JAKÉ BUDE JARO? OHŘEJEME SE?

0

Máme za sebou prakticky celou zimu a můžeme konstatovat, že byla v mezích normálu – se dvěma vrcholy v chladné zimní anticykloně a v mezipauze s výrazným oceánským prouděním s nárazovým větrem. Zaznamenali jsme i dvě zimní bouřky, jednu v lednu, druhou v únoru.
Co nás čeká v prvním týdnech nastupujícího jara? Mělo by to být období s rychlejším nástupem vyšších denních teplot již ve druhé polovině března, které budou atakovat i dvacet stupňů a tyto budou pokračovat i v dubnu a v květnu, kdy budou teploty i nadále růst. Chladné vpády vzduchových hmot od severu se vyskytnou ojediněle zejména na přelomu března a dubna a v jeho druhé dekádě. Srážkově budeme v průměru až lokálně mírně v nadprůměru. Bude převažovat většinou teplejší proudění od jihozápadu nebo jihovýchodu – spíše vlhčího charakteru v teplejším přenosovém pásu, ve kterém se dobře daří přeháňkám a ojedinělým jarním bouřkám. Dlouhodobější suchou periodu neočekáváme.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov

Jarní zajímavosti z minulosti:
* Nejzazší sněhová přeháňka byla v Turnově zaznamenána 3. června 1987.
* Nejdřívější jarní bouřka byla 21. března 1992
* Nejzatoulanější oblačný celek nad naší republikou – 22. dubna 1997 (jednalo se o kompaktní oblačný systém z oblasti Yucatánu).

Autor počasí v našem regionu monitoruje od roku 1977, je zenovým mystikem, výtvarníkem a mykologem. Je i autorem několika publikací, poslední vyšla vloni – „Neobjevené duchovní skvosty“ (poslední výtisky přímo u autora).
www.brucektarot.cz, t. 603 544 715

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.