KONCERT SINEAD O´CONNOR NA SYCHROVĚ

0

(Přidáno krátké video)První prázdninovou sobotu se v zámeckém parku na Sychrově konala jedna z největších hudebních akcí tohoto léta – koncert irské zpěvačky Sinead O´Connor.  Kolem sedmé hodiny večerní jsem tedy v Turnově sedla do svého auta a vyrazila v očekávání skvělého zážitku. Už ve vesničce Husa mi ale bylo jasné, že bude oříšek se do areálu vůbec dostat, protože až k zámku se táhla jen velmi pomalu se pohybující kolona aut. Vzhledem k tomu, že můj vůz není nejnovější, začalo se rychle kouřit z kapoty, a to jsem ještě nebyla zámku ani na dohled. Velmi rychle jsem tedy zamanévrovala do nejbližšího příkopu a zbytek cesty došla pěšky. Nebyla jsem jediná. Spousta dalších vyřešila problém stejně. Bohužel mohla hned ze začátku tato situace spoustu lidí otrávit. Ovšem ve chvíli, kdy jsem prošla vstupní bránou do zámku, byly tyto komplikace zapomenuty.

n201007051352_rep_107_010_kolarScéna byla vystavěna v anglickém parku před zámkem, takže za vystupujícím umělcem se tyčila kulisa krásného novogotického Sychrova. Lidé leželi na dekách, seděli na křesílkách nebo jen tak postávali, kde se jim zrovna líbilo. Všude vládla velmi příjemná a uvolněná atmosféra, žádná mačkanice jako na koncertech s omezeným prostorem. Hned po příchodu na mě „zaútočil“ stánek Petra Koláře, který Sinead O´ Connor „předskakoval“. Neodolala jsem, nakoupila si pár suvenýrů, a pomalu jsem se odebrala najít vhodné místo pro nejlepší vstřebání následujícího zážitku. Patnáct minut po osmé hodině přišel nebo spíš nenásilně vplul na pódium Petr Kolář, který tak velmi přirozeně koncert zahájil. Už po první písničce jsem si nejen já libovala, jak skvělou práci odvedl zvukař, protože zvuk byl opravdu naprosto bez chyby. Stejně jako výkon Petra, dokreslený pomalu zapadajícím sluncem, které probleskovalo skrze stromy do hlediště. Zpěvák své vystoupení zahájil rychlejšími skladbami, které proložil i známými hity, jako Jsem sám, Vyznání nebo písní známou ze Tří mušketýrů – Dobře ji znám. Koláře doprovázeli pouze další dva hudebníci. Jeho nezaměnitelný hlas společně s akustickou aranží písní člověka nádherně naladil na nadcházející chvíle. Své vystoupení Petr ukončil asi nejznámější písní Ještě, že tě lásko mám, kterou s ním zpívalo takřka celé publikum.

n201007051352_rep_108_010_connor

n201007051352_rep_109_010_connor

n201007051353_rep_110_010_connor

Přesně v devět hodin přišla na pódium hvězda tohoto večera – Sinead O´Connor. Stejně jako před ní Petr, spíš na pódium vplula, bez jakéhokoliv okázalého upozornění, že přichází. Prostě přišla, velmi skromně se přivítala s fanoušky. Jako první píseň svého koncertu zvolila notoricky známou The Times they are a Changing. Romantická nálada začala jemně prostupovat celý park, slunce už zapadalo a jako třešnička na dortu k tomu hrála a zpívala zpěvačka nezapomenutelného hlasu a projevu. Nutno podotknout, že z někdejší holohlavé rebelky se stala vyzrálá žena s velmi vyzrálým projevem. Všechny písně, které ten večer zazněly, zpívala s jistotou, a mně osobně se zdálo, že je snad ještě lepší než dřív. Dlouho jsem neslyšela zpěváka, který by naživo vystřihl všechny své písně i s těmi nejtěžšími pasážemi tak lehce a skvěle jako Sinead. Nicméně i hvězdy jsou jenom lidé, což Sinead převedla asi v polovině koncertu, kdy jí vypadl text. Zpěvačka situaci zvládla s takovou grácií, že jí publikum odpustilo a odměnilo bouřlivým potleskem. Tím, že si tahle dáma nepotrpí na žádné manýry, se totiž přibližuje k obyčejným lidem, a proto jí pak člověk nějakou tu chybu rád odpustí. A nejen pro to. Jak už jsem se zmiňovala, celý koncert byl po řemeslné stránce dechberoucí…

n201007051353_rep_111_010_connor

n201007051353_rep_112_010_connor

n201007051353_rep_113_010_connor

Postupem večera se člověk naplno oprostil od běžných starostí a vnímal jenom hudbu a atmosféru, která byla opravdu nezapomenutelná a příjemná. Myšlenky odpluly kamsi a každý si užíval jenom „teď a tady“. Čím déle jsem poslouchala, tím víc jsem se za zvuků píšťaly a kytar pomalu přenášela někam směrem Irsko. Z počátečního nesmělého pohupování diváků se stával tanec v rytmu úžasné hudby. Všichni byli, dá se říci, na stejné vlně. Stačilo se otočit, a dva metry od vás si ve stejném rytmu užíval hudební prožitek Petr Kolář se svojí ženou. Zpěvačka nezapomněla ani na své největší hity, jako je bezesporu třeba Nothing compares 2 U. Při každé známější písni zpívalo celé publikum a díky zážitku, který se moment od momentu stupňoval, člověk zapomněl i na všetečné komáry a mušky.

n201007051353_rep_114_010_connor

n201007051354_rep_115_010_connor

n201007051354_rep_116_010_connor

Po zhruba hodině a půl se Shinead rozloučila písní Thank you for hearing me. Romanticky naladěné publikum si ale samozřejmě vytleskalo ještě několik přídavků, protože se nikomu nechtělo zážitek jen tak ukončit.

 

Co říci závěrem? Samozřejmě, že tato zpěvačka nemusí být šálek čaje pro každého. Nicméně ti, kteří na koncert přišli, mi asi dají za pravdu, že takovéto zahájení léta je opravdu zahájení s velkým „Z“. Důstojný předskokan Petr Kolář, který předvedl velmi příjemný a profesionální výkon, se i přes své rockové zaměření na tuto akci hodil a éterická Sinead, které tento večer patřilo celé okolí zámku, by přesvědčila i toho největšího pesimistu, že na světě může být krásně.

 

Zuzana Kolářová

zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.