KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010, DÍL VIII.: UŽ JE TO TADY! ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z KOMUNÁLNÍCH VOLEB

0

(Poslechněte si rozhovor s politologem Janem Kubáčkem na turnovské téma)V pátek 15. a v sobotu 16. října se v České republice uskutečnily komunální volby. V Turnově se o přízeň voličů ucházelo osm subjektů: ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Nezávislý blok, ODS, TOP 09, Turnovská koalice – TK (sdružení Strany zelených, Konzervativní strany a Unie svobody) a Věci veřejné. Redakce TvA na tuto rozhodující chvíli, která ovlivní život v Turnově a okolních obcích v dalších čtyřech letech, připravila on-line přenos sestavený ze spekulací, zaručených zpráv, úvah, rozhovorů a zamyšlení. Kdokoli se může přidat i formou komentářů. Přenos potrvá až do večerních, resp. nočních hodin, kdy by měly být oznámeny výsledky voleb.

* 16. října, 23.55 hodin, závěrečné shrnutí výsledků voleb, rozhovory se zástupci stran:

Telefonicky jsme se spojili se všemi lídry, resp. vyjednavači všech kandidujících subjektů v Turnově. Všichni požádali o zprostředkování poděkování voličům, protože to byli oni, kdo rozhodli o podobě příštího vedení města.

 

Současná a s největší pravděpodobností i nová starostka Hana Maierová zmínila skutečnost, že sedm mandátů se Nezávislému bloku podařilo získat pouze jednou před více než deseti lety. „Je to vyjádření vůle voličů, snad jsme tedy město nevedli v minulém období tak špatně. Překvapil mě zisk čtyř mandátů pro ČSSD. Příští složení rady a vedení města je o vzájemných jednáních, já si dovedu představit pokračování stávající koalice s ODS a KDU-ČSL s tím, že by to ale byla koalice velmi těsná. Proto by bylo dobré přibrat ještě jednu stranu, kterou by logicky mohla být TOP 09. Je to ale opravdu vše předčasné,“ komentovala výsledky voleb Hana Maierová.

 

V podobném duchu povolební situaci komentoval lídr ODS Otakar Špetlík. Ten připomněl, že v podstatě součet zisku dvou pravicových stran – ODS a TOP 09 – dává výsledek ODS z minulých voleb, takže pravicoví voliči pouze své hlasy rozdělili mezi dvě strany. „Z výsledků voleb vyplývá, že voliči dávali přednost spíš jednotlivcům než stranám, i v ODS můžeme být částečně spokojeni se ziskem preferenčních hlasů. Další postup bude na místním sněmu, který se uskuteční v pondělí 18. října. Předpokládám ale pokračování stávající koalice a jednání s TOP 09,“ uvedl Špetlík.

 

„Voliči hlasovali, my bychom sice mohli být částečně spokojeni se ziskem čtyř mandátů, ale bohužel zisk ostatních potenciálních partnerů je malý, takže nemáme mnoho možností, jak sestavit většinovou koalici,“ řekl Ivan Kunetka z Turnovské koalice. Přesto se podle něho jednat s ostatními stranami pokusí, bude záležet na zájmu a ochotě potenciálních partnerů…

 

Milan Kratochvíl, lídr ČSSD, neskrýval uspokojení nad ziskem čtyř mandátů. „Po letech zase o sobě sociální demokracie dala vědět, jsme moc rádi, že voliči takto rozhodli. Jsme připraveni k jednání se všemi stranami, nejdříve se však chceme poradit s naší členskou základnou, jak budeme dál postupovat.“

 

Trochu zklamání nad výsledkem voleb bylo cítit z úst Reného Brože z TOP 09. „Ano, počítali jsme, že získáme víc. Nicméně – když se jednu chvíli naše preference pohybovaly na dvou mandátech, jsme nakonec spokojeni i s těmi třemi mandáty, protože nám dávají slušný koaliční potenciál do jednání. Počkáme, s čím přijde vítězná strana, se stávající koalicí na radnici jsme připraveni spolupracovat.“

KSČM bude mít v příštím zastupitelstvu jediného zástupce – Alenu Svobodovou. „Určité zklamání na naší straně je, doufali jsme, že obhájíme alespoň stávající dva mandáty. Jsme ale připraveni spolupracovat, nejblíže nám je ČSSD.“

 

„Nedá se nic dělat, voliči rozhodli, že stávající vedení města dělalo vše dobře, že prodávat městský majetek i kácet stromy lze podle libosti, tak je to asi v pořádku. V zastupitelstvu budeme mít jednoho zástupce (Karla Jiránka – pozn. aut.), je to samozřejmě méně, než jsme čekali, je to ale realita,“ shrnul volební výsledek lídr Věcí veřejných Otakar Grund.

