NA HRADECH A ZÁMCÍCH FINIŠUJE PŘÍPRAVA NA NOVOU SEZONU

0

Na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu vrcholí přípravy na sezonu 2017. Ta začíná oficiálně v sobotu 1. dubna, ale zámek Hrubý Rohozec přivítá první návštěvníky již poslední březnový víkend. Hrad Trosky má nového kastelána. Rok 2016 byl návštěvnicky velice úspěšný – na osm objektů v Libereckém kraji, spravovaných NPÚ, ÚPS na Sychrově, zavítalo celkem 472 318 návštěvníků. „Pevně věřím, že nám návštěvníci zachovají přízeň i v nové sezoně. Ta přináší krásné téma Rok renesanční šlechty, který nahradí loňský Lucemburský rok. V našem regionu se významně zapojí hrad a zámek Frýdlant, zámek Hrubý Rohozec a hrad Grabštejn. Na Hrubém Rohozci mimo jiné proběhnou v dubnu speciální prohlídky zaměřené na renesanční etapu v historii těchto objektů. Kulturní akce a prohlídky se budou konat v průběhu celého roku,“ sděluje Miloš Kadlec, ředitel územní památkové správy na Sychrově.

Kastelán zámku Hrubého Rohozce zve k první letošní návštěvě již o víkendu 25. a 26. března, kdy zpřístupní dva hlavní okruhy. Na základě poptávky se na Hrubém Rohozci rozhodli pro nabídku dětských zkrácených prohlídek během celé sezony (dosud byly pouze v červenci a  srpnu, či na objednání).

V celoročně zpřístupněném Sychrově je v březnu uzavřen park – důvodem je oprava zámeckého schodiště. To je v tuto chvíli rozebíráno, od dubna bude zastřešeno a návštěvníkům tak bude opět umožněn vstup do parku. Od 1. března je na zámku nová výstava na téma panenky a hračky šlechtických dětí – výstava připomíná, že jedni z posledních Rohanských majitelů měli sedm dcer a tudíž mezi dětskými hračkami převažovaly hlavně panenky. První dubnový víkend se na Sychrově odehrají pohádkové prohlídky Rozum a štěstí.

Hrad Trosky vstupuje do sezony s novým kastelánem. Lubomír Martinek, kastelán, jenž hrad opouští v souvislosti s odchodem do důchodu, se na odpočinek těší: „Pro řadu lidí je funkce kastelána opředena romantickými představami. Realita je ale jiná, obzvláště na Troskách musí být kastelán dobrým psychologem, ale také pokladním, řemeslníkem, uklízečem, manažerem, zkrátka vším. Když nám během sezony projde branou více jak sto tisíc lidí, věřte, že se to na nás projeví. Hrad mně přirostl k srdci, navždy bude tak trochu můj, ale nyní se těším, že si od provozu odpočinu.“
Nový kastelán přináší do sezony novinky v pořádaných akcích, ale také zavede zákaz vstupu se psy: „O tomto, pro řadu návštěvníků nepopulárním opatření, zde na hradě diskutujeme již několik let. Vyzkoušeli jsme půjčování tašek pro psíky, požadujeme náhubky, i ty jsme oproti záloze zapůjčovali, ale bohužel, neukázněnost majitelů rozhodla za nás. Psi se na hradě pohybovali bez vodítek, náhubky byly hned za pokladnou sundávány, docházelo ke střetům mezi zvířaty, psi skákali na jiné návštěvníky. V první řadě musíme zajistit bezpečnost našich návštěvníků a také to, aby si hrad i výhled z něj užili. To musí být prioritou. Od 1. dubna bude na Troskách platit zákaz vstupu se psy, výjimkou budou pouze psi vodící,“ říká Lubomír Martinek mladší, který hrad přebírá.

NPÚ, ÚPS na Sychrově nadále pokračuje ve spolupráci se ZOO Liberec a ZOO Dvůr Králové, kdy dospělý návštěvník po předložení vstupenky ze ZOO získá slevu na vstupném a naopak.

V rámci sjednocení cenové politiky NPÚ došlo k dorovnání výše vstupného na státních hradech a zámcích, na Liberecku se změna týká Bezdězu a Trosek (80 Kč, dříve 70 Kč), a také Hrubého Rohozce, Grabštejna a Zákup. Tím je na zdejších objektech vstupné na základní okruhy sjednoceno – Sychrov a Frýdlant 150 Kč, Bezděz a Trosky 80 Kč, zbývající objekty 120 Kč. Byl také rozšířen systém slev pro návštěvníky, je možno využít rodinného vstupného a také se zapojit do věrnostního programu „Klíč k památkám“ – po absolvování základní prohlídky na pěti objektech je šestý vstup zdarma.

(Zdroj: Lucie Bidlasová, pracovník vztahů k veřejnosti,  NPÚ ÚPS na Sychrově,  bidlasova.lucie@npu.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.