NA TURNOVSKÉ RADNICI ALE I TŘEBA NA BUDOVĚ KRAJSKÉHO ÚŘADU VLAJE TIBETSKÁ VLAJKA

0

Aktualizace Od rána 10. března na turnovské radnici vlaje tibetská vlajka. Po půl osmé ji vyvěsil starosta města Tomáš Hocke. Turnov se tak opět připojil k desítkám měst po celé republice, která si připomínají vpád čínských vojsk do mírumilovné země a její okupaci. Jedná se o celosvětovou záležitost. Ne všechna města se k této iniciativě, která má paralelu s nedávnou českou historií, připojují. Někde před lidskými právy vítězí ekonomická spolupráce s Čínou. Pošesté v historii krajů zavlaje tibetská vlajka na budově Krajského úřadu Libereckého kraje. Vyvěšení tibetské vlajky odsouhlasila rada kraje. „Vyvěšením vlajky chceme podpořit i další národy, které za svoji svobodu bojují. Rada kraje rozhodla o tom, že Liberecký kraj se i letos k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet opět připojí,“ řekl hejtman Martin Půta.

V České republice kampaň letos proběhne již podvacáté a zapojí se do ní 723 obcí, měst, městských částí a krajů, což je nejvíce v historii.
„I letos bude Turnov jedním z míst, kde bude tibetská vlajka vlát a poukazovat tak na dlouhodobé porušování lidských práv i v jiných zemích,“ sdělil starosta města Tomáš Hocke. O připojení ke kampani rozhodlo zastupitelstvo města v roce 2014, a to s neomezeným časovým mandátem.

Akce „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině 90. let s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vždy 10. března si svět připomíná výročí násilné okupace Tibetu Čínou (1950), při níž zemřelo téměř 100 tisíc lidí. Čína tuto kdysi samostatnou zemi považuje za své území.
Na Turnovsku na podporu svobodného Tibetu pořádá pravidelné akce občanské sdružení Radosti v Kacanovech.

Viz také k tématu:
Tiskové prohlášení klubu krajských zastupitelů za KSČM
Klub zastupitelů Libereckého kraje, zvolených na kandidátní listině Komunistické strany Čech a Moravy, odmítá vyvěšení „tibetské” vlajky na budově krajského úřadu.
Tento akt je vměšováním do vnitřních záležitostí jiného státu, nepřispívá k porozumění mezi zeměmi a národy a vychází ze závažného překrucování historických skutečností.
Rada kraje v této věci nemůže hovořit jménem celého kraje, všech jeho občanů.
V Liberci, 7. března 2016
Klub zastupitelů KSČM

(TvA s přispěním TZ LK a města Turnov)

Aktualizace:
Prohlášení krajských zastupitelů KSČM bohužel vyjadřuje, jak krátká je lidská paměť a jak málo se v dnešních školách věnujeme soudobým dějinám. Čínská anexe Tibetu v roce 1950 a následné potlačení povstání v roce 1959 znamenalo smrt tisíců Tibeťanů, zničení kulturního a duchovního dědictví této malé hornaté země. Jestliže připomínku lidského bezpráví jsme ochotni vyměnit za ekonomické benefity, či ještě větší materiální bohatství naší společnosti, pak je to smutným obrazem o nás samých. Naší povinností je připomínat osudy těch, kteří nemají to štěstí žít v demokratické společnosti.
Tomáš Hocke, starosta Turnova

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.