 

I v KDU-ČSL doufali alespoň v zisk dvou mandátů, nakonec je to pouze jeden pro stávajícího radního Ondřeje Halamu. „Je to škoda, rozhodli ale voliči. Jestli mě něco překvapilo, tak je to poměrně velký zisk ČSSD. Jinak jsme připraveni spolupracovat se stávající koalicí na radnici,“ uvedl za turnovskou KDU-ČSL Jiří Mašek.
—————————————————————————————————————————————————-

* 16. října, 22.30 hodin: Hlasy sečteny, podle výsledků je téměř jisté, kdo bude Turnovu vládnout v příštích čtyřech letech. Koalice NB, ODS a KDU-ČSL disponuje křehkou většinou 14 hlasů. Otázkou tedy je, jestli k sobě ještě někoho přizvou… Turnovské koalici se patrně většinovou koalici sestavit nepodaří, Věci veřejné zaznamenali totální debakl, velkým překvapením voleb jsou čtyři mandáty ČSSD. Na to vše se postupně zeptáme lídrů a vyjednavačů stran, zůstaňte na příjmu!

* 16. října, 22.20 hodin:

Zvolení zastupitelé v Turnově ve volebním období 2010 – 2014:

Nezávislý blok: Hocke Tomáš, Hrubý Martin MUDr., Kordová Eva, Maierová Hana, PhDr. Tomášek Jiří MUDr., Tomsa Tomáš, Ing. Zikuda František

ODS: Frič Jaromír Mgr., Hozdecký Aleš, Mitáček Lumír MUDr., Pekař Jaromír Ing., Sláma Tomáš Ing., Špetlík Otakar Mgr.

Turnovská koalice: Berndt Jan MUDr., Jarolímek Otto RNDr. CSc., Kunetka Ivan, Pokorná Martina Mgr.

ČSSD: Červinková Šárka, Hudec Tomáš, Kratochvíl Milan, Rezler Jiří

TOP 09: Brož René, Mgr. Hodík Daniel MUDr., Soudský Petr Ing.

KDU-ČSL: Ondřej Halama

KSČM: Alena Svobodová

Věci veřejné: Karel Jiránek

Ustanovující schůze nového zastupitelstva musí být vyhlášena nejdéle 15 dnů po oficiálním zveřejnění výsledku voleb Státní volební komisí, což se předpokládá v úterý 19. října.

* 16. října, 22.10 hodin: A jsou tu konečné výsledky. V Turnově zvítězil Nezávislý blok. Pořadí: Nezávislý blok – 22,36 %, ODS –  19,40%, Turnovská koalice – 15,86%, ČSSD – 13,86 %, TOP 09 – 10,32 %, KDU-ČSL – 6,07%, KSČM –  6,19 %, VV – 5,95 %. Volební účast byla 45,25 %. V následujících příspěvcích se dozvíte jmenovité rozdělení mandátů a reakce lídrů, resp. vyjednavačů jednotlivých subjektů.

* 16. října, 21.44 hodin: Netrpělivost stoupá, stále v Turnově chybí poslední okrsek. Podle Hovorky jsou ale členové komise již na cestě z kasáren do štábu, výsledky včetně rozdělení mandátů by měly být otázkou několika dalších minut. Tímto upozorňujeme čtenáře TvA, že je opravdu zbytečné telefonovat a mailovat do redakce, co víme, to hned předáme dál…

* 16. října, 20.53 hodin: Čeká se na poslední turnovský okrsek, kterým je okrsek č. 1, sídlící v budově Hotelové školy ve Zborovské ulici. Potom budou výsledky kompletní…

* 16. října, 20.42 hodin: V Turnově sečteno 11 okrsků, v konečném součtu se mnoho nezměnilo, pouze lehce posílila Turnovská koalice. Stále vede NB. Zbývají dva okrsky. Podle Zdeňka Hovorky vše probíhá standardně, volební komise nikdo netlačí, důležité je, aby svoji práci její členové odvedli správně se 100procentním výsledkem. Musíme tedy ještě nějakou dobu počkat.

* 16. října, 20.35 hodin: Rovensko pod Troskami. ODS má 5 mandátů, stejný počet získali Nezávislí i Sdružení rovenských spolků. Stávající starosta Pavel Koldovský ve volbách nekandidoval. Podle všeho koalici na radnici sestaví Nezávislí a Sdružení rovenských spolků.

