
* Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě (2. – 7. 12. vždy v době od 9.00 do – 17.00 hodin). Kromě nabídky vánočního zboží se koná spousta doprovodných výstav v místním muzeu.

 

Středa 3. prosince

* DÁMY NA ÚTĚKU. Abonentní divadelní představení. Dvě stárnoucí ženy se sejdou na maturitním plese – jedna je upjatá učitelka Renata, kterou pozvalo gymnázium jenom „aby se neřeklo“, druhá – energická ženština Simona – má na plese vnuka, opije se a „dělá ostudu“. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 4. prosince

* Město Turnov zve občany na besedu na téma: STRATEGICKÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA. Beseda se uskuteční v malém sále Kulturního centra Střelnice od 16.30 hodin. Program: Informace k dokončeným a probíhajícím projektům, seznámení s plánovanými projekty a záměry, diskuse… Znění Strategického plánu města Turnov z roku 2004 a jeho Akční plán k roku 2007 naleznete na: www.turnov.cz/mesto-turnov/rozvoj-mesta/strategicke-planovani/strategickeplanovani.html , nebo je k nahlédnutí v úřední dny na odboru rozvoje města v kanceláři č. 211.

* Večer Na Sboře – OBJEVOVÁNÍ RÁJE JANA SOLOVJEVA. Uvedení  nové  souborné knihy poezie a drobných grafik malíře a básníka Jana Solovjeva. Průvodní slovo PhDr.Vlastislav Hnízdo Csc., hudební doprovod Bohuslav Lédl. Recitace  Jana Adamová, Eva Kordová, Petr Pešek, Kateřina Stránská a další. Dům Na Sboře, začátek v 18.00 hodin.

* TŘI SESTRY (A. P. Čechov). Na počátku byl Anton Pavlovič Čechov a ten napsal celkem seriózní hru o tom, kterak si tři dámy nejsou schopny zakoupit lístky na dráhu do Moskvy. O 100 let později byla hra přepsána pro tři pány,  tři ruské šlechtice, kterým se shodou náhod též nepodařilo zakoupit ony jízdenky. Hrají: Radek Jodas, Ivan Kunetka, Petr Haken a Honza Pekař. Hudební aranžmá Martin Hybler. Scénář a režie Petr Haken. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 5. prosince 

* V 17.00 hodin se v turnovském Muzeu Českého ráje uskuteční vernisáž  výstavy k nedožitým 80. narozeninám etnografa, ilustrátora a sběratele Josefa Václava Scheybala. Výstava potrvá do konce února 2009.

* VÁNOČNÍ KONCERT SKUPINY PRANIC, galerie Muzea Českého ráje od 19.00 hodin.

* TIXTIDE & RUBBISH. Koncert turnovských kapel. KC Střelnice, začátek ve 20.30 hodin.

Sobota 6. prosince

* Burza sběratelů poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek, nálepek ad. se koná v sále turnovské sokolovny ve Skálově ulici od 9.00 do 12.00 hodin.

* PARNÍM VLAKEM S MIKULÁŠEM. Využijte letošní poslední jízdy parního vlaku, taženého lokomotivou řady 310. Ve vlaku budou Mikuláš, čerti a andělé, pro děti je během jízdy připravena nadílka. Parní vlak jede na trase Turnov – Železný Brod a zpět a Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Vlak zastavuje na všech zastávkách na trase.

Turnov – Železný Brod a zpět. Turnov odjezd 9.55 hodin, Železný Brod příjezd 10.31 hodin,

Železný Brod odjezd 11.10 hodin, Turnov příjezd 12.03 hodin.

Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Turnov odjezd 14.20 hodin, Rovensko pod Troskami příjezd 14.59 hodin, Rovensko pod Troskami odjezd 15.12 hodin, Turnov příjezd 15.47 hodin. Jízdné jedním směrem 50 Kč (děti 3 – 12 let 25 Kč), zpáteční 90 (45) Kč, celodenní 160 (80) Kč.

* VÁNOČNÍ DIAMANT, pohádka pro děti v podání Liduščina divadla Praha. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

* MIKULÁŠ v Muzeu Českého ráje v Turnově. Od 9.00 hodin budou pro rodiče s dětmi připraveny výtvarné dílny, kdy si děti budou moci vyrobit vánoční dekoraci a upéct vánoční cukroví. Od 15.00 je naplánované vystoupení Folklorního souboru Šafrán – představí se s vystoupením Betlém, po vystoupení bude následovat mikulášská nadílka. V muzeu bude probíhat i malý vánoční trh.

* Mikuláš s Mackie Messer, kapela hraje k jídlu a pohodě v restauraci Šetřilovsko  od 19.30 hodin.

