KOMUNÁLNÍ VOLBY BUDOU UŽ V POLOVINĚ ŘÍJNA

0

Svým nedávným prohlášením, že jako lídr kandidátky ODS v Turnově bude kandidovat na starostu města, Otakar Špetlík mimoděk zahájil oficiální předvolební kampaň. Jestli někdo říká, že je to brzy, tak to je omyl, volby totiž nebudou v pozdním listopadovém termínu, jak možná někdo předpokládal, ale už v polovině října. Prezident Václav Klaus rozhodl o termínu konání komunálních a senátních voleb (ty letos na Turnovsku neproběhnou) a stanovil jejich datum na pátek a sobotu 15. a 16. října. Vzhledem k dvouměsíčním prázdninám, které máme právě před sebou, kdy se toho navíc mnoho neděje, tak na ostrou předvolební kampaň zbývá jen pár týdnů.

Kandidátní listinu musí každá strana, resp. volební subjekt, odevzdat nejpozději 66 dnů přede dnem voleb (tj. do 10. srpna) pověřenému registračnímu úřadu, kterým v našem případě je Městský úřad v Turnově. Některé volební subjekty již mají kandidátní listiny sestaveny – s tím, že pořadí a jmenný seznam se ještě mohou měnit. Někde ještě kandidátky nemají. Nicméně jsme se i tak pokusili na prahu prázdnin oslovit všechny rozhodující politické strany, nezávislé kandidáty a koalice s dotazem, jestli kandidátku mají a mohou ji zveřejnit, nebo se na ní teprve pracuje. Zajímalo nás také, jestli dotyčný volební subjekt má připraveného kandidáta na starostu města. Zodpovězení otázek nebylo povinné, z přijatých odpovědí jsme připravili následující přehled (strany jsou seřazeny podle abecedy):

* ČSSD se v Turnově již poněkolikáté utváří znovu. Informací není mnoho, lídrem má být bezpečnostní technik Milan Kratochvíl.

* KDU-ČSL. Kandidátka zatím není uzavřena, během července bude ještě doplněna. S jistotou lze říci, že na předních místech budou opět: Tomáš Veber, předseda místní organizace, Ondřej Halama, současný zastupitel a radní a Jiří Mašek, bývalý člen zastupitelstva. Podle Ondřeje Halamy je  turnovská organizace KDU-ČSL realistická, a proto kandidáta na starostu nestaví.

 

* KSČM – kandidátní listina je již před dokončení, bude úplná (27 jmen). O první dvě místa na kandidátce se podělí stávající zastupitelé – Alena Svobodová a Miroslav Beran, na třetí místo je navržen bývalý zastupitel Ivan Boháč (nezávislý). O konečném pořadí bude ještě rozhodnuto.

 

* NEZÁVISLÝ BLOK. Zde je kandidátka známá, byť ještě nemusí být konečná. Lídrem a kandidátem na starostu je současná starostka Turnova Hana Maierová. Na 2. místě kandidátky je Jiří Tomášek, primář Panochovy nemocnice, na 3. místě je projektant Tomáš Hocke (mj. také vedoucí skautů), na 4. místě je knihovnice Eva Kordová, na 5. místě je Martin Hrubý, náměstek ředitele nemocnice  v Turnově… Také na dalších místech jsou známá jména: František Zikuda, Miloslav Šorejs, Tomáš Tomsa, Aleš Ressler, Jaroslava Dudková, Jaroslav Knížek ad. Na posledním, 27. místě kandidátky je exstarosta Milan Hejduk.

 

* ODS. Místní sněm již proběhl. Lídrem strany a kandidátem na starostu města je Otakar Špetlík, na druhém místě kandidátky bude Tomáš Sláma, ředitel turnovské Panochovy nemocnice, na třetím a čtvrtém dva současní místostarostové Jaromír Pekař a Aleš Hozdecký.

 

* TOP 09. Místní sněm strany proběhne 29. června, potom bude jasná i kandidátka do podzimních komunálních voleb. Na čelných místech kandidátky budou určitě členové místního výboru, tj. v abecedním pořadí: Libor Blažek, René Brož, Zdeněk Romany, Petr Saudský a Jan Zárybnický. „Vůbec není jasné, kdo bude číslo jedna! Proto i úvahy o obsazení nějakých postů jsou dle mého názoru předčasné,“ uvedl René Brož.

 

* TURNOVSKÁ KOALICE – tvoří ji Strana zelených (SZ), Konzervativní strana (KONS) a US-DEU. Kandidátní listina bude určitě úplná, tj. že bude mít maximální počet členů (27). V tuto chvíli ještě nemá definitivní podobu. Ta bude dokončena do 20. července. Čelo kandidátky je nicméně známé: 1. Otto Jarolímek, 2. Martina Pokorná, 3. Ivan Kunetka. Ambice Turnovské koalice jsou prý maximální, tj. vítězství ve volbách. Kandidátem na starostu města je Otto Jarolímek.

 

* VĚCI VEŘEJNÉ. Kandidátka ještě není k dispozici, bude sestavena v průběhu července a měla by být úplná, obsahovat tedy bude 27 jmen. Zatím jsou jasná dvě jména z čela kandidátky. Jedničkou, volebním lídrem a kandidátem na starostu je Otakar Grund, na druhém místě kandidátky bude podnikatel Karel Jiránek.

 

* VOLBA PRO MĚSTO (VPM). V minulosti poměrně úspěšný volební subjekt, byť opoziční, se mezi kandidujícími stranami letos neobjeví.

Související články (celkem 20)

Zobrazit další související články...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.