* 16. října, 20.29 hodin: Sychrov. Kandidátka současné starostky Jaroslavy Kvapilové získala v 7členném zastupitelstvu 4 mandáty.

* 16. října, 20.17 hodin: Svijany. V 9členném zastupitelstvu získala kandidátka starosty Petra Lelka 6 mandátů.

* 16. října, 20.10 hodin: Příšovice. V 15 členném zastupitelstvu má kandidátka současného starosty Antonína Líznera 8 mandátů.

* 16. října, 19.58 hodin

SČÍTÁNÍ HLASŮ DO ZDEJŠÍCH KOMUNÁLNÍCH VOLEB SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ KE SVÉMU KONCI…

…a s ním i zásadní odpověď na otázku. Co si voliči v Turnově přejí? Nutno podotknout, že alespoň ti, kteří k volbám přišli. Nic zásadního. S vývojem i řízením Turnova jsou převážně spokojeni a žádné podstatné změny si nepřejí. Vypadá to, že tentokrát se štěstí vítěze přesunulo na Nezávislý blok se svým lídrem Hanou Maierovou, před ODS a Turnovskou koalicí. Dokonce lze usuzovat, že dojde ke stejné koaliční spolupráci, jakou jsme v Turnově měli v uplynulém období. Jen vážnost jednotlivých kandidátů se změní a lze očekávat, že to budou právě zvolení zastupitelé Nezávislého bloku, kdo budou v koaličních jednáních mít navrch. Myslím si, že o trochu více získá opozice, a to o hlasy ČSSD, která je pro mne největším a přiznám se, že nemilým překvapením. Ještě nás čeká přepočet mandátů a získání jmenovitého seznamu 27 nových zastupitelů a můžeme to vlastně odzvonit.

Přiznám se, že volební výsledky ve mně nevyvolaly žádnou velkou euforii, ale také žádné výrazné zklamání. Své názory a postřehy jsem psal ve svých předešlých úvahách, které na TvA vyšly během dnešního odpoledne a na kterých není co měnit. Lze si za nimi stát i s odstupem těch několika hodin, co byly aktuální.

Tak snad jen přání. Všem zvoleným zastupitelům upřímně přeji úspěch, kterého dosáhli. Čeká je strastiplná cesta v politické komunální břečce, ve které holínky nepomáhají. Co pomůže? Čestná, odpovědná, nekompromisní a pravdivá práce. A to není nic lehkého.

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

* 16. října, 19.45 hodin: Vyskeř. Kandidátka dosavadní starostky Doubravky Fišerové získala v obci s 9členným zastupitelstvem 7 mandátů.

* 16. října, 19.37 hodin: Karlovice. Kandidátka starostky Vlasty Špačkové získala v 15členném zastupitelstvu deset mandátů, čímž starostka potvrdila své dlouhodobé postavení mezi starosty Turnovska. Navíc kandidovala až na 6. místě a preferenční hlasy jí vyzdvihly na 1. místo!

* 16. října, 19.00 hodin: V Turnově sečteno osm okrsků. Pořadí: Nezávislý blok – 23,68 %, ODS – 18,76 %, Turnovská koalice – 15,70 %, ČSSD – 12,64 %, TOP 09 – 10,54 %, KDU-ČSL – 6,63 %, KSČM – 6,38 %, VV – 5,66 %. Vítězství NB se zdá již nezpochybnitelné, stejně jako propad Věcí veřejných, kde lídra Otakara Grunda v preferenčních hlasech přeskočil druhý na kandidátce Karel Jiránek (tato strana stejně jako KDU-ČSL a KSČM hraje o jeden mandát).

* 16. října, 18.43 hodin:
KDO JE V TURNOVĚ VÍTĚZEM VOLEB?

Několik sečtených okrsků ještě výsledek voleb nedělá, ale… Kdyby volby měly skončit tak, jak ukazují průběžné výsledky, měly by dva vítěze: Nezávislý blok a ČSSD.

Posílení sociální demokracie v Turnově se rýsuje už teď a 12 procent hlasů by pro ni znamenalo historický úspěch. ČSSD ve městě dosud výraznější roli nehrála, protože nenabídla zajímavé kandidáty ani podstatná témata, nakonec se rozhádala a rozštěpila. Tématem k diskuzi zůstávají důvody tohoto posílení, nebo chcete-li úspěchu. Momentálně mě žádný nenapadá.

