V dalším díle seriálu, který připravuje Vodohospodářské sdružení Turnov, se podíváme podrobně na vodovodní přípojky a dodávku vody. Vodovodní přípojka připojuje nemovitost na hlavní vodovodní řad. Začíná uzávěrem na vodovodním řadu a končí vodoměrem. Dle legislativy patří přípojka k nemovitosti a vlastník má povinnost o ni na svém pozemku pečovat. Na veřejném pozemku provádí její údržbu provozovatel. Vodoměr může být umístěn v domě, nebo ve vodoměrné šachtě a je ve vlastnictví VHS Turnov. Činnost s vodoměrem vykonávají provozní pracovníci Severočeských vodovodů a kanalizací, a. s., kteří provádějí jeho montáž při napojení přípojky, revize vodoměru a odečítají hodnoty odebrané vody.
Na Turnovsku evidujeme aktuálně 4 300 přípojek. V nich aktuálně proteče 860 tis. m³ vody ročně. Domácnosti spotřebují 510 tis. m³ a průmysl i ostatní služby odebírají 350 tis. m³. Každý připojený objekt musí mít s provozovatelem uzavřenu smlouvu na dodávku pitné vody.
Voda dodávaná do sítě – a pak až k obyvatelům – musí splnit náročné hygienické normy. Stát i EU stále zpřísňují kritéria, nebo dokonce vymýšlejí nová. Proto se při povinném vzorkování vyhodnocuje neuvěřitelných 18 ukazatelů kvality. Současně se provádějí i analýzy kompletního chemického složení surové a vyrobené vody. Každý zákazník SčVK má právo požadovat v odůvodněných případech ověření kvality vody. Stačí jen zavolat na zákaznickou linku, nebo si vše domluvit přímo na zákaznickém středisku SčVK na Kotlerově nábřeží.
Voda prochází zásadní úpravou zejména v Nudvojovicích. V Dolánkách se provádí jen základní hygienické zabezpečení vody plynným chlorem. Dále v síti upravujeme vodu roztokem chlornanu sodného.
Odběratele často zajímá tvrdost vody. Více našich vodních zdrojů znamená více druhů vody, byť všechny splňují požadovanou kvalitu. V lokalitách Daliměřic, Malého Rohozce Dolánek, Bukoviny je voda měkká z prameniště na Záborčí. Centrální část města s lokalitou mezi mosty a celou Soboteckou ulicí má středně tvrdou vodu ze štoly Šlejferna a všichni ostatní pak mají tvrdou vodu ze studní v Dolánkách. Toto rozložení vychází z historického vývoje výstavby vodovodní sítě.
I když je pro VHS a SčVK výhodné prodat zákazníkům co nejvíc vody, tak je potřebné zdůraznit, že je v zájmu životního prostředí i státu, aby vlastníci – pokud mají možnost – čerpali vodu ze studní, nebo si vytvářeli zásoby dešťové vody. Je vhodné ji použít na zahrady, bazény a případně i na technickou vodu v domácnostech. To proto, aby byla naše pitná voda cílově používána jen v kuchyních a koupelnách. Systém užitkové vody však musí mít zcela uzavřený okruh a nesmí být nijak propojen s vodovodní přípojkou, protože by mohlo dojít ke kontaminaci pitné vody.
VÍTE, ŽE:
* Zástupci státu a EU si jako stanovili jako jednu z klíčových podmínek neuvěřitelně vysoké dotace 540 mil. Kč na akci „Čistá Jizera“ zvýšení kvality pitné vody a její důsledné sledování. Podle podmínek koncesní smlouvy proto musí provozovatel předkládat jednou ročně souhrnný audit pitné vody na území VHS. Navíc jsou po čtvrtletích důsledně vyhodnocovány vzorky kvality dodávané vody a vzorky vyrobené vody. Pokud jsou jen čtyři vzorky ze 100 provedených nevyhovující, přichází přísné sankce. Náš velmi kvalitní a odpovědný provozovatel tyto přísné limity zatím bez problémů naplňuje.
* Pokud při rekonstrukci sítí narazíme v silnici na starou železnou přípojku, musí si ji vyměnit vlastník domu za plastovou. Je to pro něj výhodné z pohledu ceny i zamezení budoucích rizik havárie.
* Ideálním cílovým stavem by bylo úplné zastavení chlorování vody. K tomu je potřeba kvalitní voda a kvalitní vodovodní síť včetně objektů. V Rakousku jsme viděli „nechlorovat“ celá velká města. U nás máme sice vodu dobrou, avšak vodovodní sítě a objekty nikoliv. Potřebovali bychom násobně víc peněz od obcí, měst i z vodného a stočného, abychom dohnali extrémní dluh na jejich obnově. Ale cíl to je možný – už i v Mladé Boleslavi se o to v určitých lokalitách s úspěchem pokouší.
* Aktuálně provozovatel instaluje vodoměry s nejvyšší možnou mírou přesnosti. O případnou reklamaci výše vámi spotřebované vody můžete požádat na základě úředního přezkoušení vodoměru. Vodoměry Sensus jsou i imunní vůči různým nekalým praktikám ze strany odběratele, na které čas od času provozovatel narazí.
* Jeden z ukazatelů je i zákal vody, který je v některých lokalitách opakovaným problémem. Jedná se většinou o konce sítě či nejnižší body na vodovodní síti. Na Turnovsku jde především o lokalitu Daliměřic a Mašova. Řešením je výměna starých ocelových či litinových řadů.
* Na trhu už jsou běžné i vodoměry na dálkové odpočty. Funguje to tak, že provozní auto projíždí ulicí a dálkově snímá hodnoty na vodoměru, nebo jsou hodnoty z vodoměrů s velkými odběry přenášeny on-line přímo do provozní evidence. Výhod těchto vodoměrů je mnoho, bohužel jejich cena je zatím vysoká.
(PR)
Související články (celkem 9)
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL IX.: ZAJÍMAVOSTI, KTERÉ BY VÁM NEMĚLY UNIKNOUT
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VIII: ODKANALIZOVÁNÍ NEMOVITOSTÍ NA TURNOVSKU
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VII: KANALIZAČNÍ ŘADY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL VI: ČISTÍRNA ODPADNÍCH VOD
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL V: CENOTVORBA
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL IV: VODOVODNÍ PŘÍPOJKY A DODÁVKA VODY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL III: VODOVODY A PŘIVADĚČE
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL II: VODOJEMY A ÚPRAVNY VODY
- SERIÁL NA TÉMA VODA, DÍL I: KDE SE VODA BERE?