 

Neděle 7. prosince

* Vánoční dílnu pro rodiče s dětmi povedou Lenka Neumanová, Jana Zajícová a Iveta Rudolfová. Prostory knihovny – sálek a dětské oddělení, začátek v 10.00 hodin.

* II. adventní koncert – SPIRITUÁLY A GOSPELY. Smíšený pěvecký soubor GESHEM přiveze milý repertoár pro příjemné předvánoční naladění. Kostel sv. Matěje na Hruštici, začátek v 15.00 hodin.

* DVĚ SLAVNÉ VÁNOČNÍ MŠE. Česko-slovenská vzájemnost není vázána jen na soužití obou národů ve společném státě. Tento fakt připomenou Turnovské orchestrální sdružení, PS Antonín Dvořák a řada hostů z Divadla F. X. Šaldy z Liberce. Velký sál KC Střelnice postupně rozezvučí populární vánoční skladby – slovenská Paschova Vánoční mše a Rybova Česká mše vánoční. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin.

* Adventní koncert pěveckého sboru CARMINA. Kostel v Přáslavicích, začátek v 17.00 hodin.

 

Pondělí 8. prosince

* KAREL PLÍHAL, koncert známého písničkáře. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

* Občanské sdružení Náruč pořádá „Kulatý stůl“ na téma: Služby péče pro děti do tří let věku aneb budou v Turnově jesle? Půjde o otevřenou diskusi o nabídce, poptávce a možnostech rozvoje služeb péče o děti v Turnově. Záčátek je ve 14.30 hodin, koná se v prostorách Náruče v Sokolovně ve Skálově ulici. Zájemci o účast kontaktujte se na tel.                723 226 172        .

 

Úterý 9. prosince

* BOŽSKÝ ŘÍZEK, repríza divadelního představení souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Středa 10. prosince

* VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA pro děti všeho věku. Žlutá ponorka, Husova ulice (od 14.00 do 18.00 hodin).

* KNOFLÍKOVÁ VÁLKA. Příběh Velraňáků a Lovreňáků, plný dětských her na válku, ale i krásného lidského porozumění v podání Turnovského divadelního studia, studentského souboru gymnázia. Hrají: Vítek Burjánek, Pepa Jarolímek, Jarda Šlechta, Jana Kepková, Lenka Gibová, Kristina Hakenová, Dominika Šťastná, Klára Procházková, Lucka Hlubučková, Ludva Rubáš, Patrik Horák, Pavel Cidlinský. Scénář a režie Petr Haken. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Pátek 12. prosince

* VÁNOČNÍ TRHY 2008 v Turnově na náměstí Českého ráje. Konají se od pátku 12. do neděle 14. prosince. Podrobný program bude zveřejněn v samostatném článku v rubrice Turnovsko v akci.

* Adventní koncert pěveckého sboru CARMINA. Kostel ve Všeni, začátek v 17.00 hodin.
* PŘEDVÁNOČNÍ VEČÍREK firmy PESO se koná od 19.00 hodin v salonku restaurace U Studničků v Tatobitech.

Sobota 13. prosince
* Vánoční koncert na hradě Valdštejně, účinkuje amatérský pěvecký sbor PROVAZ (PRO Vánoční Zpívání). Několik nadšenců ze Skalan, Kacanov a blízkého okolí vás jistě potěší tradičními koledami i česky zpívanými gospely. Začátek ve 14.00 hodin.
* Vánoční galapředstavení turnovských mažoretek se uskuteční v sále SUPŠ ve Skálově ulici od 15.00 hodin.
* Koncert skupiny DEBILL HEADS. Music Club Scorpion v Turnově na Koňském trhu, začátek ve 21.00 hodin.

Neděle 14. prosince

* III. adventní koncert – LYRA DA CAMERA. Nástrojové obsazení souboru – cembalo, flétny a violoncello doplňuje sopránový zpěv – ideální kombinace pro krásný kulturní zážitek. Kostel sv. Mikuláše, začátek v 15.00 hodin.


PŘIPRAVUJE SE

Čtvrtek 18. prosince

* ČECHOMOR – KOOPERATIVA TOUR 2008

Vánoční koncert jedné z nejvýraznějších českých hudebních skupin, Koncert bude k stání, trvá asi 80 minut, vstupenky po 250 Kč jsou již v předprodeji, lze si je zajistit i v síti Ticketstream. Pozor na zákaz fotografování a jakéhokoliv nahrávání!!! Velký sál KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Středa 3., čtvrtek 4. prosince ve 20.00 hodin – SAW V. – horor USA. Série SAW pokračuje již pátým dílem a opět jde o zajatce, kteří jsou instruování vražedným maniakem prostřednictvím diktafonu.