Proti tomu stojí průběžných víc než 25 procent hlasů pro Nezávislý blok a jeho lídryni Hanu Maierovou. Stav, který by napovídal tomu, že většina Turnovanů, přesněji řečeno ona mlčící většina, je v zásadě s vývojem ve městě a s jeho vedením spokojená a přeje si jejich pokračování. S ODS a TOP 09 by to aspoň početně bylo možné. Na druhou stranu by ale takový výsledek znamenal porážku ODS (ta minulé komunální volby vyhrála, zatím jí patří druhé místo) a nepříliš přesvědčivý výsledek TOP 09.

Na závěry je ještě brzy, ale cosi se už rýsuje…

Milan Brunclík

Milan.Brunclik@seznam.cz

* 16. října, 18.35 hodin: Ve Všeni volby skončily přesvědčivým vítězstvím kandidátky v čele se starostou Herbstem, z 15členného zastupitelstva získali lidé z této kandidátky 9 mandátů, „Mladí pro Všeň“ mají pouze jeden mandát a druhá opoziční kandidátka má pět mandátů.

* 16. října, 18.30 hodin: V Turnově sečteno pět okrsků. Průběžné výsledky: Nezávislý blok – 25,39 %, ODS – 19,39 %, Turnovská koalice – 15,07 %, ČSSD – 11,20 %, TOP 09 – 10,46 %, KSČM – 6,45 %, KDU-ČSL – 6,29 %, VV – 5,76 %. Předběžný komentář – začíná se oddělovat vedoucí trojlístek, nyní záleží, které strany budou posilovat. Propad Věcí veřejných začíná být zřejmý.

* 16. října, 18.15 hodin: Hodina uplynula a v Turnově jsou zpracovány zatím jen tři okrsky. Zdá se, že se potvrzuje vítězství Nezávislého bloku, na druhé místo se pomalu dostává ODS, třetí příčka průběžně patří Turnovské koalici a čtvrtá patrně turnovskému překvapení voleb – ČSSD. Zatím propadají Věci veřejné a KDU-ČSL. Z obcí ještě čekáme na výsledky z Rovenska, Tatobit a Všeně. podle Zdeňka Hovorky nikdo z okrsků z našeho regionu nehlásí žádné problémy, lidé hodně „křížkovali“, u větších obvodů je to náročné na konečný součet hlasů.

* 16. října, 17.10 hodin: Jsou tu první reakce lídrů. Podle Otakara Špetlíka se vedení ODS schází dnes po 20. hodině na jednom místě v Turnově, kde budou probírány možné varianty spolupráce, nicméně konečné stanovisko s kým po volbách bude ODS spolupracovat, dá až místní sněm, který se uskuteční v pondělí večer. Podle Hany Maierové se členové Nezávislého bloku sejdou až v neděli, průběžné výsledky zatím není nutné komentovat. Dnes po 20. hodině se schází také čelo kandidátky TOP 09, podle Reného Brože budou chtít rychle vyhodnotit možnou povolební spolupráci; totéž se uskuteční dnes večer také v Turnovské koalici, podle Ivana Kunetky není vyloučeno, že jednání s některými stranami Turnovská koalice zahájí ještě dnes.

* 16. října, 16.50 hodin: Sečteny výsledky z prvního turnovského volebního okrsku, jde o okrsek č. 6 v ZŠ v Alešově ulici u nádraží. Pořadí: NB – 21,52 %, Turnovská koalice – 19,66 %, ODS – 17,77 %, TOP 09 – 12,26 %, KSČM – 10,88 %, ČSSD – 10,33 %, KDU-ČSL – 4,14 %, VV – 3,44 %.

* 16. října, 16.30 hodin:
MYSLÍM, ŽE K VÝRAZNÝM ZMĚNÁM VE VEDENÍ MĚSTA BY PŘECE JENOM DOJÍT MĚLO

Termín oznámení výsledků voleb se pomalu blíží. Už jsou známé výsledky v menších obcích, pozdě večer se jich dočkáme i v Turnově. Jsem opravdu napjatý. Na jednu stranu nemohu odmítnout snahu představitelů města za uplynulá dvě volební období, na druhou stranu však velmi cítím, že by k některým i výrazným změnám ve vedení města přeci jenom dojít mělo. Zde se jistě sluší říci, co mi tedy chybí a co bych si přál. Přál bych si především dlouhodobou a komplexní koncepci, zejména na úseku investic a územního plánu, které se projevují investiční chaotičností probíhající výstavby ve městě a naprostým fiaskem všech doposud nově hledaných dopravních řešení města.

Velkým problémem je pro mne i komunikace politických představitelů, vedení města a jeho organizací s veřejností. Získání jakékoliv, byť obyčejné informace, je vyčerpávajícím bojem s úřednickou mocí a jen málokdy se podaří. Jmenované instituce nemají zájem šířit obyčejné povědomí o své práci a už vůbec ne informace, které by mohly alespoň málo poodkrýt z tajemství politické moci. Přál bych si, aby tak, jako jsou na internetu zveřejňovány podkladové materiály k jednotlivým bodům zastupitelstva, byly zveřejňovány i materiály pro radu. Aby zápisy ze všech jednání (tedy i komisí) byly komplexní a konkrétní a kdykoliv dostupné i po delší době. Samozřejmě mnozí mohou namítnout, že se vše děje tak, jak si přeji. Pokud tomu tak je, přál bych jim, aby je opustila politická a úřednická slepota, která může být zapříčiněna mnohdy jenom tím, že jim chybí dostatek sebeúcty a sebevědomí. Přiznávat chyby je běžným rituálem každého rozumného vládnutí a kdo tímto uměním neoplývá, nebývá pro lidi dobrým vůdcem.

Václav Feštr

vaclav.festr@gmail.com

* 16. října, 16.20 hodin: Na Turnovsku je sečteno již 22 menších obcí. Čekáme především na výsledky z Karlovic, Rovenska pod Troskami, Tatobit a především ze Všeně, kde vznikly dokonce dvě kandidátky postavené proti kandidátce současného starosty. Na jedné z nich jsou lidé s věkovým průměrem jen mírně přesahujícím 20 let. Bude zajímavé sledovat, jestli uspěje spíš tradice, nebo volání po změnách.

* 16. října, 15.42 hodin: Jsou tu první výsledky. Sečteny byly hlasy v Radostné pod Kozákovem, Jenišovicích, Rakousích, Troskovicích, Žernově, Frýdštejně, Přepeřích, Pěnčíně, Olešnici a dalších menších obcích na Turnovsku. Podle Zdeňka Hovorky z turnovské radnice lze sečtení prvních okrsků v Turnově očekávat mezi 17. a 18. hodinou. Jeho přáním je, aby byly výsledky za Turnov k dispozici po 20. hodině.

* 16. října, 15.25 hodin:
ZARUČENÉ ZPRÁVY…(?)

Pár týdnů před volbami se Turnovem rozšířila informace o tom, že povolební spolupráce ODS, Nezávislého bloku a TOP 09 nemusí být tak samozřejmá, jak se zdá, a že koalici by TOP 09 a Turnovská koalice (tedy dnešní opozice) mohla vytvořit s VV, a došlo by tak ke změně ve vedení města. Všichni o tom slyšeli, nikdo ale přitom nevěděl, kdo to rozhlásil.

Faktem zůstává, že turnovská TOP 09 se ve svém programu vymezila proti některým cílům, které prosazují nebo aspoň dosud prosazovaly ODS a Nezávislý blok. Příkladem budiž třeba takzvaná odlehčovací komunikace údolím Jizery, odborně někdy zvaná jako severozápadní tangenta centra města a laicky pojmenovaná jako tobogán. Zatímco dosavadní vedení města na tobogánu pracovalo, podle TOP 09 nejde o nejlepší řešení (strana počítá výhradně s rekreačním využitím údolí Jizery a chce hledat řešení jiné).

V politice je možné skutečně všechno a tento podle některých zásadní programový rozpor pro případnou koaliční spolupráci ODS, Nezávislého bloku a TOP 09 nemusí být nepřekonatelný.

S odkazem na principy demokracie, většinové hlasování, hledání shody a koaličního kompromisu všechny tři subjekty můžou ze svých pozic ustoupit – a to celkem bezbolestně, zvlášť když všichni v Turnově vědí, že stavba tobogánu je přinejmenším z ekonomického hlediska nerealizovatelná. Prostě na ni nebudou peníze.

Z tohoto pohledu lze hodnotit dosavadní přístup vedení města jako plýtvání sil i prostředků na vizi, která zůstane jen na papíře – na úkor reálných řešení dopravní situace v Turnově.

Ale zpět k volbám: Kdo a proč rozhlásil, že koalice ODS, Nezávislého bloku a TOP 09 není samozřejmá a dokazoval to příkladem tobogánu? Jsou snad pravdivé informace o rozpolcení uvnitř turnovské TOP 09? Nebo ODS? Nebo opozice zvyšuje svůj koaliční potenciál?