* Pátek 5., sobota 6. a neděle 7. prosince ve 20.00 hodin – VY NÁM TAKY, ŠÉFE! – premiéra české komedie. Prestižní reklamní agentura Mráz Media, vedená schopným managerem Ivanem Mrázem (Václav Vydra), právě nabírá nové zaměstnance. Několika lidem tak zdánlivě sama od sebe spadne do klína neočekávaná životní příležitost. Nikdo ale nemá tušení, jak to v takové reklamce vlastně chodí. Hrají: Iva Janžurová, Mahulena Bočanová, Anna Polívková, Jiří Langmajer a další.

* Neděle 7. prosince ve 14.00 hodin – KRONIKA RODU SPIDERWICKŮ. Bijásek pro děti, americký fantasy film.

* Středa 10. prosince v 17.00 hodin – KARAMAZOVI. Český film. Na alternativní polský festival v ocelárnách přijíždí skupina pražských herců (Dejvické divadlo), aby zde uvedla adaptaci Dostojevského hry, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy.

* Středa 10. prosince ve 20.00 hodin – ABSURDISTÁN, německá tragikomedie (filmový klub).

* Čtvrtek 11., pátek 12., sobota 13. a neděle 14. prosince v 17.30 hodin – MADAGASKAR 2 – premiéra americké animované komedie. Trosky letadla zaklíněné v koruně obřího baobabu, které lemuří král používal coby trůní sál, se stávají klíčovou součástí geniálního únikového plánu, který vymysleli vynalézaví tučňáci.

* Čtvrtek 11., pátek 12. prosince ve 20.00 hodin – MAX PAYNE – americký akční thriller. Max Payne (Mark Wahlberg) je individualistický policajt, který neuznává pravidla hry, protože už nemá co ztratit…

* Sobota 13., neděle 14. prosince ve 20.00 hodin – KRÁLOVA PŘÍZEŇ – britské historické drama. Výpravný velkofilm se odehrává na dvoře Jindřicha VIII. Zrada i milostné vztahy se odvíjejí na pozadí událostí, které odstartovaly anglickou reformaci.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin.

– VÁNOČNÍ DÍLNY V MUZEU pro základní školy z Turnova a okolí.  Dílny budou probíhat od 2. prosince po dobu dvou týdnů mimo víkendy. V sobotu 6. prosince budou probíhat dílny pro veřejnost.

– Ve výstavním sále je výstava k nedožitým 80. narozeninám etnografa J. V. Scheybala (potrvá do konce února 2009).

– V galerii muzea je do 31. ledna 2009 výstava SYMBOLY VÁNOC. Jde o další z výstavních projektů s vánoční tematikou, navazující na úspěšné výstavy „Oheň a světlo ve vánočních obřadech“, „Ve slámě spí“ či „Masky a démoni“, které byly instalovány v turnovském muzeu v minulých letech. Jde o projekty, ve kterých si autoři kladou za cíl poněkud poodhalit roušku tajemna, které se kolem těchto svátků rozprostírá.

– Ve výstavním kabinetu muzea můžete do 31. prosince navštívit výstavu věnovanou rekonstrukci židovské synagogy v Turnově.

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je do 6. prosince výstava fotografií Mariána Kábele – NaFesťáku.cz – letní festivalový život. Od 6. prosince (zahájení ve 14.00 hodin) do 3. ledna tu tentýž autor vystavuje své snímky ze Srí Lanky (Za vůní čaje, hor a oceánu).

* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je výstava členů Fotoklubu Safír Turnov na téma Abstrakce a detail (potrvá do 4. prosince). Od 4. prosince (vernisáž v 16.00 hodin) je tu výstava členů fotoklubu na téma Nalezené zátiší. Výstava potrvá do 2. ledna.

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je od 4. prosince výstava fotografií Jana Kovačičina „Český-afghánský život“ (zahájení v 17.00 hodin), výstava potrvá do 2. ledna. Do 5. prosince je tu také výstava obrazů a grafiky Vladimíra Čeřovského. Od 12. prosince do 23. ledna je v galerii výstava obrazů ak. mal. Zuzany Kadlecové (vernisáž v 17.00 hodin).

* Výstava v turnovské Městské knihovně A. Marka v Jeronýmově ulici: Ilustrované básně Lenky Neumanové a Milana Cilera s ilustracemi Jožky Čermáka (do 3. ledna 2009).

* ZŠ Speciální a MŠ speciální v ulici Kosmonautů čp. 1641 (Dětské centrum) pořádá ve dnech 1. – 5. prosince vánoční výstavu v prostorách školy. Děti pro vás vyrobily vánoční dárečky pomocí různých výtvarných technik. I malé dárečky mohou udělat radost… Otevřeno je v době od 7.00 do 14.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.