Může to být i jinak. Chytřejší budeme večer po sečtení všech hlasů. Čísla jako výsledek voleb jsou důležitá vždy, ale tentokrát budou o něco zajímavější právě s ohledem na to, že možností koalic může být víc a příklad tobogánu to jen ilustruje.

Milan Brunclík

Milan.Brunclik@seznam.cz

* 16. října, 14.55 hodin: Perlička – prý se několik studentů turnovského gymnázia domluvilo, že po vzoru jarních parlamentních voleb hromadně zaškrtnou ty nejstarší kandidáty. Ti jsou především u KSČM, kde najdete hned sedm uchazečů o zastupitelský post, kteří překročili věk 80 let, když nejstaršímu je 89 let.

* 16. října, 14.40 hodin: Možné povolební scénáře v Turnově. Připomeňme, že turnovské zastupitelstvo má 27 členů, nadpoloviční většina je 14 hlasů. Jaké jsou možnosti radničních koalic?
– ODS, NB, KDU-ČSL – tady je to jasné, půjdou do toho i s křehkými 14 hlasy

– ODS, NB, TOP 09, KDU-ČSL – logická koalice, problém může být program TOP 09, který je s hlavními stranami neslučitelný v několika poměrně zásadních bodech

– ODS, TOP 09, KDU-ČSL – nepravděpodobné na počet mandátů, ale možné

– NB, TOP 09, KDU-ČSL – nepravděpodobné na počet mandátů, ale možné

– TK, TOP 09, VV, ČSSD – zde se mohou sejít ti, kteří volají po změně, pro TOP 09 by byla problematická podpora ČSSD a KSČM

– TK, TOP 09, VV (s tichou podporou ČSSD a KSČM) – nereálné, naopak reálné při konečném součtu 14 hlasů prvních tří stran

– TK, VV, ČSSD, KSČM – ano, tato koalice je možná, záleží na voličích

– ODS, NB, TOP 09, KDU-ČSL, TK – tzv. velká koalice, v Turnově velmi málo pravděpodobná pro velkou animozitu některých politických strana a lidí v nich

– vymyslíte nějakou další reálnou variantu?

* 16. října, 14.30 hodin:

UCHOPÍ MOC V TURNOVĚ OPOZICE?

Ve volebních místnostech se horlivě sčítají hlasy. Komunální volby (snad s výjimkou velkých měst) nejsou ve středu zájmu velkých médií a odhady výsledků se opravdu (alespoň mezi mými známými) velice liší. Své oblíbence a lidi, které bych si v zastupitelstvu napříč politickým spektrem přál, mám, a ty jsem samozřejmě volil. Dokonce jsem si vytvořil „sázkový“ seznam lidí, o kterých si myslím, že budou zastupiteli (ó, jak rád bych se mýlil). A tak zcela zásadní otázkou pro mne zůstává, jaká koalice se nakonec v Turnově narodí. Turnov je, do určité míry, zcela konzervativní město. Podle toho by se dalo odhadnout, že zcela jasně z voleb opět vyjdou dva subjekty: ODS a Nezávislý blok. Vytvoření společné koalice je velice pravděpodobné (už vzhledem k podobnosti volebních programů). O tom, zda přijmout pod svá křídla dalšího adepta (minule KDU-ČSL), se dá jen spekulovat, některé strany již lídři těchto stran předem odmítli – TOP 09, VV, KSČM. S přihlédnutím k současné celorepublikové politické situaci, která do určité míry může vstoupit i do té komunální, se tu však objevuje i další možnost, a to koaličního setkání Turnovské koalice a TOP 09. Nedokážu odhadnout postavení zdejších voličů ke změnám, o které by obě tyto strany chtěly usilovat. Pravděpodobně budou pro své politické snažení potřebovat získat někoho dalšího, kterého si prozatím neumím moc dobře představit. Změna v komunální politice by to však byla kolosální a bylo by zajímavé sledovat, jak by se s uchopením moci vyrovnali právě ti, kteří po dlouhá léta vytvářeli městskou opozici.

Václav Feštr

vaclav.festr@gmail.com

* 16. října, 14.20 hodin:

n201010161319_zap_326_010_mbČEKÁNÍ NA VÝSLEDEK…

… je letos napínavější než po minulých komunálních volbách. A to z prostého důvodu, že kandidovalo víc uskupení, včetně nových stran vládní koalice (TOP 09 a VV), hlasy voličů se rozdělí, a aspoň teoreticky tak lze sestavit víc koalic než jednu.

Právě skončené volby mají ještě několik nezodpovězených otázek:

– Zopakují TOP 09 a VV svůj úspěch ve sněmovních volbách a do jaké míry?

– Vydržela voličům od května „nálada na změnu“, snaha revidovat sestavení kandidátek? (I když víme, že křížkování není kroužkování a že komunální volby se v systému hlasování liší od voleb do Poslanecké sněmovny.)

– A kolik a kterých voličů nakonec k urnám přišlo?

Volání po změně před minulými komunálními volbami, před čtyřmi lety, nešlo přeslechnout. Přesto Turnované nakonec většinově volili konzervativně v tom smyslu, že potvrdili tehdejší vedení města na další období. Žádná změna se nekonala, naopak – voliči mandát radnice ještě posílili. Podezřelé na letošních komunálních volbách je, že i přes nesporné ambice TOP 09, VV, ale i ČSSD se tradiční volání po změně neozvalo; jako by se ani nekonala předvolební kampaň.

Zní to banálně, ale samozřejmě bude záležet na tom, jak voliči rozdělili své hlasy.

Pokud to počtem získaných mandátů bude jen trochu možné, koalici budou sestavovat ODS jako předpokládaný vítěz voleb, Nezávislý blok a TOP 09 s podporou KDU-ČSL. Jejich představitelé by museli být hloupí, kdyby si i přes některé programové rozdíly (pokud to tak lze vůbec nazvat) nechali takovou příležitost utéct, kdyby nechtěli město dál vést.

Zajímavé bude čekat na výsledek voleb s ohledem na možnost sestavit jinou koalici: Turnovská koalice, TOP 09 a VV. I když zájem současné opozice a VV o takovou spolupráci je silný, pořád tato varianta zůstává méně pravděpodobnou a naráží, jak to v komunální politice bývá, na personálie kandidátů a jako slabý článek se v tomto ohledu musí hlavně (turnovské) TOP 09 jevit (turnovské) VV.

Analytik by dodal, že všechno také nakonec může být jinak. Sčítání hlasů vzhledem k počtu kandidátů a vůbec systému komunálních voleb potrvá déle, než jsme si zvykli ze sněmovních nebo senátních voleb, ale na výsledek se určitě vyplatí počkat.

Milan Brunclík

Milan.Brunclik@seznam.cz

* 16. října, 14.05 hodin: Začalo sčítání hlasů a my přicházíme s prvním blokem zpravodajství. A tím je rozhovor se známým českým politologem Janem Kubáčkem, který se narodil v Turnově, má zde rodiče a i když ho osud po absolutoriu turnovského gymnázia zavál do hlavního města, dění ve svém rodném městě stále sleduje.

(Hlavní část rozhovoru si můžete i poslechnout.)

n201010161319_zap_325_010_kubacekPodle Kubáčka je v Turnově nejrealističtější povolební spolupráce Nezávislého bloku s ODS a TOP 09. „Sice jsou tu jisté odlišnosti, ty se ale objevovaly v průběhu kampaně. Někdy to byly i různorodosti účelové, aby byl osloven jiný typ voličů. Navíc je tu prověřená vazba Nezávislého bloku s ODS,“ uvedl Kubáček. Ten si nemyslí, že by TOP 09 zradila své voliče vstupem do koalice s NB a ODS, byť se v programu proti nim hodně vyhranila. „Argumentem tady bude volební výsledek. V případě silného mandátu bude topka hledat ještě další partnery do koalice, důraz bude kladen na logická řešení problémů,“ upozornil politolog.

A představa radniční koalice TOP 09 s Turnovskou koalicí a případně s ČSSD a KSČM? „Samozřejmě že to možný scénář je, slabinou by byla strana komunistická, pro mnohé voliče by to bylo těžko překonatelné, aby se podíleli na městské vládě ve větší míře komunisté. Navíc si myslím, že Věci veřejné budou mít malou podporu. A to nejen posledními kauzami na celostátní úrovni, ale i tím, že jejich turnovská kandidátka není pro zdejší voliče atraktivní. Nepodařilo se jim stát se nelevicovou opozicí, chybí silné osobnosti a silná témata. Výsledek ze sněmovních voleb se podle mě opakovat nebude. Stejně je na tom ČSSD, která má v Turnově malou podporu. Také Turnovská koalice se mi jeví jako hodně roztříštěná počtem sdružených stran,“ shrnul Jan Kubáček. V každém případě se dá očekávat nová vládnoucí koalice v Turnově ve větším počtu stran než nyní, kdy stačila prakticky dohoda dvou subjektů.

Kubáček zmínil i odlišný způsob voleb než v případě hlasování ve volbách sněmovních. Tady poukázal na skutečnost, že mnoho voličů přesně neví, jak se hlasy přepočítávají a že nevolí přímo starostu, ale pouze zastupitele, kteří ze svého středu vyberou vedení města. Formu těchto voleb by bylo třeba více zprůhlednit a voličům více vysvětlit. „Také se domnívám, že by mělo dojít k posílení pravomocí starosty. On sice nosí starostenský řetěz a insignie města, ale ve skutečnosti je pouze jedním ze zastupitelů. Nevím, jestli bych už v tuto chvíli podpořil přímou volbu starosty, ale jeho roli v zastupitelstvu a radě bych určitě významně a naprosto konkrétní odpovědností posílil a celý systém více přiblížil voličům, aby komunální volby pro ně byly více atraktivní,“ zdůraznil politolog.

A koho Jan Kubáček tipuje na turnovského starostu ve volebním období 2010 – 2014? „Tentokrát to bude poměrně velká tahanice. Dovedu si představit, že letos je to padesát na padesát pro nováčka nebo paní Maierovou,“ uzavřel Jan Kubáček.


* 16. října, 14.00 hodin:
Volební místnosti se uzavřely. Podle odhadů se komunálních voleb v České republice zúčastnila víc než třetina oprávněných voličů. Vyšší volební účast vykazovaly podle agentury ČTK spíše malé obce, někde nalezlo cestu k urnám i přes 50 procent voličů. Minulých komunálních voleb v roce 2006 se v České republice zúčastnilo zhruba 46 procent voličů.

Podle Zdeňka Hovorky z turnovské radnice, který za průběh voleb odpovídá v našem regionu, byla účast v samotném Turnově před čtyřmi lety právě těch 46 procent oprávněných voličů. Letos to podle signálů z volebních komisí bude obdobné. Proč komunální volby lidi netáhnou???

* 16. října, 13.42 hodin:

n201010161319_zap_324_010_vafTAK JE TO TADY

Za pár minut se uzavřou volební místnosti a já si sedám, abych napsal svůj první text pro TvA k právě probíhajícím volbám. Na hledání jejich vítězů je brzo a tak mi dovolte velmi krátkou vzpomínku na to, co už tu bylo. Zastupitelstvo města je krásná věc, ale jsem přesvědčen, že zdejší komunální politika se nejvíce a nejlépe sleduje právě na skládání a konečném složení městské rady. Ta rozhoduje, kdo se chopí moci. Právě od rady města se odvíjí i složení koalice v zastupitelstvu a „odvrhnutí“ zbytku politického spektra, jako nezbytné opozice. Nemohu nevzpomenout první složení rady v roce 1990 (Jaroslav Frömel, Josef Kunetka – Milan Hejduk, Karel Sekený, Václav Severa, Václav Šolc, Eva Šolcová, Tomáš Štecher, Eduard Šubert, Jiří Tomášek), která se snažila nastartovat a obnovit demokracii po bezbřehém vládnutí bolševika. Pro mě asi politicky nejlépe složenou radu jsme v Turnově měli v období 1998 – 2002: Milan Hejduk, Vladimír Eckert, Jaromír Pekař, Petr Haken, Ivan Boháč, Hana Maierová, Vítězslav Sekanina, Milan Rambousek a František Pelc. Proč? Žádná strana neměla vyloženě navrch, museli se dohodnout… Volební místnosti se za chvíli uzavřou a nás čekají právě ty nejzajímavější chvíle sestavování rady, zastupitelstva a vedení města. Tak do toho!

Václav Feštr

vaclav.festr@gmail.com

* Turnov, komunální volby 2010, 16. října 13.30 hodin:
Podle Zdeňka Hovorky, vedoucího odboru správního turnovské radnice, který je za průběh voleb v našem regionu odpovědný, zatím nebyly registrovány žádné stížnosti, volby probíhají standardně bez komplikací ve všech volebních okrscích Turnovska. „Pouze si někteří voliči neuvědomili, že při těchto volbách se nevydávají voličské průkazy, a tak například v nemocnici může volit pouze ten turnovský občan, který fyzicky bydlí v okrsku číslo dva, příslušná volební komise s cestovní volební urnou nemůže opustit území svého obvodu,“ vysvětlil Hovorka.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.